Районната прокуратура в Казанлък да образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител .
Това е указано в постановление № 431 от 28-ми март тази година на Окръжната прокуратура в Стара Загора, подписано от прокурора в ОП Алексей Ангелов.
Досъдебното производство да е по член 308 и 316 от Наказателния кодекс, за ползване на документ с невярно съдържание.
Поводът за прокурорското постановление е жалба в Окръжната прокуратура от Цветан Павлов- член на Общинската избирателна комисия на Казанлък през 2003-та година.
Жалбата е срещу отказа на Районната прокуратура в Казанлък от 22-ри октомври 2006-та година да образува досъдебно производство по преписка № 695/04 г. по описа на РП.
В жалбата на Павлов се сочи, че през ноември 2003-та година Стефан Дамянов-кмет на община Казанлък е декларил пред ОИК, че не упражнява търговска дейност в качеството си на управител на търговски дружества, като в уверение на това е представил протокол от Общо събрание на “Робин” ООД от 6-ти ноември същата година, от което е видно, че Дамянов е освободен като управител на това дружество.
Към жалбата си до ОП членът на ОИК е приложил ксерокопие от протокол от Общо събрание на “Робин”ООД-София за освобождаване на Стефан Дамянов от поста управител на дружеството, но с друга дата- 26-ти ноември/ 2003-та година. Оригиналът на този протокол е във фирменото отделение на Софийския градски съд.
Приложено е и заключение на извънсъдебна комплексна графологическа експертиза, от която става ясно, че в представения пред фирменото отделение протокол, подписите на съдружниците в “Робин”ООД не са автентични.
В хода на проверката по преписката, от РПУ-Казанлък е установено, че чуждите грааждин, подписали протокала за Общото събрание от 26-ти ноември 2003 година, в този ден не са се намирали на територията на България. В същия ден Стефан Дамянов е бил в страната.
От извършената проверка от прокурор Ангелов от ОП по обжалваното от Цветан Павлов постановление на РП заотказ да се образува досъдебно производство е установено, че “ описаната фактическа обстановка не съответства на събраната при извършената ревизия документация”.
Установено е, че РП-Казанлък изобщо не се е произнесла по основния предмет на доказване:
А именно: какъв точно документ е представил сегашният казанлъшки кмет пред ОИК за освождаването си като управител в търговското дружество “Робин”ООД,: представеният от Дамянов документ неистински ли е, съзнателно ли се е ползвал от него, представяйки го пред ОИК, което е престъпление по член 316 от НК?.
В обжалвания акт на РП в Казанлък изобщо не е посочен мотивът за отказ да се образува досъдебно производство, липсват и правни обосновки за това.
Постановлението на ОП от 28-ми март тази година отменя постановлението на Районната прокуратура в Казанлък от 22-ри октомври 2006-та година, за отказ да се образува досъдебно производство по преписка № 695.
Отказът на РП в Казанлък да образува досъдебно производство е определен като “необоснован и незаконосъобразен”.
Разпоредена е нова проверка по казуса.
За целта трябва да се разпитат казанлъшкия кмет Стефан Дамянов и Лиляна Петрова за датата и мястото на провеждането на Общото събрание на “Робин”ООД. Да се назначи графологическа експертиза на всички подписи в двата протокола и се установи дали те са истински или не.
С оглед на големия обществен интерес е разпоредено делото да се вземе на специален отчет, като копия от всички прокурорски актове се изпратят на Окръжната прокуратура.
От РП-в Казанлък потвърдиха за казуса и съобщиха, че се работи по случая.
По информация на “Дарик” прокурорът от РП, отказал да образува досъдебното производство, си е направил самоотвод.
Официално информацията за това не беше нито потвърдена, нито отхвърлена.
Преди три години за участието на казанлъшкия кмет в търговски дуржества бе сезиран и Върховният административен съд. Жалбата тогава бе подадена от Кирил Кирилов, в качеството му на представител на ПП "Земеделски съюз" в Казанлък.
Казусът стигна до 5-членен състав на ВАС, с препоръка да се гледа от нов 3-членен състав.