Медицинският университет Варна е домакин на престижния форум
Медицинският университет Варна е домакин на престижния форум / МУ
Учените се опитват да открият всички гени в мозъка и така да влияят на клетките, обясни проф. Антон Тончев от Варненския медицински университет
Варненски учени участват в проект, чиято цел е намиране на средство за ранна  диагностика на две от най-често срещаните психиатрични заболявания  - аутизъм и шизофрения.  Това стана ясно при откриването на първия по рода си научен форум в света с акцент върху изследванията на невралните стволови клетки в приматния мозък. Домакин на международния симпозиум е Медицинския университет във Варна.

Изследвания върху мозъка на маймуни показват, че в две зони на мозъка на приматите има стволови клетки. Учените се опитват да открият всички гени в тях и така да влияят на клетките, обясни проф. Антон Тончев от Варненския медицински университет.

Възможните клинични приложения са лечение на неврологични заболявания, психиатрични заболявания и мозъчни тумори. Стимулирането на стволовите клетки в мозъка може да стане чрез мозъчно или системно инжектиране, както и чрез стимулация с медикаменти под формата на хапчета. 

„Все още не е достигната фазата на терапевтичното приложение. Ние знаем, че тези клетки съществуват, в това няма съмнение. В момента сме на ниво да изясним гените, които се намират в тях, за да имаме кандидати за терапевтични цели", отбеляза проф. Тончев. Той обясни, че като всяка терапевтична процедура, и при тази ще се изследват и страничните ефекти.

С аутизъм в световен мащаб са около 1 % от хората на Земята. Толкова са и хората с шизофрения.

Според проф. Грегор Айхеле от Макс Планк институт по биофизична химия в  Гьотинген, пробивът в изследванията може да се случи в близките години.

Симпозиумът във Варна (19-20 май) събира водещи изследователи от Европа. Сред лекторите са учени и лекари от Япония, Швеция, Швейцария, Испания, Франция и Холандия.