Утре стартира „София Филм Фест във Варна’15”, а тазгодишната филмова програма е безкомпромисна и успяваща да съчетае популярни заглавия с традиционните за фестивала новаторски филми, които не могат да бъдат видени в масовите киносалони.
Aкцент организаторите поставят на лентата „Все още Алис“ (14 март 18:00ч), за която Джулиан Мур грабна Оскар за главна женска роля.
Освен със златната статуетка обаче, играта на Мур може да се похвали с номинация за БАФТА и награда Златен глобус, както и с награда за „Най-добър филм, посветен на жени“ от Кръга на жените кинокритици и др. Несъмнено тази роля на Джулиан Мур превръща филма в перфектен балансьор между големите холивудски продукции и качествата на независимото американско кино, обезоръжавайки и най-кръвожадните критици.
филма си, създаден по бестселъра на невролога Лиса Дженова, режисьорите Ричард Глацър и Уош Уестморленд създават деликатен и изпълнен с достойнство портрет на жена, която страда от загубата на същността си – опустошаваща промяна, с която Алис смело се бори до последно.
Вторият шедьовър, който варненци ще могат да гледат по време на София Филм Фест във Варна’15 е документалния „Солта на земята“ (15 март 15:30ч.). Това е завладяващ филм-портрет на един от най-талантливите фотографи на всички времена – бразилеца Себастиао Салгадо. В „Солта на земята” Вендерс разказва за активната позиция на известния фотограф по отношение на екологията, за мисията му по възстановяване на горите в родната му Бразилия. Лентата е с номинация за Оскар, награда „Особен поглед“ в Кан, а авторът и – Вим Вандерс- бе удостоен с почетна "Златна мечка" на 65-ия кинофестивал в Берлин за изключителния му принос в киноизкуството.
„Когато снимаш беднота и страдание, трябва да оставиш известно достойнство на субекта и да избегнеш воайорството. Не е лесно. Много малко фотографи го умеят... Мисля, че Себастиао съхранява изцяло достойнството на обектите, които се намират пред обектива му. Във фотографиите му не е важен той, важни са хората!” – споделя авторът за главния герой в своето киноизследване.
Филмът носител на „Златен лъв“ във Венеция „Гълъб, кацнал на клон, размишлява за битието“ (16 март 18:00ч.) на Рой Андершон е едно от малкото комедийни заглавия на феста тази година.
Най-специфичният шведски режисьор от Ингмар Бергман насам, Рой Андершон (Песни от втория етаж) се завръща с абсурдна, сюрреалистична и шокиращо черна комедия, която свободно преминава от кошмар към фантазия и хумор, докато размишлява над вечната човешка безчовечност.
Смесица от абсурд, черен хумор, шок и абсолютен ужас, „Гълъб, кацнал на клон, размишлява за битието”, представя серия мрачни и комични скици, организирани в две сюжетни линии.
Киноманите ще останат изкушени от „Аферим“ (17 март 18:00ч.) – копродукция между Румъния, България, Чехия и Франция. Филмът разказва една история от Влашко през ХІХ век: местният пристав Костадин и неговият подрастващ син Йоница са пратени да хванат един избягал роб циганин. Филмът поставя под въпрос т. нар. обективна историческа истина и извежда на преден план начина, по който ценности и навици се предават от едно поколение на друго, как “духът на времето” и манталитетът създават реалността, как днешните въпроси и проблеми в нашия балкански регион са резултат от действия и постъпки, състояли се в миналото.
Организаторите са помислили и за запалените любители на съвременното сръбско кино. „Травелатор“ (18 март 18:00ч.) разказва за 18-годишния запален геймър Слав, нает от сръбската мафия за професионален убиец. Бежанец от войната, младежът има рядката възможност да пътува до САЩ, без нужда от виза. Затова приема да отиде в Лас Вегас и да отстрани сръбски криминален тип, който е в програмата за защита на свидетелите.
Прочутият сръбски актьор Никола Ракочевич бе удостоен с награда за Изгряваща звезда на Берлинале 2014. Авторите на лентата ще бъдат специални гости на София Филм Фест във Варна’15 и ще представят лично филма пред варненска публика.
Неминуемо фестът ще завърши с българско заглавие, а причината е, че 2015 минава под знака на 100 години българско кино. Промяна в програмата налага вместо „Досието Петров“, варненци да гледат документалния филм „Салто мортале“ (19 март 20:00ч.). Филмът пренася зрителите по време на Олимпийските игри през 1988 г. в Сеул, Южна Корея.
Българският щангист Ангел Генчев става шампион в категория до 67,5 килограма с уникални световни рекорди и смазваща преднина пред конкурентите. След последния си опит Ангел прави задно салто, което се превръща в неофициална емблема на Олимпиадата. Кадри със салтото се въртят по световните телевизии, а фотосът се разпространява от водещите информационни агенции. Медиите тръбят, че Ангел Генчев е сред най-големите герои на Игрите. Ден след своя триумф щангистът, признат за един от най-големите таланти в историята на този спорт, се оказва в епицентъра на жесток скандал. Но това е само първият кръг на Ада за Ангел. Той ще трябва да мине и през останалите…
Билетите вече са достъпни на касите на ФК с редовна цена от 6лв. и 4лв. за студенти, пенсионери и хора в неравностойно положение. Информация за всички филми и съпътстващата програма може да откриете на фейсбук страницата на фестивала: https://www.facebook.com/SFFVarna