/ iStock/Getty Images

Дефицитът на желязо е едно от най-честите хранителни нарушения, което засяга хора от всяка възрастова група. Това състояние може да доведе до сериозни здравословни проблеми, като анемия, умора, задух и намалена концентрация. Желязото е важен минерал, който участва в производството на хемоглобин – белтък в червените кръвни клетки, който пренася кислород в тялото. Когато нивата на желязо са ниски, кислородът не може да се пренася ефективно, което води до симптоми като умора и отслабване на имунната система.

Един от начините за справяне с дефицита на желязо е чрез храната, и тук на помощ може да дойде цвеклото. Но може ли само цвекло да бъде достатъчно, за да се възстанови нормалното ниво на желязо в организма? Нека разгледаме подробно.

Цвеклото и неговото съдържание на желязо

Цвеклото е багат източник на желязо и други полезни вещества, като витамини, микроелементи и антиоксиданти. Този зеленчук съдържа нехем желязо, което означава, че то не се усвоява толкова лесно от организма, колкото хем желязо, което се намира в месото и животинските продукти. Все пак, цвеклото е отличен избор за хора, които искат да увеличат приема на желязо, особено когато се комбинира с други храни, които подпомагат усвояването му.

В допълнение към желязото, цвеклото съдържа витамин С, който играе ключова роля в усвояването на растителното желязо. Витамин С помага да се преобразува нехем желязото в по-лесно усвоима форма, като по този начин увеличава ефективността на абсорбцията.

Ще помогне ли цвеклото при дефицит на желязо?

Въпреки че цвеклото е полезно за повишаване на желязото в организма, само цвекло вероятно няма да бъде достатъчно, ако имаш сериозен дефицит на желязо. Поради факта, че растителното желязо не се усвоява толкова лесно като хем желязото, ще е необходимо да включиш в диетата си и други храни, богати на желязо, като:

  • Червено месо (особено говеждо и агнешко), птиче месо и риба – тези храни съдържат хем желязо, което се абсорбира по-лесно от организма.
  • Бобови култури (напр. леща, фасул), листни зеленчуци (като спанак), какао, ленено семе – те също съдържат нехем желязо, но комбинирани с витамин С, усвояването му ще бъде по-ефективно.

Дори и да консумираш всички тези храни, ако феритинът също ти е много нисък, то вероятността лекарите да препоръчат медикаментозен прием е много голяма.

Феритинът е белтък, който играе ключова роля в съхранението на желязо в организма. Той се намира предимно в черния дроб, слезката, костния мозък и мускулите, като основната му функция е да събира и съхранява железни атоми в безопасна форма, докато тялото не се нуждае от тях.

Феритинът функционира като резервен източник на желязо, което е важно за производството на хемоглобин в червените кръвни клетки – молекулата, която пренася кислород в организма. Когато тялото се нуждае от желязо (например за производство на нови червени кръвни клетки), феритинът освобождава съхраненото желязо, за да бъде използвано.

Важността на витамин С за усвояването на желязото

За да подпомогнете усвояването на желязото от цвекло и други растителни източници, добавете храни, богати на витамин С, като:

  • Цитрусови плодове (портокали, грейпфрути)
  • Чушки
  • Броколи
  • Киви

Комбинирането на тези храни с цвекло ще увеличи ефективността на усвояването на желязото и ще подпомогне организма при възстановяването от дефицит на желязо.

Как да се справим с дефицит на желязо?

Ако имаш сериозен дефицит на желязо, е важно да предприемеш следните стъпки:

enlightenedКонсултация с лекар: Ако изпитваш симптоми на дефицит на желязо (като умора, бледност, задух), най-добре е да се консултираш с лекар. Лекарят може да ти предложи кръвни тестове и да прецени дали е необходимо да започнеш лечение с желязо под формата на добавки.

enlightenedПридържане към диета, богата на желязо: Включването на различни храни, богати на желязо, ще помогне за възстановяването на нивата на желязо. Най-добре е да комбинираш растителни източници на желязо с хем желязо, за да увеличиш абсорбцията.

enlightenedДобавки с желязо: Ако твоят лекар препоръча добавки с желязо, следвай инструкциите за дозировката и продължителността на приема. Желязото може да бъде трудно за усвояване, затова е важно да не приемаш добавките прекалено дълго без медицински надзор.

Проследяване на прогреса: След като започнеш да увеличаваш приема на желязо чрез храната или добавки, важно е да правиш редовни прегледи, за да следиш как нивата на желязо се променят и да се увериш, че дефицитът е коригиран.

*Тази статия е написана само с информационна цел. При дефицит на важни вещества и други проблеми консултацията с лекар е задължителна.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня