/ ThinkStock/Getty Images
Седмина учени от САЩ и Великобритания, разработили новаторска генна терапия за лечение на рядка форма на детска слепота, спечелиха наградата на португалската фондация "Шампалимо" с парична равностойност от един милион евро (1,15 милиона щатски долара), съобщи Ройтерс.

Лекари спасиха живота на „пеперудено дете“ с генна терапия
 
Учредената през 2006 г. награда е сред най-щедрите, присъждани за наука. Паричната ѝ равностойност е по-голяма, отколкото на Нобеловата награда за физиология или медицина (9 милиона шведски крони или 987 000 щатски долара). 
"Това е първият и засега единствен пример за успешна генна терапия, прилагана на хора, която коригира вроден генетичен дефект и затова е крайъгълен камък в медицината", каза Алфред Сомер, почетен декан на училището по обществено здравеопазване "Джонс Хопкинс Блумбърг" и председател на журито за наградата.
Един от наградените - Майкъл Редмънд от Националния офталмологичен институт в Мериленд - проследява причините за болестта вродена амавроза на Лебер до мутирал ген. Три сътрудничещи си научни екипа след това успяват да заменят гена в окото и така връщат зрението на лекуваните деца и възрастни с една форма на болестта, като "проправят пътя за цялото поле на генната терапия за човешки болести", казаха от фондацията. 
Тези екипи се състоят от американците Джийн Бенет и Албърт Магуайър, Самюъл Джонсън и Уилям Хосуърт, и британците Робин Али и Джеймс Бейнбридж.
За разработената от тях терапия здрави гени се вкарват с модифицирани безвредни вируси

Фондацията стимулира невробиологичните и онкологични изследвания. Тя е учредена по волята на покойния индустриалец Антонио Шампалимо. Първата офталмологична награда е присъдена през 2006 г.
БТА