С тържествен молебен на площад "Възраждане" започна днес инициативата "Сладко хоро", която се проведе в Плевен в навечерито на Световния ден за борба с диабета - 14-ти ноември.
„За съжаленние фактите от стряскащата статистика са такива и ние трябва да направим всичко възможно, за да спрем темпа на нарастване на това заболяване". Това каза председателят на ОбС-Плевен Мартин Митев преди да бъде даден старта на „Сладкото хоро".
Митев подчерта, че Община Плевен и Общинският съвет са част от организациите, които са призвани да помагат в борбата с това заболяване. Той каза още, че важното в това събитие е напомнянето за профилактиката и превенцията и хората да знаят от какво да се пазят и как да го правят.
„Вие всички, носещи заболяването диабет сте едни страхотни бойци, защото знам с какво се борите, за да живеете. Надявам се, че тази инициатива ще бъде първата от цяла поредица такива събития", каза Мартин Митев.
„Ако диабетът беше една държава хора, дой щеше да е третата по големина държава в света. Толкова хора са засегнати от този вид заболеваемост, но това не е присъда, а е един начин на живот". Това каза представителят на Сдружение „Култура без граници", което е организатор на събитието, Веселка Генчева. Тя каза, че от сдружението вярват, че диабетът скоро ще бъде лечим, но до тогава трябва да се залага на най-съвременни методи и средства за лечение. „Твърдя, че у нас са внедрени най-модерните в световен мащаб терапии. Съвременните инсулини и инсулинови помпи, високи технологии, ккоито да поддържат висок контрол на диабета, защото само с добър контрол ние можем да живеем здрави".
Всъщност „Сладкото хоро" е един завършек на целогодишната работа на „Култура без граници". Организацията е провела през 2016 г. обучения на медицински специалисти от детски градини, ясли и училища в над 20 града на тема „Децата с диабет на училище". Хората с диабет живеят както всички останали. Те се учат и работят, сбъдват своите мечти и тези на хората около тях, споделиха от „Култура без граници".
"Преди близо 40 години аз отключих това заболяване, което е изключително сложно и отговорно за спазване като хранителен и двигателен режим, и смея да ви кажа, че то по никакъв начин не е проблем, който може да ни промени. Ние сме хора с огромни сърца и най-вече сме много отговорни, защото самото заболяване ни направи такива", каза председателят на Асоциация „Диабет" - Плевен Даниела Илиева.
Тя припомни, че това лято на членовете на сдружението е връчена по една силиконова гривна.
„Това е знак, въведен от Световната организация „Диабет" и ви моля, ако срещнете човек с проблем, който има такава гривна, това означава, че той е диабетик и има или ниска захар или някакъв друг сериозен проблем, свързан с това заболяване", каза Даниела Илиева като изказа благодарност за съществената помощ, която оказва на членовете на сдружението в Плевен.
Програмата на инициативата започна с "Плевенска ръченица" в изпълнение на участници от танцов клуб "Чародейка".
След това на площад "Възраждане" се изви и "Сладкото хоро", поведено от танцьори от Фолклорен танцов клуб "Българско хоро", който в лицето на неговите ръководители Олга и Минко Мустакови е съорганизатор на инициативата.
В хорото се включиха стотици граждани.
Инициативата"Сладко хоро", която се проведе под мотото "Диабетът не ни спира" е посветена на Световния ден за борба със заболяването - 14 ноември. Нейни организатори са Сдружение „Култура без граници" с председател Росица Пандова, ФТК „Българско хоро" - Плевен с ръководители Олга и Минко Мустакови, Асоциация „Диабет" и Народно читалище „Култура 2014" - Плевен.
По повод инициативата „Диабетът не ни спира", на пл."Възраждане беше подредена изложба със 17 фотоса на хора с диабет, чиято цел е да покаже, че това заболяване не ги е спряло да живеят живота си, както всички останали. Снимките са на Илка Антонова, Георги Мустаков и Иван Иванов.
Инициативата "Сладко хоро" се проведе в същия час и в "Борисовата градина" в София.