/ Istock
Полицията в Пакистан е разбила мрежа за трафик на органи, след като изчезнало 14-годишно момче беше намерено в подземна лаборатория, с изваден бъбрек.

Кръгът е примамвал млади, уязвими жертви с обещания за доходна работа и големи суми, след което е отстранявал органите им - главно бъбреците - за да ги продаде за до 900 000 рупии (4 000 долара).

"Едва след като проследихме доказателствата и следите, открихме, че зад изчезването на момчето стои операция за трафик на органи", заяви пред АФП Рехан Анжум, говорител на полицията в Пенджаб.

Арестувани са шестима души.

"Момчето ни каза, че когато се събудило, на носилката до него е имало арабин, така че смятаме, че повечето клиенти са били чужденци", каза Анжум.

Жертвите на бандата са били отведени в лаборатория за медицински тестове, използвана за тайни операции за трансплантация на органи в град Равалпинди, близо до столицата Исламабад.

Съоръженията за такива тайни операции в Пакистан често не разполагат с подходящо медицинско оборудване и стандарти. Известно е, че пациентите умират в резултат на усложнения.

"Просто съм благодарен, че полицията го намери жив, иначе го биха оставили да умре", казва бащата на момчето пред АФП в Лахор, откъдето момчето е изчезнало.

Полицията заяви, че лекарите и хирурзите, участвали в операцията, не са били открити.

През 2010 г. Пакистан забрани търговската дейност с човешки органи, като наложи наказание лишаване от свобода до 10 години и глоби с надеждата да ограничи продажбата на органи на богати чуждестранни клиенти от посредници чрез експлоататорски средства.

 
БГНЕС