През последните години Черноморският регион играе все по-активна роля на международната арена, изтласквайки на втори план Каспийския. Само през последната половин година в Черноморския регион бяха одобрени проекти за създаване на нови газо- и петролопроводи, които в бъдеще трябва да увеличат каспийските енергийни доставки за европейските пазари. Подписано беше споразумение за прокарване на петролопровода Бургас-Александруполис, направена беше заявка за създаване на прикаспийски газопровод, както и за прокарването на южноевропейски газопровод през акваторията на Черно море до България с разклонения към Австрия, Словения и Италия. Очаква се, че ресурсите, които ще идват от каспийските находища по новите тръбопроводи, ще повишат значението на страните от Черноморския регион.
Същевременно ще се увеличи и конкуренцията между тях за правото да изнасят ресурси, добити от каспийските находища. С подписването на споразумението между Русия, България и Гърция за създаването на петролопровода Бургас-Александруполис рязко се увеличи значението на България. Началната пропускателна способност на тръбопровода е 35 млн. тона годишно с възможност да се увеличи до 50 млн. тона. Съществува също проект за създаването на трансбалкански петролопровод Бургас-Вльора, който трябва да свърже бреговете на Черно и Адриатическо море.
Предвижда се неговата мощност да бъде 37 млн. тона годишно. И въпреки че осъществяването на тези проекти е въпрос на бъдещето, България става важен компонент от системата за износ на ресурси за европейските страни.
За ролята на ключова страна в транспортирането на каспийските ресурси претендира и Румъния, която активно настоява за построяването на петролопровод Констанца-Панчево-Омишали, който трябва да осигури петрол за заводите в Румъния, Сърбия и
Хърватия и транспортирането му към европейските страни. Освен към този проект Румъния има интерес и към създаването на петролопровод Констанца-Триест с пропускателна способност до 40 млн. тона петрол годишно, чийто строеж трябва да започне през 2009 г. Ако тези проекти бъдат осъществени, значението на Румъния като износител на петрол от Каспийския регион за европейския пазар също ще нарасне.
Засега оптимизмът на черноморските държави, предвкусващи огромни печалби от транспортирането на бъдещите ресурси и от построяването на съпътстваща инфраструктура, се базира на декларациите на ръководителите на прикаспийските държави, които дават уверения за наличието на огромни и лесни за добиване запаси от петрол и газ.
Същевременно сегашните добивани количества поставят под съмнение пълното натоварване на мощностите на вече съществуващите тръбопроводи, да не говорим за онези, които може да влязат в експлоатация след 5-7 години. През последните години
Азербайджан добива около 30 млн. тона, от които се изнасят 22 милиона тона. При това работят: нефтопроводът Баку-Супса с мощност 10 млн. тона годишно, Баку-Новоросийск с мощност 5 млн. тона и Баку-Тбилиси-Джейхан с проектна мощност 50 млн. тона петрол годишно. Така максималният експортен потенциал на Азербайджан възлиза на 65 млн. тона годишно.
Според най-оптимистичните прогнози през 2010 г. Азербайджанската международна компания ще може да добива 45 млн тона петрол годишно, което не е достатъчно за пълно натоварване дори на тръбопровода Баку-Джейхан. Така че за да бъде проектът рентабилен, само азерският петрол няма да бъде достатъчен. Затова надеждата на азерите е в казахския петрол.
До 2006 г. Казахстан е добивал повече от 60 млн тона петрол годишно, като е транспортирал 52,3 млн. тона, от тях 42 млн тона през Русия. Прогнозите сочат, че през 2012 г. добивът на петрол в Казахстан може да стигне 170-180 млн. тона годишно. Според по-предпазливи оценки към 2015 г. Казахстан ще увеличи добива само до 150 млн. тона годишно. Допълнителни количества суровина ще бъдат пуснати по контролирания от Русия тръбопровод Бургас-Александруполис, който ще стане продължение на Каспийския тръбопроводен консорциум, пренасящ предимно петрол от Казахстан.
Сега в Казахстан няма свободни обеми и от газ. До 2006 г. страната добиваше около 26 млрд. куб. м газ, до 2015 г. това число може да стигне до 45 млрд. куб. метра. Това количество не е достатъчно, за да запълни новите тръбопроводи. Остава Туркменистан, чиито запаси от газ се оценяват на 2,8 до 3 билиона куб. м.
И така, всички проекти за новите газо- и петролопроводи се разработват на базата на декларациите на прикаспийските страни за възможностите за увеличаване на добива на енергийните ресурси. Но засега това са виртуални запаси и не е изключено прогнозите да бъдат сериозно коригирани в посока към намаляване на количествата.
Във връзка с това е интересен въпросът как ще се развива ситуацията в Черноморско-Каспийския регион, ако се получи несъответствие между производството на нужните количества суровина и построяването на новите тръбопроводи. А подобен сценарий не може да се изключи.
Добивът на петрол и газ се влияе както от политически, така и от икономически фактори. Примерът с украинския петролопровод Одеса-Броди е твърде показателен. Основната грешка на украинските власти, които взеха решението за построяването на тръбопровода в началото на 90-те години беше, че се повлияха от еуфорията, която цареше в новите прикаспийски държави, предвкусващи бърз петролен рай. Тогава не беше направен и задълбочен анализ на потенциалните доставчици на петрола от Каспийския регион, а да не говорим за сключването на договори с тях.
В резултат поради геополитическа игра, както и поради сериозни пропуски в сметките тръбопроводът Одеса-Броди не влезе в действие. Основната причина беше липсата на свободни обеми каспийски петрол. Роля изигра и политическата нестабилност в Украйна, чиито партньори я изключиха от стратегическите си планове. Прокарването на тръбопровода значително изпревари темповете на добив на каспийски петрол.
Друг пример е несъответствието между количеството на доставките и разчетените обеми за потребление, което стана при газопровода "Синият поток" от Русия за Турция по дъното на Черно море. Той и до днес не работи с пълен капацитет, тъй като потреблението на газ в Турция се оказа надценено.
Сегашните планове на черноморските страни за транспортиране на енергийни ресурси от Каспийския регион значително изпреварват възможностите на прикаспийските страни за техния добив, поради което е изключително важно те рязко да го увеличат. Липсата на енергийни ресурси, които могат да натоварят всички съществуващи и планирани маршрути на тръбопроводите, може да изостри ситуацията в Черноморско-Каспийския регион и да стане сериозен фактор за засилване на разногласията между страните от Черноморския регион. Още повече, че всяка от тях разчита да затвърди геополитическите си позиции в региона и да получи нови печалби от транспортирането на допълнителни количества петрол и газ от каспийските находища.
Само след две-три години ще стане ясно доколко верни са прогнозите за бързо увеличаване на добива на петрол и природен газ в Азербайджан, Туркменистан и Казахстан. Ако те се оправдаят, страните от Черноморския регион ще могат да затвърдят политическото си влияние и да решат, поне отчасти, социално-икономическите си проблеми. Но ако се окажат поредната манипулация, борбата за суровина за новите и за вече функциониращите тръбопроводи ще се разгори с нова сила и ще превърне Черноморския регион в арена на съперничество. (БТА)
14 минути
Съдът окончателно се произнесе за основните заплати на държавните служители и максималните възнаграждения в МВР
Петчленен състав на Върховният административен съд остави в сила решение на тричленен ...
17 минути
Правителството на Северна Македония ще одобри нов пакет с помощ за Украйна
Правителството на Република Северна Македония ще одобри нов пакет с помощ за Украйна, ...
26 минути
Големи количества взривни вещества и огнестрелни оръжия са открити до Атина
Петима души са задържани от гръцката полиция при операция в западната част на област ...
27 минути
Полицията изяснява смъртта на мъж, чието тяло е открито след пожар в Русенско
Полицията изяснява смъртта на 42-годишен мъж, чието тяло е открито след пожар в къща ...
31 минути
Борисов поздрави Захариева: С голямо мнозинство одобриха кандидатурата ѝ
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поздрави Екатерина Захариева, която беше одобрената ...
ohnamama.bg
За бебе на 7 месеца: Проверка на белег след БЦЖ ваксина (СНИМКА)
Чуйте тази статия в аудио формат:
На 7-месечна възраст бебето се проверява за наличие на белег след ...
42 минути
Най-голямата размножителна колония на два вида прилепи в света е в Родопите (СНИМКИ)
Нова публикация в международното списание European Journal of Wildlife Research съобщава за установяването ...
50 минути
От президентски секретар, през министър, до еврокомисар: Коя e Екатерина Захариева
Екатерина Захариева е новият еврокомисар от България, която поема ресор "Стартъпи, ...
52 минути
Поредна спасителна акция с въздушната линейка
Поредната спасителна акция на пациент от Благоевград извършва днес въздушната линейка.
По ...
1 час
Мъж беше осъден на 15 години затвор за трафик на хора в Германия
Германия осъди мъж на 15 години лишаване от свобода по дело, свързано с трафик на хора ...
1 час
Съдът заседава по делото за убийството на Станка Марангозова
Софийският градски съд заседава по делото за убийството на Станка Марангозова, станало ...
1 час
Швеция вкара в затвора активист заради изгарянето на Корана
Шведски съд осъди шведско-датски десен активист на четири месеца затвор за подбуждане ...
1 час
„Възраждане“ с жалба до Конституционния съд за пълно касиране на изборите
"Възраждане" подготви жалба до Конституционния съд за пълно касиране на изборите. В ...
1 час
United Group се присъедини към Алианса за корпоративна социална отговорност
United Group стана член към Алианса за корпоративна социална отговорност. По този начин ...
1 час
Русия твърди, че Киев е способен да произведе „мръсна бомба“
Украйна е неспособна да произведе ядрени оръжия, но е възможно да направи „мръсна ...
1 час
След трагедията в Нови Сад: Сръбският министър на строителството подаде оставка
Сръбският министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич подаде ...
1 час
Петков в отговор на Пеевски: Фантомите нямат права
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков отговори на председателя на ДПС-Ново Начало ...
1 час
Сбиване в Първомай завърши с арести
Бурно сбиване в община Първомай завърши с арести, съобщи ОД на МВР Пловдив. В 01:00 ч. днес, ...
2 часа
Терзиев: От началото на 2025 г. се забранява използването на твърдо гориво в девет района на София
Кметът на София Васил Терзиев изброи мерките за подобряване на качеството на въздуха ...
2 часа
За кого ще гласуват българите в Лос Анджелис на президентските избори в САЩ
Доналд Тръмп или Камала Харис – това е въпросът за милиони американци, които още не ...
2 часа
Тим Уолц: Разочарован съм от оспорваната борба между Харис и Тръмп
Гласуването за президентската позиция започна днес, на 5 ноември, като социологическите ...
2 часа
Мъж заплаши да убие жена в София, дни по-късно влезе в затвора за друго
Софийска районна прокуратура обвини 31-годишен мъж за закана с убийство, отправена ...
2 часа
Заради контузия: Новак Джокович няма да играе на Финалите в Торино
Носителят на 24 титли от Големия шлем Новак Джокович няма да играе на Финалите на АТП ...
2 часа
Захариева: Изслушването ми бе организирано по честен и добър начин
Изслушването ми бе организирано по изключително честен и добър начин, това заяви българския ...
2 часа
Предложеният от Гърция Апостолос Дзидзикостас е одобрен за еврокомисар на устойчивия транспорт и туризма
Предложеният от Гърция за еврокомисар на устойчивия транспорт и туризма Апостолос ...
2 часа
Измиха пешеходната част на бул. „Витоша“ (СНИМКИ)
Измиха пешеходната част на бул. „Витоша“, съобщиха от Столична община.
Предвид благоприятните ...
2 часа
СЗО: Над 100 пациенти ще бъдат евакуирани от Газа
Над 100 пациенти с хронични заболявания и наранявания, сред които и деца, ще бъдат евакуирани ...
3 часа
Кремъл: Изборите в Молдова не бяха нито демократични, нито честни
Русия днес обяви произведените в неделя избори в Молдова за нечестни и каза, че не гледа ...
3 часа
2000 литра нелегален алкохол е иззет в Добрич и Търговище (СНИМКИ)
Над два тона наливен етилов алкохол е открит на територията на областите Добрич и Търговище, ...
3 часа
Нови обвинения в контрабанда за бившата шефка на Агенция „Митници”
Нови обвинения за Петя Банкова, бившата шефка на Агенция „Митници”. Те идват след ...
3 часа
Осинови ме и ме обичай: Ако търсите домашен любимец, може да го откриете в Общинския приют в Бургас (СНИМКИ)
Общинският приют за безстопанствени кучета в Бургас продължава инициативите за насърчаване ...
3 часа
Зоопаркът в Бургас има две нови сладки попълнения (СНИМКИ)
Зоопаркът в Бургас има две нови попълнения. Това става ясно от публикувани снимки нa ...
3 часа
В ИСУЛ ще правят трансплантация на болно украинче, избягало от родината си заради войната
Третото дете, на което беше направена костно-мозъчна трансплантация в Клиниката по ...
3 часа
United Media стартира Nova Docu: VOD каталог за интригуващо документално съдържание
United Media, водещата медийна компания в Югоизточна Европа, стартира Nova Docu – нов регионален ...
3 часа
ЦИК обяви точния брой на секциите, които не са излъчвали броенето на бюлетините
Установихме разминаваме в данните за броя секции, в които не е имало видеоизлъчване, ...
3 часа
Какви въпроси зададоха български евродепутати на Екатерина Захариева
С въпрос на българския евродепутат Петър Волгин от "Европа на суверенните нации" завърши ...
3 часа
Авария забавя възстановяването на водоподаването в Шумен
Авария забавя възстановяването на водоподаването в средните и високите части на Шумен, ...
3 часа
Полицията в Русе има нов заместник–директор
Със заповед на министъра на вътрешните работи Атанас Илков, от 1 ноември 2024 година, ...
3 часа
Показаха медицински доклад, според който боксьорката Имане Хелиф е биологичен мъж
Боксьорката Имане Хелиф, която скандализира света с участието си на Олимпийските игри ...
3 часа
В Дупница готвят увеличение на такса смет и данък сгради
В Дупница готвят увеличение на такса смет и данък сгради. Това стана ясно по време на ...
3 часа
Младежи са и тримата загинали при катастрофата между кола и камион в Ловешко
Младежи са тримата загинали при катастрофата в понеделник вечер в Ловешко, съобщиха ...