Медицинските сестри излязоха на национален протест навръх професионалния си празник. Демонстрацията бе организирана от Синдиката на българските медицински специалисти. Работещи в сферата от цялата страна се събраха в 12.00 ч. пред сградата на Здравното министерство и за кратко затвориха част от столичния бул. "Мария Луиза". Сред исканията им са достойни възнаграждения в размер на 150% от средната работна заплата и по-добри условия на труд. Настояват и за 7-часов работен ден в интензивните звена, както и за национална политика за задържане на кадри. Заради ниския размер на възнаграждението си, мнозина медицински работници трябва да работят извънредно и на няколко месеца, посочва NOVA

Председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева заяви, че трябва да има драстично увеличение на възнагражденията на медицинските сестри. "Вече започват да се закриват отделения и болници заради недостига на медицински специалисти. Младежите няма да загубят 4 години от живота си в обучение по специалността, след което да упражняват след това безперспективна професия, с близка до минималната работна заплата. Искаме 150% от средната работа заплата в публичния сектор, която е изчислена на 3077 лева. Не виждаме разбиране от страна на властимащите - най-вероятно работодателите са направили картел, така че да не бъдат увеличавани заплатите на медицинските специалисти. Но големият брой болници не могат да бъдат обслужвани от недостатъчно медици, затова ще ни се налага да работим на 2-3 места", коментира Илиева. 

Навръх професионалния празник на мединските сестри екип на NOVA посети един от ситуационните центрове, в които се обучават студентите по тази специалност. Статистиката покзва, че от последния път, в който е отчетена липса на подобни кадри, има спад с още 30%. Освен това средната възраст за медицинските сестри в България е 49 години. В Старозагорско преди дни е била наградена медицинска сестра, която е на 82-годишна възраст и все още активно работи. 

"Интерес към специалността винаги е имало. Тя едва ли ще се загуби, защото много хора стартират обучението си в тази специалност. През годините назад, независимо от тенденцията да има или да няма желаещи да практикуват тази професия, ние винаги сме успявали, а и останалите медицински университети да запълнят съответно бройките на обучаващите се", заяви професор Юлиян Ананиев, декан на Медицинския факултет към Тракийския университет.

По думите му той не може да даде точни данни за това колко от всички завършващи тази специалност остават да работят в България. Но със сигурност се наблюдава тенденция към намаляване на хората, които избират да практикуват извън границите на страната. "Тоест голяма част от хората, завършващи специалността "Медицинска сестра", остават у нас. Друг въпрос е колко от тях продължават да практикуват самата професия", подчерта проф. Ананиев. 

Имат право и ние уважаваме това право - така министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов коментира в Русе протеста на медицинските сестри днес. 

Той заяви, че има диспропорции, по които се работи. 

"Смятам, че в момента има дисбаланс и сме предприели мерки да преодолеем този дисбаланс. Където имаме възможност и ресурс да решим, сме предложили вече за някои сектори от здравеопазването да настъпят такива промени в бюджет 2026 година", каза д-р Кирилов.

По-рано той поздрави медицинските сестри по повод 12 май - Международния ден на сестринството.

"Винаги там, на първа линия, близо до лекарите, десетилетия наред медицинските сестри утвърждавате мястото си на лоялни партньори в борбата за здравето на пациентите. Ефективно функциониращото здравеопазване е немислимо без Вашия компетентен труд. Знам го от дългогодишната си практика като лекар – ваш колега и съмишленик. Виждам го и сега – през всеобхватния поглед на министър на здравеопазването", посочва доц. Кирилов.

"Вие сте неразделна част от битието на всеки човек – от първата до последната глътка живот, независимо от компромисите, които ви коства, и въпреки несъвършенствата на системата. За тази устойчивост и безрезервна отдаденост, които са израз на високия ви професионализъм, приемете искрената ми признателност. Уверявам ви, че подкрепям усилията ви и ще продължим да работим ръка за ръка, за да повишим мотивацията ви за успешна реализация в България", завършва обръщението си министърът на здравеопазването.

"За бързи и адекватни мерки от политиците за спасяване на съсловието настояваме от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи". Това посочва в поздравителния си адрес Диана Георгиева, председател на асоциацията, по повод днешния Международен ден на сестринството и Празника на специалистите по здравни грижи. В България денят се отбелязва от медицински сестри, акушерки, медицински и рентгенови лаборанти, рехабилитатори и масажисти с увредено зрение.

Здравеопазването се нуждае от реформи и сме готови да защитим професиите и труда си, за да бъдем максимално полезни на пациентите и обществото, се казва още в поздравлението и се припомня, че от години асоциацията изразява тревогата си от сериозно намаляващия брой на работещите в страната ни медицински сестри. В България броят на медицинските сестри е два пъти по-малък от необходимите за работа в болниците, а другите професионалисти по здравни грижи също са критично малко.

Да се приеме Медицински стандарт по здравни грижи; да се зачете правото на БАПЗГ да бъде договорен партньор на НЗОК; да се осигури финансиране от НЗОК за амбулаторните практики за здравни грижи в извънболничната помощ за всички групи пациенти чрез пряко договаряне между двете страни; да се прецизират правилата и алгоритмите по здравни грижи в болничната и извънболничната помощ; да се остойностят дейностите по здравни грижи и трудът на специалистите по здравни грижи; да се въведе автономно управление по здравни грижи в болниците, настояват от асоциацията.

Мотото, под което тази година се отбелязва Международният ден на сестринството, е „Нашите медицински сестри. Нашето бъдеще. Грижата за медицинските сестри укрепва икономиките“. 

В края на април от Българския лекарски съюз изразиха становище, че предложението медицинските сестри и акушерките да станат самостоятелни изпълнители на медицинска помощ с право на пряко финансиране на дейността си от Националната здравноосигурителна каса е нецелесъобразна, рискова и слабо обоснована намеса в системата на здравеопазването.

Преди дни управителят на НЗОК д-р Петко Стефановски каза, че в подготвяния сега анекс към Националния рамков договор 2023-2025 г. се дава възможност на индивидуални практики на медицински сестри да сключват договор с практики на общопрактикуващите лекари.

БТА, nova.bg