Изложба “ДОБРУДЖА В СТАРИ КАРТИ И ГРАВЮРИ
Изложба “ДОБРУДЖА В СТАРИ КАРТИ И ГРАВЮРИ / netinfo

Изложба “Добруджа в стари карти и гравюри”  от 2-ри до 20 век  е комплектувана на основата на създадения от  Главно управление на архивите при МС и Международния търговски и културен център •Геопан• дигитален архив “Тракия”.

Архивът  съдържа повече  от 900 ценни изображения за българските земи, съхранявани в световните архиви и музеи.

Тематично изложбата проследява развитието на европейските картографски представи за Добруджа, която е люлка на първата българска държава на Балканския полуостров до XX в.

Подбрани са 20-те най-ценни картографски документи за тази част на Европа, като се започне с пълната възстановка на “Табула Пойтенгериана” (II-ІV в.) и се завърши на Народописна карта на Добруджа, 1915 г. на акад. Стоян Романски.

Въпреки, че последната карта е етнографска и целта на автора и е да покаже всички населяващи областта и тяхното количество, тя представя Добруджа като един истински  “еврорегион”  заселяван от близо 11 народности.

Българите по това време в Добруджа са 134 331 на брой, следвани от турците 106 830, а румънците са едва на пето място с 6 359 души. Нагледно е дадено и  съотношението на народностите във всеки град. Така например в Добрич има най-много българи, на второ място турци и на трето татари, следвани от цигани и гагаузи.

За първи път ще бъде представена в пълен размер и най-ранната българска печатна карта, издадена в Страсбург през 1863 г. от русенеца хаджи Русет.

Включените експонати са пълноценни дигитални копия.

Картите са в оригиналните си размери, луксозно рамкирани и снабдени с надписи. В експозицията са представени и 20 детайла и гравюри, изобразяващи подбрани градове, свързани с историята на Добруджа.

Изложбата  се открива на 13 юни в Художествената  галерия. Поради големият интерес, тя ще бъде отворена през целия летен сезон.