Японската Агенция за ядрено регулиране има "сериозни подозрения", че радиоактивна вода от авариралата през 2011 година АЕЦ "Фукушима-1" изтича в Тихия океан. Това заяви в Токио председателят на агенцията Шуничи Танака, съобщи ИТАР-ТАСС.
"Трябва да открием източника на замърсяване и да положим всички усилия, за да вземем контрамерки", подчерта Танака. Според ведомството му в Тихия океан може да изтичат почвени води; от седмица насам в тях стремително се покачва съдържанието на радиоактивни цезиеви изотопи.
Дори в океана да изтича заразена вода, "не е регистрирано сериозно влияние върху околната среда", изтъкна компанията ТЕПКО - оператор на централата.
Според БТА последните проби от техническия кладенец на АЕЦ сочат съдържание на цезий - 134 1 хил. бекерела на литър, а на цезий - 137 - 22 хил. бекерела на литър. Предишната проверка показа съответно 9 и 18 хил. бекерела на литър, която означава над 20-процентно увеличение само за денонощие. Причините засега са неясни, но ТЕПКО обещава да засили мониторинга. При все че във водата има повече радиация, тя все още не надхвърля границите на допустимите 62,5 хил. бекерела.
Изтичанията на заразена вода са сред основните проблеми на екипите, които ликвидират последиците от аварията във "Фукушима-1". Към март тази година в подземните помещения на реакторите и в дренажната система на централата се бяха натрупали над 360 хиляди тона вода с различно съдържание на радиоактивни вещества. Според експерти обемът й нараства всеки ден с около 400 тона заради притока на почвени води, напомня ИТАР-ТАСС.