През последните години Черноморският регион играе все по-активна роля на международната арена, изтласквайки на втори план Каспийския. Само през последната половин година в Черноморския регион бяха одобрени проекти за създаване на нови газо- и петролопроводи, които в бъдеще трябва да увеличат каспийските енергийни доставки за европейските пазари. Подписано беше споразумение за прокарване на петролопровода Бургас-Александруполис, направена беше заявка за създаване на прикаспийски газопровод, както и за прокарването на южноевропейски газопровод през акваторията на Черно море до България с разклонения към Австрия, Словения и Италия. Очаква се, че ресурсите, които ще идват от каспийските находища по новите тръбопроводи, ще повишат значението на страните от Черноморския регион.
Същевременно ще се увеличи и конкуренцията между тях за правото да изнасят ресурси, добити от каспийските находища. С подписването на споразумението между Русия, България и Гърция за създаването на петролопровода Бургас-Александруполис рязко се увеличи значението на България. Началната пропускателна способност на тръбопровода е 35 млн. тона годишно с възможност да се увеличи до 50 млн. тона. Съществува също проект за създаването на трансбалкански петролопровод Бургас-Вльора, който трябва да свърже бреговете на Черно и Адриатическо море.
Предвижда се неговата мощност да бъде 37 млн. тона годишно. И въпреки че осъществяването на тези проекти е въпрос на бъдещето, България става важен компонент от системата за износ на ресурси за европейските страни.
За ролята на ключова страна в транспортирането на каспийските ресурси претендира и Румъния, която активно настоява за построяването на петролопровод Констанца-Панчево-Омишали, който трябва да осигури петрол за заводите в Румъния, Сърбия и
Хърватия и транспортирането му към европейските страни. Освен към този проект Румъния има интерес и към създаването на петролопровод Констанца-Триест с пропускателна способност до 40 млн. тона петрол годишно, чийто строеж трябва да започне през 2009 г. Ако тези проекти бъдат осъществени, значението на Румъния като износител на петрол от Каспийския регион за европейския пазар също ще нарасне.
Засега оптимизмът на черноморските държави, предвкусващи огромни печалби от транспортирането на бъдещите ресурси и от построяването на съпътстваща инфраструктура, се базира на декларациите на ръководителите на прикаспийските държави, които дават уверения за наличието на огромни и лесни за добиване запаси от петрол и газ.
Същевременно сегашните добивани количества поставят под съмнение пълното натоварване на мощностите на вече съществуващите тръбопроводи, да не говорим за онези, които може да влязат в експлоатация след 5-7 години. През последните години
Азербайджан добива около 30 млн. тона, от които се изнасят 22 милиона тона. При това работят: нефтопроводът Баку-Супса с мощност 10 млн. тона годишно, Баку-Новоросийск с мощност 5 млн. тона и Баку-Тбилиси-Джейхан с проектна мощност 50 млн. тона петрол годишно. Така максималният експортен потенциал на Азербайджан възлиза на 65 млн. тона годишно.
Според най-оптимистичните прогнози през 2010 г. Азербайджанската международна компания ще може да добива 45 млн тона петрол годишно, което не е достатъчно за пълно натоварване дори на тръбопровода Баку-Джейхан. Така че за да бъде проектът рентабилен, само азерският петрол няма да бъде достатъчен. Затова надеждата на азерите е в казахския петрол.
До 2006 г. Казахстан е добивал повече от 60 млн тона петрол годишно, като е транспортирал 52,3 млн. тона, от тях 42 млн тона през Русия. Прогнозите сочат, че през 2012 г. добивът на петрол в Казахстан може да стигне 170-180 млн. тона годишно. Според по-предпазливи оценки към 2015 г. Казахстан ще увеличи добива само до 150 млн. тона годишно. Допълнителни количества суровина ще бъдат пуснати по контролирания от Русия тръбопровод Бургас-Александруполис, който ще стане продължение на Каспийския тръбопроводен консорциум, пренасящ предимно петрол от Казахстан.
Сега в Казахстан няма свободни обеми и от газ. До 2006 г. страната добиваше около 26 млрд. куб. м газ, до 2015 г. това число може да стигне до 45 млрд. куб. метра. Това количество не е достатъчно, за да запълни новите тръбопроводи. Остава Туркменистан, чиито запаси от газ се оценяват на 2,8 до 3 билиона куб. м.
И така, всички проекти за новите газо- и петролопроводи се разработват на базата на декларациите на прикаспийските страни за възможностите за увеличаване на добива на енергийните ресурси. Но засега това са виртуални запаси и не е изключено прогнозите да бъдат сериозно коригирани в посока към намаляване на количествата.
Във връзка с това е интересен въпросът как ще се развива ситуацията в Черноморско-Каспийския регион, ако се получи несъответствие между производството на нужните количества суровина и построяването на новите тръбопроводи. А подобен сценарий не може да се изключи.
Добивът на петрол и газ се влияе както от политически, така и от икономически фактори. Примерът с украинския петролопровод Одеса-Броди е твърде показателен. Основната грешка на украинските власти, които взеха решението за построяването на тръбопровода в началото на 90-те години беше, че се повлияха от еуфорията, която цареше в новите прикаспийски държави, предвкусващи бърз петролен рай. Тогава не беше направен и задълбочен анализ на потенциалните доставчици на петрола от Каспийския регион, а да не говорим за сключването на договори с тях.
В резултат поради геополитическа игра, както и поради сериозни пропуски в сметките тръбопроводът Одеса-Броди не влезе в действие. Основната причина беше липсата на свободни обеми каспийски петрол. Роля изигра и политическата нестабилност в Украйна, чиито партньори я изключиха от стратегическите си планове. Прокарването на тръбопровода значително изпревари темповете на добив на каспийски петрол.
Друг пример е несъответствието между количеството на доставките и разчетените обеми за потребление, което стана при газопровода "Синият поток" от Русия за Турция по дъното на Черно море. Той и до днес не работи с пълен капацитет, тъй като потреблението на газ в Турция се оказа надценено.
Сегашните планове на черноморските страни за транспортиране на енергийни ресурси от Каспийския регион значително изпреварват възможностите на прикаспийските страни за техния добив, поради което е изключително важно те рязко да го увеличат. Липсата на енергийни ресурси, които могат да натоварят всички съществуващи и планирани маршрути на тръбопроводите, може да изостри ситуацията в Черноморско-Каспийския регион и да стане сериозен фактор за засилване на разногласията между страните от Черноморския регион. Още повече, че всяка от тях разчита да затвърди геополитическите си позиции в региона и да получи нови печалби от транспортирането на допълнителни количества петрол и газ от каспийските находища.
Само след две-три години ще стане ясно доколко верни са прогнозите за бързо увеличаване на добива на петрол и природен газ в Азербайджан, Туркменистан и Казахстан. Ако те се оправдаят, страните от Черноморския регион ще могат да затвърдят политическото си влияние и да решат, поне отчасти, социално-икономическите си проблеми. Но ако се окажат поредната манипулация, борбата за суровина за новите и за вече функциониращите тръбопроводи ще се разгори с нова сила и ще превърне Черноморския регион в арена на съперничество. (БТА)

13 минути
Нетаняху: Разделянето на Газа ще принуди Хамас да освободи заложниците
Израелската армия разделя ивицата Газа на части и засилва натиска върху палестинското ...
15 минути
Костадинов определи формацията на Радостин Василев МЕЧ като „TikTok партия“
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов определи формацията на Радостин Василев ...
17 минути
Имало ли е открити плаващи мини в наши води от началото на годината
През тази година Военноморските сили (ВМС) не са откривали плаващи мини в български ...
25 минути
Без страх от арест: Нетаняху на визита в Унгария
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху пристигна в Унгария по покана на ...
25 минути
Забраниха урагани да се наричат Берил, Хелийн, Милтън и Джон, били твърде разрушителни
Ураганите „Берил“, „Хелийн“ и „Милтън“ в Атлантическия океан и „Джон“ в Тихия ...
Кафяви петна по кожата на бебе: кога е нормално и кога да се консултирате с педиатър?
Кафявите петна са светло до тъмнокафяви пигментирани петна по рождение, които обикновено се появяват ...
25 минути
При бедствия и извънредни ситуации: Ловеч търси хора за състава на Доброволното формирование
Община Ловеч търси осемнадесет души за попълване състава на Доброволното формирование. ...
30 минути
73-годишен мъж задигна спиртни напитки, спипаха го с фалшиви банкноти от по 100 долара
Хванаха 73-годишен мъж за кражбата на спиртни напитки от магазин в Гоце Делчев, съобщиха ...
35 минути
Пеевски призова: Тези, които ще ги подкрепим да не паднат от власт днес, да започват да работят
Лидерът на "ДПС - Ново начало" коментира пред журналисти искания вот за недоверие към ...
37 минути
Лодка с мигранти се преобърна край гръцки остров, има загинали
Лодка, превозваща мигранти от турския бряг до близкия гръцки остров Лесбос, се преобърна, ...
38 минути
Лукс, пари и опасности: Какво се случва на тайните партита за богати мъже в Дубай
Растат опасенията около така наречените „Porta Potty“ партита в Дубай, след като украински ...
44 минути
Бум на ало измамите - за какво да внимаваме
Зачестяват случаите на анонимни обаждания по телефона, с които измамници измъкват ...
53 минути
ВиК-Монтана погна крадците на вода
ВиК-Монтана започна акция срещу кражбите на вода. За ден са установени трима неправомерно ...
1 час
Спецакция в Пернишко, 7 души са задържани за кражба на части от релсов път
Седем мъже и жени са задържани за кражба на части и детайли от релсов път, съобщиха ...
1 час
Мъж заплашва жена и се опита да счупи прозорци на апартамент
40-годишен мъж заплашва 32-годишна жена и се опита да счупи прозорци на апартамент в Добрич, ...
1 час
Пратеникът на Тръмп: Русия и Украйна са на крачка от пълно спиране на огъня
Украйна и Русия са близо до пълно прекратяване на огъня, но постигането му зависи от ...
1 час
Израел с мощна атака по цялата територия на Сирия
Израелски изтребели са нанесли снощи поредица удари по ключови цели в Сирия. Убити ...
1 час
Василев: Еднакво слабо е управлението и опозицията в този парламент, но МЕЧ е достатъчно силен
Лидерът на МЕЧ Радостин Василев коментира пред журналисти искания вот на недоверие ...
1 час
Над 3000 са загиналите след мощното земетресение в Мианма
Над 3000 души са загинали в Мианма след мощното земетресение с магнитуд 7,7, което разтърси ...
1 час
Отпадна изслушването на двама министри за създаването на държавни магазини
Отпадна изслушването в парламента на финансовия министър Теменужка Петкова и на министъра ...
2 часа
ПП–ДБ няма да подкрепят вота на недоверие, ще искат друг
Съпредседателят на „Продължаваме промяната-Демократична България“ Кирил Петков ...
2 часа
НОИ с важни плащания на 3 април
В четвъртък (3 април) ще бъдат изплатени паричните обезщетения за бременност и раждане, ...
2 часа
Празник е: Почитаме паметта на преподобния Никита Мидикийски
На 3 април почитаме паметта на преподобния Никита Мидикийски, изповедник.
Кратко ...
2 часа
Рейтингът на президента на САЩ Доналд Тръмп спадна до 43%
Рейтингът на одобрение на президента на САЩ Доналд Тръмп спадна до 43%, най-ниското равнище, ...
2 часа
Опасност в Пловдив: Част от подпорна стена на Небет тепе се срути (СНИМКА)
Част от подпорна стена в източната част на Небет тепе се е срутила най-вероятно вследствие ...
3 часа
Поройни дъждове наводниха къщи и църква в Хасково
Десетина къщи и евангелска църква се наводниха в хасковския квартал „Република“.
Жилищата ...
3 часа
Цял квартал във Враца се оплаква от психично болен мъж, напада съседи и случайни минувачи
Най-големият жилищен квартал във Враца е в ужас от мъж с психични проблеми вече 8 години. ...
3 часа
Йотова и Милатович ще открият в Ловеч улица на името на д-р Петър Ораховац
Вицепрезидентът Илияна Йотова и президентът на Черна гора Яков Милатович ще открият ...
4 часа
Земетресение край Петрич
Земетресение с магнитуд М=2.8 е регистрирано в района на град Петрич.
По данни на Националния ...
4 часа
Как да разберем дали тялото ни страда от недостиг на вода: Защо е важна хидратацията
Количеството вода, което трябва да пием на ден, зависи от множество фактори, като възраст, ...
4 часа
Отбелязваме 146 години от обявяването на София за столица на България
На 3 април (22 март по стар стил) през 1879 година Учредителното събрание в старопрестолния ...
4 часа
Преди сезона на кърлежите: Двойно скочи броят на заразените с лаймска болест
45 случая на лаймска болест са регистрирани от началото на годината у нас. Това сочат ...
11 часа
Политико: Тръмп е заявил, че Мъск скоро ще се оттегли от администрацията
Американският президент Доналд Тръмп е заявил пред членовете на правителството си ...
12 часа
Най-младият участник в историята на Hell’s Kitchen отпадна от надпреварата
Кулинарният вундеркинд Цветомир Добрев беше елиминиран от Кухнята на Ада. Ново неубедително ...
12 часа
БАБХ: Натровените деца в „Боровец“ са с остра вирусна инфекция
От областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – София област съобщиха, че ...
13 часа
Нов план за Витоша: Обмислят изграждането на пешеходни мостове над Околовръстното
Подобряване на транспортната свързаност и достъпност до планината е първата стъпка ...
13 часа
Откриха мъртъв работник в животновъдна ферма, задържан е негов колега
Откриха мъртъв 41-годишен работник в животновъдна ферма в Съединение. Служители на ...
14 часа
Андрей Новаков: България е лидер в продажбите на отбранителни продукти на глава от населението
По отношение на продажбите на отбранителни продукти на глава от населението България ...
14 часа
Граждани протестират в центъра на София срещу насилието над деца и педофилията
Граждани се събраха на протест против насилието над деца и педофилията пред Съдебната ...
15 часа
Обмислят въвеждането на нов предмет в училище - „Добродетели и религии“
И сега в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) имаме учебен предмет ...
15 часа
Транспортният министър разпореди обезопасяване на пътя след фаталната катастрофа край Телиш
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов е разпоредил ...