"Нямам никакви данни, както и моите колеги, за мотивите на отвода на колегите, които са били назначени да извършат допълнителната съдебномедицинска експертиза по случая с Дебора от Стара Загора. Но знаете много добре какво излезе в медиите по отношение какво се е случило на колегата, който е извършил първоначалната експертиза. Той беше временно отстранен. И може би от страх да не им се случи и на тях същото, колегите са си направили самоотвод". Това заяви в студиото на „Събуди се” шефът на Съдебна медицина в Александровска болница доц. д-р Александър Александров, коментирайки самоотвода на експертите, които трябваше да извършат повторна експертиза по случая с обезобразеното 18-годишно момиче.   

"Лично мое мнение - аз не знам как може да бъде временно отстранен един лекар. Съгласно Кодекса на труда и по-скоро член 199, работодателят може да отстрани временно даден служител, само ако той е в състояние, което не му позволява да се извършва служебните си задължения или ако употребява алкохол, наркотици и други упойващи вещества по време на работа. В случая не може да кажем, че колегата е бил повлиян или е в състояние, при което не може да си извършва основните задължения. Така че остава да е бил или уволнен по взаимно съгласие или съответно уволнен дисциплинарно", допълни той. 

Съдебните медици в Стара Загора са отказали да направят нова експертиза по случая „Дебора“

На въпрос, ако се докаже, че експертизата, която съдебният лекар в Стара Загора е направил, е грешна, може ли да му бъде повдигната съдебна отговорност доцент Александров отговори: "Той е действал тогава най-вероятно в качеството си на вещо лице при първоначалния преглед на момичето, още когато е било в Бърза помощ и са му били обработени раните. Следователно, неговото заключение също е в действието му на експерт. Има си закони, член 291 урежда това при невярно дадено заключение, може да се потърси на обязателна отговорност на всяко вещо лице", посочи той. 

И допълни: "Нямаме абсолютно никакви данни, какво точно се е случило. Знаем, че колегата, от това, което е излязло по медиите, към момента на обработването на раните е бил там и е присъствал. В смисъл, установил е тези рани. Ние не знаем към кой момент той е отишъл там и по чие нареждане. Той е описал нараняванията и на базата на това описание е дал своето заключение".

Доцент Александров обясни и по какъв начин се пише и изготвя съдебномедицинска експертиза. "Към момента стандарт по Съдебна медицина няма. Има утвърдени вътрешни наши правила, които могат да се нарекат стандарт, при описанието на всяко едно травматично увреждение. А именно, точната негова морфология, локализация, размери. Съгласно така наречената словесна фотография. И така се описва всяко увреждене, че след това всеки последващ колега или юрист, който го прочете, да може да си го представи и дори да го нарисува. И това нещо се спазва от всички колеги и се преподава включително и на студентите по "Медицина", студентите по "Дентална медицина", по време на упражненията и лекциите по "Съдебна медицина", подчерта той. 

Дебора от Стара Загора с първи думи след насилието: Благодаря, че се борите заедно с мен (ВИДЕО)

Доцент Александров коментира и въпроса ще улесни ли работата на съдебните медици един наръчник и въвеждане на стандарт за изготвянето на съдебномедицинска експертиза. "Аз лично мога да отговоря само от мое име. Не съм съгласен с така предложения проект, тъй като в него грубо казано се прекръстосва медицинската дейност на всеки един съдебен лекар с неговата експертна дейност.

Докато не се изчисти този момент, за мен този стандарт най-много ще доведе до блокиране на съдебномедицинската дейност в България и като резултат, респективно, може да доведе и до блокиране на разследванията и правораздаването".

Целия разговор гледайте във видеото. 
NOVA