През последните години Черноморският регион играе все по-активна роля на международната арена, изтласквайки на втори план Каспийския. Само през последната половин година в Черноморския регион бяха одобрени проекти за създаване на нови газо- и петролопроводи, които в бъдеще трябва да увеличат каспийските енергийни доставки за европейските пазари. Подписано беше споразумение за прокарване на петролопровода Бургас-Александруполис, направена беше заявка за създаване на прикаспийски газопровод, както и за прокарването на южноевропейски газопровод през акваторията на Черно море до България с разклонения към Австрия, Словения и Италия. Очаква се, че ресурсите, които ще идват от каспийските находища по новите тръбопроводи, ще повишат значението на страните от Черноморския регион.
Същевременно ще се увеличи и конкуренцията между тях за правото да изнасят ресурси, добити от каспийските находища. С подписването на споразумението между Русия, България и Гърция за създаването на петролопровода Бургас-Александруполис рязко се увеличи значението на България. Началната пропускателна способност на тръбопровода е 35 млн. тона годишно с възможност да се увеличи до 50 млн. тона. Съществува също проект за създаването на трансбалкански петролопровод Бургас-Вльора, който трябва да свърже бреговете на Черно и Адриатическо море.
Предвижда се неговата мощност да бъде 37 млн. тона годишно. И въпреки че осъществяването на тези проекти е въпрос на бъдещето, България става важен компонент от системата за износ на ресурси за европейските страни.
За ролята на ключова страна в транспортирането на каспийските ресурси претендира и Румъния, която активно настоява за построяването на петролопровод Констанца-Панчево-Омишали, който трябва да осигури петрол за заводите в Румъния, Сърбия и
Хърватия и транспортирането му към европейските страни. Освен към този проект Румъния има интерес и към създаването на петролопровод Констанца-Триест с пропускателна способност до 40 млн. тона петрол годишно, чийто строеж трябва да започне през 2009 г. Ако тези проекти бъдат осъществени, значението на Румъния като износител на петрол от Каспийския регион за европейския пазар също ще нарасне.
Засега оптимизмът на черноморските държави, предвкусващи огромни печалби от транспортирането на бъдещите ресурси и от построяването на съпътстваща инфраструктура, се базира на декларациите на ръководителите на прикаспийските държави, които дават уверения за наличието на огромни и лесни за добиване запаси от петрол и газ.
Същевременно сегашните добивани количества поставят под съмнение пълното натоварване на мощностите на вече съществуващите тръбопроводи, да не говорим за онези, които може да влязат в експлоатация след 5-7 години. През последните години
Азербайджан добива около 30 млн. тона, от които се изнасят 22 милиона тона. При това работят: нефтопроводът Баку-Супса с мощност 10 млн. тона годишно, Баку-Новоросийск с мощност 5 млн. тона и Баку-Тбилиси-Джейхан с проектна мощност 50 млн. тона петрол годишно. Така максималният експортен потенциал на Азербайджан възлиза на 65 млн. тона годишно.
Според най-оптимистичните прогнози през 2010 г. Азербайджанската международна компания ще може да добива 45 млн тона петрол годишно, което не е достатъчно за пълно натоварване дори на тръбопровода Баку-Джейхан. Така че за да бъде проектът рентабилен, само азерският петрол няма да бъде достатъчен. Затова надеждата на азерите е в казахския петрол.
До 2006 г. Казахстан е добивал повече от 60 млн тона петрол годишно, като е транспортирал 52,3 млн. тона, от тях 42 млн тона през Русия. Прогнозите сочат, че през 2012 г. добивът на петрол в Казахстан може да стигне 170-180 млн. тона годишно. Според по-предпазливи оценки към 2015 г. Казахстан ще увеличи добива само до 150 млн. тона годишно. Допълнителни количества суровина ще бъдат пуснати по контролирания от Русия тръбопровод Бургас-Александруполис, който ще стане продължение на Каспийския тръбопроводен консорциум, пренасящ предимно петрол от Казахстан.
Сега в Казахстан няма свободни обеми и от газ. До 2006 г. страната добиваше около 26 млрд. куб. м газ, до 2015 г. това число може да стигне до 45 млрд. куб. метра. Това количество не е достатъчно, за да запълни новите тръбопроводи. Остава Туркменистан, чиито запаси от газ се оценяват на 2,8 до 3 билиона куб. м.
И така, всички проекти за новите газо- и петролопроводи се разработват на базата на декларациите на прикаспийските страни за възможностите за увеличаване на добива на енергийните ресурси. Но засега това са виртуални запаси и не е изключено прогнозите да бъдат сериозно коригирани в посока към намаляване на количествата.
Във връзка с това е интересен въпросът как ще се развива ситуацията в Черноморско-Каспийския регион, ако се получи несъответствие между производството на нужните количества суровина и построяването на новите тръбопроводи. А подобен сценарий не може да се изключи.
Добивът на петрол и газ се влияе както от политически, така и от икономически фактори. Примерът с украинския петролопровод Одеса-Броди е твърде показателен. Основната грешка на украинските власти, които взеха решението за построяването на тръбопровода в началото на 90-те години беше, че се повлияха от еуфорията, която цареше в новите прикаспийски държави, предвкусващи бърз петролен рай. Тогава не беше направен и задълбочен анализ на потенциалните доставчици на петрола от Каспийския регион, а да не говорим за сключването на договори с тях.
В резултат поради геополитическа игра, както и поради сериозни пропуски в сметките тръбопроводът Одеса-Броди не влезе в действие. Основната причина беше липсата на свободни обеми каспийски петрол. Роля изигра и политическата нестабилност в Украйна, чиито партньори я изключиха от стратегическите си планове. Прокарването на тръбопровода значително изпревари темповете на добив на каспийски петрол.
Друг пример е несъответствието между количеството на доставките и разчетените обеми за потребление, което стана при газопровода "Синият поток" от Русия за Турция по дъното на Черно море. Той и до днес не работи с пълен капацитет, тъй като потреблението на газ в Турция се оказа надценено.
Сегашните планове на черноморските страни за транспортиране на енергийни ресурси от Каспийския регион значително изпреварват възможностите на прикаспийските страни за техния добив, поради което е изключително важно те рязко да го увеличат. Липсата на енергийни ресурси, които могат да натоварят всички съществуващи и планирани маршрути на тръбопроводите, може да изостри ситуацията в Черноморско-Каспийския регион и да стане сериозен фактор за засилване на разногласията между страните от Черноморския регион. Още повече, че всяка от тях разчита да затвърди геополитическите си позиции в региона и да получи нови печалби от транспортирането на допълнителни количества петрол и газ от каспийските находища.
Само след две-три години ще стане ясно доколко верни са прогнозите за бързо увеличаване на добива на петрол и природен газ в Азербайджан, Туркменистан и Казахстан. Ако те се оправдаят, страните от Черноморския регион ще могат да затвърдят политическото си влияние и да решат, поне отчасти, социално-икономическите си проблеми. Но ако се окажат поредната манипулация, борбата за суровина за новите и за вече функциониращите тръбопроводи ще се разгори с нова сила и ще превърне Черноморския регион в арена на съперничество. (БТА)
11 минути
Нидерландия ще поиска от ЕС да прекрати споразумението за безвизово пътуване с Грузия
Нидерландия ще поиска Европейският съюз да прекрати споразуменията си с Грузия за ...
15 минути
Проучване: Всяко второ дете до 18-годишна възраст у нас е преживяло насилие
Живеем в море от прояви на насилие и агресия. Национално представително проучване ...
19 минути
Vivacom публикува Доклад за устойчиво развитие за 2023 г.: Подобряване на свързаността и зелени иновации
Vivacom публикува своя Доклад за устойчиво развитие за 2023 г., представяйки значими постижения ...
20 минути
Китай наложи санкции срещу 13 американски компании, осигуряващи Тайван с военно оборудване
Китай налага санкции срещу 13 военни компании от САЩ в отговор на продажбата на американско ...
34 минути
Украсиха за празниците трамваи, вижте по кои линии се движат
"Електрохолд" украси за празниците два трамвая в София, съобщиха от енергийното дружество. ...
39 минути
Западни издания: Франция е в дълбока политическа криза
Западните издания коментират днес падането на френското правителство, след като депутати ...
54 минути
България и още четири страни блокираха отварянето на Клъстер 3 със Сърбия
Посланиците на Швеция, Финландия, Нидерландия, Хърватия и България са гласували "против“ ...
57 минути
Специализирана полицейска операция в Шумен, за какво проверяват
Специализирана полицейска операция, насочена към противодействие на престъпността, ...
1 час
Обвиниха двете жени, пребили и заплашили с убийство дама от Шумен
Две жени, обвинени за това, че са нанесли телесна повреда на своя позната и отправяли ...
1 час
Хегсет: Няма да изпия и капка алкохол ако бъда одобрен от Сената (ВИДЕО)
Пийт Хегсет, номинацията на Доналд Тръмп за министър на отбраната, обеща, че няма да ...
1 час
Кубилюс: Ако се провалим в подкрепата за Украйна, Русия може да нападне страна от ЕС
Ако Западът се провали във военната подкрепа за Украйна, ще се създаде възможност Русия ...
2 часа
Меркел издаде най-продаваната книга за тази година в Германия
Над 200 000 екземпляра от книгата на бившия германски канцлер Ангела Меркел – „Свобода: ...
2 часа
Съборена или запазена: Каква ще е съдбата на къщата в София, в която е живял Кемал Ататюрк
Отменено е разрешителното за строеж на къщата на ул. „Стара планина“ 9 и тя ще се сдобие ...
2 часа
ПП-ДБ питат Конституционния съд дали ВСС с изтекъл мандат може да избере главен прокурор
ПП-ДБ внесоха питане в Конституционния съд дали действащият състав на Висшия съдебен ...
2 часа
ЕС понижи защитения статут на вълците, вече ще подлежат на квотен отстрел
Европейският съюз реши от 7 март 2025 г. статутът на вълците да бъде понижен от “строго ...
2 часа
БСП потвърди, че се водят преговори с ПП-ДБ за председател на парламента
“БСП-Обединена левица” потвърдиха, че са имали разговори с ПП-ДБ относно избора на ...
2 часа
ПП-ДБ с надежда до края на седмицата да има председател на НС: Вероятно ще видим бял пушек
Общото убеждение на ПП-ДБ е, че до края на седмицата ще има избран председател на 51-вото ...
2 часа
Отново затвориха прохода „Петрохан“
Проходът "Петрохан" в Стара планина е затворен превантивно от 10:00 до 15:00 часа, за да бъдат ...
2 часа
Румен Христов: СДС, като антипод на БСП, трудно можем да подкрепим кандидатурата на Киселова
Аз не съм подкрепял кандидатурата на доц. Наталия Киселова, няма да подкрепя и сега ...
2 часа
„Скрита самоличност“ се завръща с нови вълнуващи епизоди
Телевизионната игра „Скрита самоличност“ се завръща в ефира на NOVA от 9-ти декември ...
2 часа
Чудеса по Коледа: Доброволци преобразиха напълно дома на възрастна жена от Пазарджишко (СНИМКИ)
Доброволци преобразиха дома на възрастна жена от село Говедаре, Пазарджишко, съобщиха ...
2 часа
Необикновено модно ревю: Хора с увреждания бяха модели в Солун (ВИДЕО)
Необикновено модно ревю беше проведено в сградата на общината във втория по големина ...
2 часа
Водната криза: Кметът на Плевен поиска извинение от управителя на ВиК
Управителят на „Водоснабдяване и Канализация“ (ВиК) инж. Климент Тодоров трябва да ...
2 часа
Потвърдено след решение: Изборът за главен прокурор ще е на 16 януари
Изборът за главен прокурор ще е на 16 януари. Това реши пленумът на Висшия съдебен съвет ...
2 часа
КЗК образува открито производство срещу община Радомир
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу община ...
2 часа
Украйна е свалила 30 дрона, изстреляни от Русия през нощта
Украинските военновъздушни сили съобщиха днес, че през изминалата нощ Русия е изстреляла ...
3 часа
Отменено е бедственото положение в смядовското село Риш заради безводие
Отменено е бедственото положение в смядовското с. Риш, въведено през август заради ...
3 часа
Шофьор без книжка заседна в канавка при опит да избяга от полицейска проверка
Шофьор без книжка заседна в канавка, след като се опита да избяга от полицейска проверка, ...
3 часа
За пореден път няма кандидати за председател на Върховния административен съд
За пореден път няма кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС). ...
3 часа
Ужасяващо: Мъж откри мъртва кобилата си с липсващи крайници
Мъж откри кобилата си мъртва, съобщиха от полицията в Казанлък.
На 4 декември в 10 часа ...
3 часа
Коледният дух завладя Шумен (СНИМКИ)
Коледно-новогодишните празници в Шумен започнаха с тържествено светване на коледните ...
3 часа
13 работници са в неизвестност след срутване на железопътна площадка в Южен Китай
Спасителни екипи издирват 13 души в Южен Китай, които са в неизвестност, след пропадане ...
3 часа
Близки на загинал моторист от Пловдив излязоха на протест с искане за справедливост
Битка за справедливост след смърт на пътя. Близки и роднини на загинал моторист отново ...
3 часа
Водачка на тротинетка блъсна медицинска сестра и избяга (ВИДЕО)
Медицинска сестра от Университетската многопрофилна болница в Бургас пострада сериозно, ...
3 часа
САЩ: Южнокорейският президент е „направил лоша преценка“ с обявяването на военно положение
Американският заместник държавен секретар Кърт Кембъл вчера каза, че южнокорейският ...
3 часа
САЩ призоваха Румъния да разследва потенциална руска кибернамеса в изборите
Преди втория тур на президентските избори в Румъния в неделя САЩ вчера изразиха безпокойство ...
3 часа
Кирил Петков заменя подкрепа за Киселова срещу кордон за Пеевски от БСП
"Продължаваме промяната" ще подкрепят кандидатурата и на Наталия Киселова в случай, ...
3 часа
Днес е Световният ден на турското кафе
Днес е световният ден на турското кафе, един от незаменимите елементи от културното ...
4 часа
По време на учение: 12 виетнамски войници загинаха при експлозия, предизвикана от мълния
Дванадесет виетнамски войници загинаха при експлозия по време на военно учение, предаде ...
4 часа
Оставка, импийчмънт, разследване: Какво следва за президента на Южна Корея след обявеното военно положение
Южнокорейски прокурори започнаха разследване срещу президента на страната Юн Сук-йол ...