15 на 1000 българчета умират до навършване на 5-годишна възраст
15 на 1000 българчета умират до навършване на 5-годишна възраст / netinfo

Петнайсет на хиляда български деца умират до навършване на петгодишна възраст. Това каза доц. Евгений Генев - председател на Българската педиатрична асоциация,- който участва в Кръгла маса "Детското здравеопазване в България - настояще и перспективи" Дискусията е в сградата на Народното събрание и е организирана със съдействието на фондация "Фридрих Еберт".

Същият показател за Гърция е 7 на хиляда. Причините за високият показател в България са най-различни, но основните са болести, травматизъм, социално-икономически и др., уточни доцент Генев.

Детската смъртност в страната ни е 9,7 на хиляда за 2006 г., като за първи път показателят спада под 10 на хиляда, допълни педиатърът. Средният показател за европейските държави е 5 на хиляда.

Връщането на лекарите в училищата е въпрос, който трябва да се реши принципно и тази длъжност да бъде възстановена. Трябва да се стигне до договореност дали училищният лекар трябва изцяло да изземе функциите на личния лекар. По думите на Генев в Унгария по закон децата до шестгодишна възраст се обслужват само от педиатри, от 6 до 14 години - от педиатър и от личен лекар, и след 14-годишна възраст - родителите им могат да изберат кой лекар да ги лекува.

Друг вариант е вместо лекар в училището да има медицинска сестра, завършила бакалавърска степен на обучение. Би могло медицинските сестри да се обучават по програма "Училищно здравеопазване". Според доц. Генев училищен лекар може да стане и наскоро пенсиониран педиатър.

Възможно е лекарите или медицинските сестри да работят в лечебно заведение, а в извънработно време - в училище, каза за БТА доц. Владимир Пилософ - кардиолог в Националната кардиологична болница.

Участници в Кръглата маса за детското здравеопазване не могат да уточнят каква сума би трябвало да се плаща на лекар, работещ в училище.