През последните години Черноморският регион играе все по-активна роля на международната арена, изтласквайки на втори план Каспийския. Само през последната половин година в Черноморския регион бяха одобрени проекти за създаване на нови газо- и петролопроводи, които в бъдеще трябва да увеличат каспийските енергийни доставки за европейските пазари. Подписано беше споразумение за прокарване на петролопровода Бургас-Александруполис, направена беше заявка за създаване на прикаспийски газопровод, както и за прокарването на южноевропейски газопровод през акваторията на Черно море до България с разклонения към Австрия, Словения и Италия. Очаква се, че ресурсите, които ще идват от каспийските находища по новите тръбопроводи, ще повишат значението на страните от Черноморския регион.
Същевременно ще се увеличи и конкуренцията между тях за правото да изнасят ресурси, добити от каспийските находища. С подписването на споразумението между Русия, България и Гърция за създаването на петролопровода Бургас-Александруполис рязко се увеличи значението на България. Началната пропускателна способност на тръбопровода е 35 млн. тона годишно с възможност да се увеличи до 50 млн. тона. Съществува също проект за създаването на трансбалкански петролопровод Бургас-Вльора, който трябва да свърже бреговете на Черно и Адриатическо море.
Предвижда се неговата мощност да бъде 37 млн. тона годишно. И въпреки че осъществяването на тези проекти е въпрос на бъдещето, България става важен компонент от системата за износ на ресурси за европейските страни.
За ролята на ключова страна в транспортирането на каспийските ресурси претендира и Румъния, която активно настоява за построяването на петролопровод Констанца-Панчево-Омишали, който трябва да осигури петрол за заводите в Румъния, Сърбия и
Хърватия и транспортирането му към европейските страни. Освен към този проект Румъния има интерес и към създаването на петролопровод Констанца-Триест с пропускателна способност до 40 млн. тона петрол годишно, чийто строеж трябва да започне през 2009 г. Ако тези проекти бъдат осъществени, значението на Румъния като износител на петрол от Каспийския регион за европейския пазар също ще нарасне.
Засега оптимизмът на черноморските държави, предвкусващи огромни печалби от транспортирането на бъдещите ресурси и от построяването на съпътстваща инфраструктура, се базира на декларациите на ръководителите на прикаспийските държави, които дават уверения за наличието на огромни и лесни за добиване запаси от петрол и газ.
Същевременно сегашните добивани количества поставят под съмнение пълното натоварване на мощностите на вече съществуващите тръбопроводи, да не говорим за онези, които може да влязат в експлоатация след 5-7 години. През последните години
Азербайджан добива около 30 млн. тона, от които се изнасят 22 милиона тона. При това работят: нефтопроводът Баку-Супса с мощност 10 млн. тона годишно, Баку-Новоросийск с мощност 5 млн. тона и Баку-Тбилиси-Джейхан с проектна мощност 50 млн. тона петрол годишно. Така максималният експортен потенциал на Азербайджан възлиза на 65 млн. тона годишно.
Според най-оптимистичните прогнози през 2010 г. Азербайджанската международна компания ще може да добива 45 млн тона петрол годишно, което не е достатъчно за пълно натоварване дори на тръбопровода Баку-Джейхан. Така че за да бъде проектът рентабилен, само азерският петрол няма да бъде достатъчен. Затова надеждата на азерите е в казахския петрол.
До 2006 г. Казахстан е добивал повече от 60 млн тона петрол годишно, като е транспортирал 52,3 млн. тона, от тях 42 млн тона през Русия. Прогнозите сочат, че през 2012 г. добивът на петрол в Казахстан може да стигне 170-180 млн. тона годишно. Според по-предпазливи оценки към 2015 г. Казахстан ще увеличи добива само до 150 млн. тона годишно. Допълнителни количества суровина ще бъдат пуснати по контролирания от Русия тръбопровод Бургас-Александруполис, който ще стане продължение на Каспийския тръбопроводен консорциум, пренасящ предимно петрол от Казахстан.
Сега в Казахстан няма свободни обеми и от газ. До 2006 г. страната добиваше около 26 млрд. куб. м газ, до 2015 г. това число може да стигне до 45 млрд. куб. метра. Това количество не е достатъчно, за да запълни новите тръбопроводи. Остава Туркменистан, чиито запаси от газ се оценяват на 2,8 до 3 билиона куб. м.
И така, всички проекти за новите газо- и петролопроводи се разработват на базата на декларациите на прикаспийските страни за възможностите за увеличаване на добива на енергийните ресурси. Но засега това са виртуални запаси и не е изключено прогнозите да бъдат сериозно коригирани в посока към намаляване на количествата.
Във връзка с това е интересен въпросът как ще се развива ситуацията в Черноморско-Каспийския регион, ако се получи несъответствие между производството на нужните количества суровина и построяването на новите тръбопроводи. А подобен сценарий не може да се изключи.
Добивът на петрол и газ се влияе както от политически, така и от икономически фактори. Примерът с украинския петролопровод Одеса-Броди е твърде показателен. Основната грешка на украинските власти, които взеха решението за построяването на тръбопровода в началото на 90-те години беше, че се повлияха от еуфорията, която цареше в новите прикаспийски държави, предвкусващи бърз петролен рай. Тогава не беше направен и задълбочен анализ на потенциалните доставчици на петрола от Каспийския регион, а да не говорим за сключването на договори с тях.
В резултат поради геополитическа игра, както и поради сериозни пропуски в сметките тръбопроводът Одеса-Броди не влезе в действие. Основната причина беше липсата на свободни обеми каспийски петрол. Роля изигра и политическата нестабилност в Украйна, чиито партньори я изключиха от стратегическите си планове. Прокарването на тръбопровода значително изпревари темповете на добив на каспийски петрол.
Друг пример е несъответствието между количеството на доставките и разчетените обеми за потребление, което стана при газопровода "Синият поток" от Русия за Турция по дъното на Черно море. Той и до днес не работи с пълен капацитет, тъй като потреблението на газ в Турция се оказа надценено.
Сегашните планове на черноморските страни за транспортиране на енергийни ресурси от Каспийския регион значително изпреварват възможностите на прикаспийските страни за техния добив, поради което е изключително важно те рязко да го увеличат. Липсата на енергийни ресурси, които могат да натоварят всички съществуващи и планирани маршрути на тръбопроводите, може да изостри ситуацията в Черноморско-Каспийския регион и да стане сериозен фактор за засилване на разногласията между страните от Черноморския регион. Още повече, че всяка от тях разчита да затвърди геополитическите си позиции в региона и да получи нови печалби от транспортирането на допълнителни количества петрол и газ от каспийските находища.
Само след две-три години ще стане ясно доколко верни са прогнозите за бързо увеличаване на добива на петрол и природен газ в Азербайджан, Туркменистан и Казахстан. Ако те се оправдаят, страните от Черноморския регион ще могат да затвърдят политическото си влияние и да решат, поне отчасти, социално-икономическите си проблеми. Но ако се окажат поредната манипулация, борбата за суровина за новите и за вече функциониращите тръбопроводи ще се разгори с нова сила и ще превърне Черноморския регион в арена на съперничество. (БТА)

44 минути
Министър Силви Кирилов се срещна с пациентите от Кочани в Пловдив
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов посети Университетската многопрофилна ...
1 час
Община Хайредин обяви бедствено положение заради щетите от дъждовете (СНИМКИ)
Обявихме бедствено положение, тъй като след снощните проливни дъждове има над 100 къщи, ...
1 час
Украински военнослужещи продължават да се сражават на територията на руската Курска област
Въпреки вчерашните изявления от Русия президентът на Украйна Володимир Зеленски каза ...
2 часа
Израел нанесе удар в Бейрут срещу оръжеен склад на „Хизбула“
Израелската армия обяви, че днешният ѝ удар в южната част на столицата на Ливан - Бейрут, ...
3 часа
Киселова приветства лекарите и пациентите на отбелязването на 20 г. от първата кохлеарна имплантация във ВМА
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова приветства лекарите и пациентите ...
Искам да забременея: как да ускорим процеса?
Опитвате ли се да забременеете бързо? Може би сте едни от късметлиите, които успяват да забременеят от ...
3 часа
Броят на загиналите след експлозията на иранското пристанище „Шахид Раджаи“ достигна 40
Броят на загиналите след вчерашната мощна експлозия на пристанището "Шахид Раджаи" ...
4 часа
Известна немска писателка е намерена мъртва в Хамбург
Най-популярната немска писателка през подледните години е намерена мъртва в къща в ...
5 часа
Бойко Борисов се срещна с Доналд Тръмп-младши
Бойко Борисов се е срещнал с Доналд Тръмп-младши. Това съобщиха от пресцентъра на партията.
Ето ...
5 часа
Китайски компании местят производството си в САЩ заради високите мита
Китайски фирми от различни сектори постепенно преместват производството си в САЩ ...
6 часа
Протест в Плевенско заради смъртта на Сияна блокира пътя за София
Плевенчан излязоха на протест срещу войната по пътищата и в подкрепа на семейството ...
7 часа
МВР: Обстановката в Монтанско и Врачанско се нормализира, няма опасност за населението
Частично бедствено положение в Монтанско и Врачанско след наводненията в събота. Най-засегнати ...
7 часа
Кметът на село Лехчево: Наводнени са около 50 къщи, хората нямат възможност да възстановят щетите
При поройния дъжд късно в неделя вечер в село Лехчево, община Бойчиновци, област Монтана, ...
7 часа
По време на „Панаир на доброто“: Дете пострада след падане на конструкция в парка в Стара Загора
Инцидент по време на “Панаир на доброто” в парк “Артилерийски” в Стара Загора рани ...
8 часа
Тир се обърна на пътя Асеновград-Пловдив
Тир се обърна на пътя Асеновград - Пловдив, съобщи БНТ.
Инцидентът е станал по обяд ...
8 часа
ДАНС алармира: Русия и нестабилните Балкани остават основна заплаха за сигурността на България
Русия и нестабилността на Западните Балкани остават основните заплахи за националната ...
8 часа
Свлачище причини смъртта на 4 души и рани други 13 в Алжир
Четирима души са загинали, а други 13 са ранени от свлачище в западния крайбрежен град ...
9 часа
Родители на жертви от Кочани разкриха ужасяващи истории за нехайството на системата
Ужасяващи истории разказаха родителите на жертвите на трагедията в дискотека "Пулс" ...
9 часа
Огнище на африканска чума по свинете в Западна Румъния
Огнище на африканска чума по свинете беше потвърдено във ферма в западния румънски ...
10 часа
Корнелия Нинова учреди партия „Непокорна България“
Ще бъдем морална управленска алтернатива на управлението на България. Това каза пред ...
10 часа
Изпратиха в последния ѝ земен път журналиста Даниела Кънева
Опело за журналистката Даниела Кънева беше отслужено в столичния храм "Св. Седмочисленици".
Даниела ...
11 часа
Жордан Бардела пожела да се кандидатира за президент, ако Марин Льо Пен е възпрепятствана
Ако френското правосъдие възпрепятства лидерът на парламентарната група на френската ...
12 часа
Каква цена е готова да плати Украйна за мира
"На руснаците не може да им се вярва. Правят се, че са съгласни да сключат договор, но ...
12 часа
Николаос Цитиридис: Не мисля, че съм провален като водещ
“Не мисля, че съм провален като водещ. Най-вече от факта, че всички ме искат.” Николаос ...
13 часа
Кои са честите нежелани реакции на лекарствата за високо кръвно при мъжете
Високото кръвно налягане е често срещан здравен проблем, с който се сблъскват много ...
13 часа
От днес може да бъде посещаван гробът на папа Франциск в Рим
От днес гробът на папа Франциск в базиликата „Санта Мария Маджоре“ в Рим ще може да ...
14 часа
Осъден кардинал иска да е част от конклава за избор на нов папа
Кардинал, осъден за финансови престъпления от Ватикана, настоява, че има право да участва ...
14 часа
Заради проливните дъждове: Частично бедствено положение в Монтанско, авария в София
Тежка нощ са изкарали жителите на няколко монтански населени места. Има наводнени ...
15 часа
На разходка за врабчета – къде и как в града да ги зърнем и преброим
"На разходка за врабчета" е инициатива на Българското дружество за защита на птиците ...
15 часа
Проблеми с жлъчката - симптоми, рискови групи и какво да правим при криза
Изкушенията на великденската трапеза бяха много и това крие риск от претоварване на ...
15 часа
Кола се вряза в уличен фестивал във Ванкувър, има жертви
Канадската полиция арестува 30-годишен мъж, който се вряза с колата си в уличен фестивал ...
15 часа
Как да се защитим от вредните слънчеви лъчи
Слънцето е жизненоважно за нас, но прекомерното излагане на вредните му лъчи може да ...
15 часа
Увеличават се жертвите на експлозията в Иран
Според най-нови данни на иранските власти 18 са вече загиналите в мощната експлозия, ...
16 часа
Последиците от употребата на алкохол, цигари и заседналия живот започват да се проявяват на 36-годишна възраст
Учените са установили, че последиците от употребата на алкохол, тютюнопушенето и недостатъчните ...
16 часа
Намаляването на калориите с 30% подпомага дълголетието
Спазването на по-малко известното „правило на 30%“ може да помогне за удължаване на ...
17 часа
Путин поиска разговори с Украйна „без предварителни условия“
По време на разговорите в Кремъл със специалния пратеник на Тръмп Стив Уиткоф Владимир ...
17 часа
Как да разпознаем хубавото авокадо и какво да не си купуваме🥑🛒
Авокадото – зелено злато, любимец на почитателите на здравословното хранене, тостовете ...
17 часа
Как и откъде да вземем здравноосигурителна книжка за дете?
Здравноосигурителната книжка е документ, удостоверяващ здравното осигуряване в НЗОК. ...
18 часа
Времето се разваля – ще вали дъжд
Днес (неделя) ще бъде предимно облачно с превалявания от дъжд, главно в западната половина ...
18 часа
Седем дни след Великден: Отбелязваме Томина неделя
В първата неделя след Възкресение Христово почитаме паметта на апостол Тома – един ...
1 ден
Урсула фон дер Лайен: Киев може да разчита на подкрепа от Европейския съюз
Киев може да разчита на подкрепа от Европейския съюз при преговори за постигане на ...