кожа бенки
кожа бенки / ThinkStock/Getty Images
Твърдението, че бенки по човешкото тяло „не се пипат”, е меко казано престъпно, коментира пред Дарик един от най-добрите дерматолози в България д-р Дончо Етугов, който работи в Клиниката по кожни болести в Александровската болница в столицата.

Вижте ABCDE правилото, което помага да разпознаем рискови бенки

По негови думи разказите за хора, които са починали, след като са си отстранили бенка, се базират на факта, че бенката е била отстранена твърде късно. Доброто решение е опасни бенки да бъдат махнати навреме и по правилата, каза медикът.

Сред основните причини, които отключват злокачествени заболявания на кожата, д-р Етугов посочи хроничното слънчево изгаряне, случвало се в млада и детска възраст.

бенки
ThinkStock/Getty Images

"Когато човекът е млад с един добър имунитет, тези онкопроцеси са добре контролирани от нашия имунитет, но след една определена възраст, когато този имунитет вече не е така, не може да контролира всичко и кожата успява в някои зони. Това обикновено са зоните, които най-често са изложени на слънце, над веждите, на носа, скулите, около устните, брадата", обясни специалистът.

Специалист: Бенките, които променят цвета и големината си, трябва да се отстранят незабавно
 
"Някъде преди 80-те години на миналия век се е смятало, че бенки не се пипат и дори някои по-възрастни колеги, не свързани с дерматологията, също си позволяват да го казват, което е меко казано престъпно, защото навреме и по правилата махнати бенки, е добро решение. Докато ако се остави, може да прогресира, да метастазира и да стане меланом, което е много рисково. Така че народният фолклор разказва случаи за хора, които са си махнали бенката и са починали. А аз казвам, че това е станало, защото вече е било късно и бенката е метастазирала. Ако е махната навреме, няма риск и проблем", посочи още д-р Етугов.
 
Редовните прегледи и проследяването са залог да живеем спокойно и да нямаме меланом в една възраст.