Паневритмия
Паневритмия / Севделин Атанасов
Представители на Бялото братство, последователи на учението на Петър Дънов вече са в района на Седемте рилски езера и се подготвят за посрещането на Слънчевата нова година на 18 срещу 19 август. Облечени, изцяло в бяло те впечатляват туристите от България и света, които разглеждат езерата.
 
Един от най-впечетляващите моменти е танца паневритмия, създадени на философска основа от Петър Дънов.

Петър Дънов (1864-1944), наричан от последователите си Учителя или Беинса Дуно, е основател на религиозно-философско учение, което се самоопределя като "езотерично християнство" и окултизъм. 

Танцът Паневритмия се изпълнява сутрин, при изгрев слънце сред природата. При него всички участници са облечени в бяло и подредени в кръгове изпълняват леки, наподобяващи танц, движения, стъпки и упражнения на фона на специална музика.
Паневритмията е уникална българска система от двигателни упражнения за здраве, изпълнявани на музика групово (по двойки, подредени в кръг) сред природата. Целта на паневритмията е да съдейства за подобряване на здравето,  стимулиране на духовното развитие и постигане на хармония на човека с природата. Тя е високоефективна практика, която се грижи едновременно за тялото и духа.
Всяко упражнение на паневритмията има основна философска идея, която е изразена чрез неговата музика, движения, наименование и текста на песента му. Авторът на паневритмията обяснява, че движенията са мълчалив говор, който трябва да се изучава и че всяко движение изразява някаква идея, някаква мисъл.
Вече над  75 години хора от цял свят я избират за своя практика за духовно и физическо здраве като я изучават на курсове и практикуват – тя присъства в държави на петте континента. 
Дарик- Кюстендил