Евродепутатът Емил Радев гласува за опростяването на съдебни производства по отношение на искове с малък материален интерес в трансгранични случаи
Днес в Комисията по правни въпроси на Европейския парламент беше приет доклад за Европейската процедура за искове с малък материален интерес и европейската заповед за плащане.
Документът има за цел да опрости и ускори провеждането на съдебни производства по отношение на искове с малък материален интерес в трансгранични случаи и да намали съдебните разноски. Така се гарантира достъп до правосъдие на потребителите и малките и средни предприятия, като им се дава възможност да предявяват своите искове по опростена писмена процедура в съдилищата на другите държави-членки.
С гласа на българския евродепутат от ГЕРБ Емил Радев, член на Комисията по правни въпроси, беше прието важно изменение относно възможността за прилагането на тази процедура и в областта на трудовото право. "Тази процедура ще бъде много полезна за българските работници в други държави-членки, които при трудови спорове, например за неплащане на заплати, ще могат да се възползват от по-бърз и по-евтин достъп до правосъдие", коментира Емил Радев.
Европейската процедура за искове с малък материален интерес ще се прилага за трансгранични искове, чиято стойност не надвишава 5000 евро за физически и 10 000 евро за юридически лица. Процедурата протича главно в писмена форма, като се използват предварително определени формуляри. Представителство от адвокат не се изисква. Съдебното решение се постановява в държавата на местоживеене на ищеца, или в държавата на дружеството ответник, ако ищецът предпочете това. Процесуалните права на двете страни са защитени, а веднъж постановено, решението е пряко изпълнимо в държавата на загубилата страна и във всички други държави на ЕС.
С промените, приети днес, се дават повече възможности за дистанционно плащане на съдебните разноски, които ще бъдат фиксирани на 5% от стойността на иска. Съдилищата се стимулират да въведат средства за комуникации от разстояние. Когато страната, която следва да бъде изслушана е с местопребиваване в друга държава-членка, различна от тази на компетентния съд, тогава трябва да може да се провежда устното изслушване чрез видеоконферентна връзка.
Предстои текстът да бъде съгласуван на тристранните преговори със Съвета и Европейската комисия, за да може да бъде окончателно приет.