През последните години Черноморският регион играе все по-активна роля на международната арена, изтласквайки на втори план Каспийския. Само през последната половин година в Черноморския регион бяха одобрени проекти за създаване на нови газо- и петролопроводи, които в бъдеще трябва да увеличат каспийските енергийни доставки за европейските пазари. Подписано беше споразумение за прокарване на петролопровода Бургас-Александруполис, направена беше заявка за създаване на прикаспийски газопровод, както и за прокарването на южноевропейски газопровод през акваторията на Черно море до България с разклонения към Австрия, Словения и Италия. Очаква се, че ресурсите, които ще идват от каспийските находища по новите тръбопроводи, ще повишат значението на страните от Черноморския регион.
Същевременно ще се увеличи и конкуренцията между тях за правото да изнасят ресурси, добити от каспийските находища. С подписването на споразумението между Русия, България и Гърция за създаването на петролопровода Бургас-Александруполис рязко се увеличи значението на България. Началната пропускателна способност на тръбопровода е 35 млн. тона годишно с възможност да се увеличи до 50 млн. тона. Съществува също проект за създаването на трансбалкански петролопровод Бургас-Вльора, който трябва да свърже бреговете на Черно и Адриатическо море.
Предвижда се неговата мощност да бъде 37 млн. тона годишно. И въпреки че осъществяването на тези проекти е въпрос на бъдещето, България става важен компонент от системата за износ на ресурси за европейските страни.
За ролята на ключова страна в транспортирането на каспийските ресурси претендира и Румъния, която активно настоява за построяването на петролопровод Констанца-Панчево-Омишали, който трябва да осигури петрол за заводите в Румъния, Сърбия и
Хърватия и транспортирането му към европейските страни. Освен към този проект Румъния има интерес и към създаването на петролопровод Констанца-Триест с пропускателна способност до 40 млн. тона петрол годишно, чийто строеж трябва да започне през 2009 г. Ако тези проекти бъдат осъществени, значението на Румъния като износител на петрол от Каспийския регион за европейския пазар също ще нарасне.
Засега оптимизмът на черноморските държави, предвкусващи огромни печалби от транспортирането на бъдещите ресурси и от построяването на съпътстваща инфраструктура, се базира на декларациите на ръководителите на прикаспийските държави, които дават уверения за наличието на огромни и лесни за добиване запаси от петрол и газ.
Същевременно сегашните добивани количества поставят под съмнение пълното натоварване на мощностите на вече съществуващите тръбопроводи, да не говорим за онези, които може да влязат в експлоатация след 5-7 години. През последните години
Азербайджан добива около 30 млн. тона, от които се изнасят 22 милиона тона. При това работят: нефтопроводът Баку-Супса с мощност 10 млн. тона годишно, Баку-Новоросийск с мощност 5 млн. тона и Баку-Тбилиси-Джейхан с проектна мощност 50 млн. тона петрол годишно. Така максималният експортен потенциал на Азербайджан възлиза на 65 млн. тона годишно.
Според най-оптимистичните прогнози през 2010 г. Азербайджанската международна компания ще може да добива 45 млн тона петрол годишно, което не е достатъчно за пълно натоварване дори на тръбопровода Баку-Джейхан. Така че за да бъде проектът рентабилен, само азерският петрол няма да бъде достатъчен. Затова надеждата на азерите е в казахския петрол.
До 2006 г. Казахстан е добивал повече от 60 млн тона петрол годишно, като е транспортирал 52,3 млн. тона, от тях 42 млн тона през Русия. Прогнозите сочат, че през 2012 г. добивът на петрол в Казахстан може да стигне 170-180 млн. тона годишно. Според по-предпазливи оценки към 2015 г. Казахстан ще увеличи добива само до 150 млн. тона годишно. Допълнителни количества суровина ще бъдат пуснати по контролирания от Русия тръбопровод Бургас-Александруполис, който ще стане продължение на Каспийския тръбопроводен консорциум, пренасящ предимно петрол от Казахстан.
Сега в Казахстан няма свободни обеми и от газ. До 2006 г. страната добиваше около 26 млрд. куб. м газ, до 2015 г. това число може да стигне до 45 млрд. куб. метра. Това количество не е достатъчно, за да запълни новите тръбопроводи. Остава Туркменистан, чиито запаси от газ се оценяват на 2,8 до 3 билиона куб. м.
И така, всички проекти за новите газо- и петролопроводи се разработват на базата на декларациите на прикаспийските страни за възможностите за увеличаване на добива на енергийните ресурси. Но засега това са виртуални запаси и не е изключено прогнозите да бъдат сериозно коригирани в посока към намаляване на количествата.
Във връзка с това е интересен въпросът как ще се развива ситуацията в Черноморско-Каспийския регион, ако се получи несъответствие между производството на нужните количества суровина и построяването на новите тръбопроводи. А подобен сценарий не може да се изключи.
Добивът на петрол и газ се влияе както от политически, така и от икономически фактори. Примерът с украинския петролопровод Одеса-Броди е твърде показателен. Основната грешка на украинските власти, които взеха решението за построяването на тръбопровода в началото на 90-те години беше, че се повлияха от еуфорията, която цареше в новите прикаспийски държави, предвкусващи бърз петролен рай. Тогава не беше направен и задълбочен анализ на потенциалните доставчици на петрола от Каспийския регион, а да не говорим за сключването на договори с тях.
В резултат поради геополитическа игра, както и поради сериозни пропуски в сметките тръбопроводът Одеса-Броди не влезе в действие. Основната причина беше липсата на свободни обеми каспийски петрол. Роля изигра и политическата нестабилност в Украйна, чиито партньори я изключиха от стратегическите си планове. Прокарването на тръбопровода значително изпревари темповете на добив на каспийски петрол.
Друг пример е несъответствието между количеството на доставките и разчетените обеми за потребление, което стана при газопровода "Синият поток" от Русия за Турция по дъното на Черно море. Той и до днес не работи с пълен капацитет, тъй като потреблението на газ в Турция се оказа надценено.
Сегашните планове на черноморските страни за транспортиране на енергийни ресурси от Каспийския регион значително изпреварват възможностите на прикаспийските страни за техния добив, поради което е изключително важно те рязко да го увеличат. Липсата на енергийни ресурси, които могат да натоварят всички съществуващи и планирани маршрути на тръбопроводите, може да изостри ситуацията в Черноморско-Каспийския регион и да стане сериозен фактор за засилване на разногласията между страните от Черноморския регион. Още повече, че всяка от тях разчита да затвърди геополитическите си позиции в региона и да получи нови печалби от транспортирането на допълнителни количества петрол и газ от каспийските находища.
Само след две-три години ще стане ясно доколко верни са прогнозите за бързо увеличаване на добива на петрол и природен газ в Азербайджан, Туркменистан и Казахстан. Ако те се оправдаят, страните от Черноморския регион ще могат да затвърдят политическото си влияние и да решат, поне отчасти, социално-икономическите си проблеми. Но ако се окажат поредната манипулация, борбата за суровина за новите и за вече функциониращите тръбопроводи ще се разгори с нова сила и ще превърне Черноморския регион в арена на съперничество. (БТА)

5 часа
100 пъти шампион: Джокович покори Женева и стигна юбилейна титла (ВИДЕО)
Сърбинът Новак Джокович спечели своята 100-на титла на сингъл, след като триумфира ...
6 часа
Почина легендата на „Левски” Кирил Ивков
Легендарният футболист на Левски Кирил Ивков почина днес на 78-годишна възраст, съобщиха ...
8 часа
Сръбската полиция застреля мигрант до хърватската граница
Група нелегални мигранти е открила огън срещу сръбската гранична полиция, след като ...
8 часа
Градушка в Ямболско: НИМХ е предупредил след края на бурята, твърдят жители
Три села в област Ямбол са пострадали от паднала градушка, каза за БТА областният управител ...
9 часа
51,6°C през май: ОАЕ с нов температурен рекорд
Обединените арабски емирства преминаха рекорда си за май за втори пореден ден, достигайки ...
Вижте как премина Събитието на „Ох, на мама!“ за бременни и родители 2025 (ВИДЕО и СНИМКИ)
С усмивки, нови знания и много вълнение премина тазгодишното безплатно двудневно събитие на платформата ...
10 часа
Александър Варов: Нека да не приемаме изкуствения интелект за говореща маймунка
Нека да не приемаме изкуствения интелект (ИИ) за говореща маймунка. Ние много отдавна ...
11 часа
Георг Георгиев откри първия български университет в Молдова
Министърът на външните работи на България Георг Георгиев откри първия български университет ...
12 часа
Три тежки катастрофи с ТИР-ове за един ден между Радомирци и Телиш
Три тежки катастрофи с ТИР-ове за един ден между участъка Радомирци и Телиш.
От Европейския ...
12 часа
Криза с ориза в Япония: Страната на сушито е изправена пред недостиг и поскъпване
Преплитането на различни фактори като климат, туризъм и селскостопанска политика ...
13 часа
Саботаж е причина за спирането на тока в Кан
Три от четирите крака на голям на стълб на електрическа линията с високо напрежение, ...
13 часа
Възстановено е движението на магистрала „Струма“ в посока Симитли
Възстановено е движението при км 104 на автомагистрала (АМ) "Струма" в посока Симитли. ...
13 часа
Почина журналистът Красимир Ганев
Почина журналистът от БНТ Красимир Ганев.
Дълги години той беше водещ на емблематичното ...
14 часа
Радев: Хората на знанието, науката и просветата са българската национална плеяда от благородници
24 май е истински празник на българския дух, който вълнува млади и стари. Тържество на ...
15 часа
Русия обяви, че е превзела три населени места в Източна Украйна
Русия заяви, че войските ѝ са превзели три населени места в Източна Украйна, предаде ...
16 часа
NOVA и АУБ предоставят две стипендии за социални предприемачи
Съвместната инициатива на NOVA и Американския университет в България (АУБ) за подкрепа ...
16 часа
Верижна катастрофа в София, има пострадал (СНИМКА)
Един човек е леко пострадал при катастрофа между три автомобила на бул. "Цариградско ...
18 часа
Зеленски: С всяко подобно нападение светът се убеждава, че причината за удължаването на войната е в Москва
С всяко подобно нападение светът все повече се убеждава, че причината за удължаването ...
19 часа
Столичният кмет: Всичко, свързано с образование, за нас е приоритет и може да се види от бюджета
Кметът на София Васил Терзиев коментира в...
20 часа
Тир самокатастрофира на пътя Русе - Бяла, затруднено е движението
Катастрофа затруднява движението по пътя Русе - Бяла. Инцидентът се е случил около ...
20 часа
5 станаха жертвите на наводненията в Австралия, щети са нанесени на над 10 000 имота
Броят на жертвите на наводненията в източния австралийски щат Нов Южен Уелс достигна ...
20 часа
Български политици отправиха пожелания за 24 май
Българи политици с пожелания по повод 24 май - Денят на Кирил и Методий, българската ...
21 часа
Циркадната диета – естественият път към здраве, енергия и баланс
В последните години се заговори все по-често за „вътрешния часовник“ на човешкото ...
21 часа
Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ – храмът на българската книжовност
На 24 май, когато честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, ...
21 часа
Две жертви на руски удари по украинската Херсонска област, ранени след атака срещу Киев
Руските сили са причинили смъртта на двама мирни жители в украинската Херсонска област, ...
21 часа
Малки, но могъщи: Ползите от семената на копър, които вероятно подценяваме
Копърът често ни напомня на бабината кухня – ароматна супа, туршии или прясно приготвена ...
22 часа
Мини пролетно разчистване за ден: Как да освежите дома си с няколко стъпки
Времето вече се затопли, а един от дните по време на дългия уикенд може да е идеалният ...
22 часа
Честит празник - Денят на Кирил и Методий, българската просвета и култура (ВИДЕО)
На 24 май честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета ...
22 часа
ЕЦБ алармира, че горещините поставят под риск до 15% от БВП на еврозоната
Европейската централна банка (ЕЦБ) предупреди за големите икономически рискове пред ...
22 часа
Три дни безплатно паркиране в центъра на София
Зоните за почасово платено паркиране в София - Синя и Зелена, няма да работят в предстоящите ...
23 часа
Супер закуски за здрави черен дроб и черва
Повечето хора предполагат, че храната, полезна за червата, означава безвкусни купички ...
1 ден
Порой и градушка връхлетяха България: Улици под вода, насаждения - унищожени (ВИДЕО)
Проливни дъждове и градушки връхлетяха няколко области в България тази вечер, причинявайки ...
1 ден
Двама ранени след челен удар край Пловдив
Лек автомобил, управляван от 24-годишен мъж, е навлязъл в лентата за насрещно движение ...
1 ден
Комисията за българите извън страната протестира срещу натиска в РСМ
Протестно писмо срещу натиска над българската общност в Република Северна Македония ...
1 ден
Нападение с нож в Хамбург: Няколко души са тежко ранени на централната гара
За нападението с нож на централната железопътна гара в северния германски град Хамбург ...
1 ден
Путин: Русия трябва да засилва позицията си на пазара на оръжия
Русия трябва да продължи да засилва позициите си на глобалния пазар на оръжие, като ...
1 ден
Микробус и кола катастрофираха в София, петима са с леки наранявания
Петима души са пострадали леко при катастрофа между микробус, превозващ пътници, и ...
1 ден
Столична община сезира съда и Сметната палата за забавените търгове за чистота
Столичната община сезира днес Административния съд - София град и Сметната палата ...
1 ден
Министър Георгиев и премиерът на Египет обсъдиха засилване на икономическите връзки
Министърът на външните работи Георг Георгиев и министър-председателят на Арабска ...
1 ден
По предмети: Това са верните отговори от втората матура
Над 24 000 гимназисти се явиха на държавен изпит по професионална квалификация и приблизително ...
1 ден
Саудитска Арабия с икономически рекорд: Непетролният сектор достигна 54,8% от БВП
Министърът на икономиката и планирането на Саудитска Арабия Файсал ал Ибрахим изнесе ...