Месечното възнаграждение на един спасител достига 1000 лева
Месечното възнаграждение на един спасител достига 1000 лева / снимка: БГНЕС, архив

Усилията на областния управител Вълчо Чолаков и екипа му да осигурят спасители за няколко атрактивни неохраняеми плажа в област Бургас се увенчаха с успех. До края на месец септември на плажовете “Иракли”, община Несебър, “Поморие- север”, община Поморие, "Сарафово юг 1”, община Бургас, “Алепу”, община Созопол, и “Корал”, община Царево, ще бъде частично обезпечена водноспасителната дейност, два спасителни поста за „Корал” и по един за останалите плажни ивици.

Три са фирмите, които са поели ангажимент да оборудват спасителни постове и да назначат спасители като общата цена за петте плажа за два месеца възлиза в размер на близо 70 000 лв. За първи път от бургаската институция успяват да сключат договор за охрана на всички плажове, които са обявили в обществената поръчка за водноспасителна дейност. От администрацията отдават успеха си от една страна на множеството предварителни разговори с действащи спасители и ветерани такива от област Бургас и вътрешността на страната, срещите с БЧК, а от друга гъвкавостта на фирмите да осъществяват подобна дейност само за краткия период на летния сезон.

Договорите за осъществяване на водноспасяване вече са сключени, а относно коректното им изпълнение до дни от Областна администрация ще извършат проверки на място. Като прецедент служителите в институцията определят и участието на природозащитна организация в процедурата. „Да запазим Корал” ще бъде сдружението, което ще осигури спасителната дейност на едноименната плажна ивица. Екологичната организация и Областна администрация работят в добро сътрудничество от години.

„Голяма част от плажовете, които не са атрактивни за бизнеса, са любими на гражданите. Липсата на спасители обаче създава застрашаващи живота обстоятелства, затова и държавата взе решение да осигури поне частично воднотоспасяване. Срещахме много трудности предходните години, работа в рамките на 2 месеца не представлява интерес за обучените лица. Спасителите на петте най-посещавани плажове, които нямат стопанин са вече по местата си. Но това е само част от необходимите мерки за превенция от инциденти в морето. Важно е посетителите по черноморието да съдействат, да бъдат отговорни към живота си, да спазват правилата за безопасност и указанията на обучените лица по постовете. Лятната еуфория ще бъде прекрасен зимен спомен само ако опазим здравето и живота си“, кометира областният управител Вълчо Чолаков.