ЕС е предпазлив за интегрирането на Сърбия след ареста на Караджич
ЕС е предпазлив за интегрирането на Сърбия след ареста на Караджич / netinfo

Представителите на ЕС показаха предпазливост относно значението, което може да има залавянето на бившия лидер на босненските сърби Радован Караджич за изключително важното споразумение за интеграция между ЕС и Сърбия, предаде Франс прес, цитирана от БГНЕС.

Сърбия подписа споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС, което е първа стъпка към интегрирането в съюза, но до момента то не е влязло в сила. „Най-сетне! Ние чакаме това 13 години. Обръщаме нова страница“, коментира френският външен министър Бернар Кушнер, чиято страна в момента председателства ЕС.

„Тава със сигурност е добре за интеграцията на Сърбия в ЕС“, но „решението се взема от 27-те и ние ще кажем „да, съгласни сме, Караджич е арестуван, но Младич не е“, каза още френският първи дипломат.

Това е положителна стъпка в правилната посока, но разбира се, още много трябва да се направи. Има още престъпници, които трябва да бъдат заловени преди да можем да постигнем напредък“, заяви финландският министър на външните работи Александър Стъб.

„Това ще има положително влияние за отношенията между ЕС и Сърбия“, заяви пък еврокомисарят по разширяването Оли Рен. „Това показва, че сръбското правителство е готово да обърне страницата и да остави зад себе си националистическото си минало“, каза още той.

Германският канцлер Ангела Меркел определи като „исторически момент“ арестуването в Сърбия на бившия лидер на босненските сърби Радован Караджич.

„Това е исторически момент. Жертвите трябва да знаят, че масовите посегателства върху човешките права не остават ненаказани“, заяви Меркел в комюнике. „Арестуването на Караджич е добра новина за Балканите. Това е важна стъпка към справедливост, мир и помирение в региона. Чрез тази смела стъпка сръбският президент Борис Тадич постави акцента върху европейското призвание на Сърбия“, каза още Меркел.

Представителят на Русия в НАТО Дмитрий Рогозин заяви, че ако Радован Караджич бъде изправен пред международен съд, западните държави също трябва да бъдат съдени заради бомбардировките над бивша Югославия през 1999 г.

„Ако Караджич заслужава да бъде разследван в Хага, тогава до него трябва да седят тези, които взеха решение да бъдат бомбардирани мирни граждани, които нямаха никаква вина, и бяха избивани при „демократизирането“ на Западните Балкани“, заяви Рогозин.

Групата на Партията на европейските социалисти в Европейския парламент приветства ареста на Радован Караджич като доказателство за готовността на новото правителство в Белград да си сътрудничи с Международния трибунал за бивша Югославия на ООН. Според европейските социалисти, задържането на Караджич ще подобри отношенията на Сърбия с нейните съседи и страните от ЕС.

“За Европа това е огромна крачка напред. Групата на социалистите отбелязва с голямо удовлетворение, че един от най-големите военнопрестъпници на последните десетилетия най-накрая беше задържан. Следващата крачка трябва да бъде задържането на военния лидер Ратко Младич. Едно от условията, поставени от ЕС, беше пълното сътрудничество с Трибунала на ООН. Този арест показва, че новото правителство е способно да го изпълни. Това е едно от най-важните условия за подобряване на отношенията между ЕС и Сърбия”, подчерта лидерът на ПЕС в ЕП Мартин Шулц.