Един от най-външните пръстени на планетата Сатурн, известен като F, разполага с двама "пазачи". Това са две малки луни, които не позволяват на ледените му частици да се разпръснат, установиха японски учени, цитирани от Франс прес.
Изследователите Риуки Хиодо и Кеиджи Оцуки разгадаха как е възникнал този странен "космически балет". Според двамата учени от факултета по планетология в град Кобе пръстенът F се е зародил след сблъсъка на два спътника, които са дошли от ръба на главните пръстени на Сатурн. Това е втората по големина планета в Слънчевата система след Юпитер. Сатурн е газов гигант, опасан от пръстени, съставени от прах и лед, които се въртят около него. Разнородният произход на тези пръстени продължава да озадачава учените. Сатурн притежава и значителен кортеж от спътници от най-различен вид.
Пръстените на Сатурн са обозначени с букви. Този, отбелязан с F, е разположен на 140 180 километра от газовия гигант и е един от най-тънките. Той бе отрит през 1979 година от американската сонда "Пайъниър 11" и неговата широчина е около 100 километра. Пръстенът F е ескортиран от всяка страна от две луни - Прометей и Пандора - "сателити-пазители". Гравитацията, която те упражняват, оформят пръстена. Частиците, които се отдалечават, или се връщат в пръстена, или "полепват" към двете луни. Японските учени Хиодо и Оцуки осъществиха компютърни симулации, чрез които разкриха тайните на пръстена F.
Източник: БТА