Зоват за спешно укрепване на яз. „Бели Искър”, заплашвал Самоков и София
Зоват за спешно укрепване на яз. „Бели Искър”, заплашвал Самоков и София / снимка: БГНЕС
Трябва спешно укрепване на стената на язовир „Бели Искър”
50443
Трябва спешно укрепване на стената на язовир „Бели Искър”
  • Трябва спешно укрепване на стената на язовир „Бели Искър”

Трябва да започне незабавно укрепване и ремонт на стената на язовир „Бели Искър", алармират от Националния комитет за подобряване водоснабдяването на България. От комитета обясниха, че има изготвен проект за ремонта на стената, който ще струва близо 15 млн. лева и предупредиха, че при евентуално пропукване на стената, може да се образува огромна вълна, която да залее всичко по пътя си.

От комитета са изчислили, че ако язовирната стена се разруши, само за 40 минути 2/3 от Самоков ще е под вода, а щетите ще струват над 2 млрд. лева. Още в първите секунди на разрушаването се формира воден поток от 55 000 кубически метра вода в секунда, обясни председателят на комитета инж. Ганчо Хитров: „За да направените сравнение, река Дунав при Русе има дебит от 5 до 5500 кубически метра. Представете си в тази тясна долина 10 реки Дунав при Русе. Вълната е висока над 10 метра, скорост над 13 метра в секунда - катастрофална. Селища, ВЕЦ-ове, пътища, мостове - нищо не остава. 1000-метрова вълна, преляла язовира, ликвидира всичко онова, което е под него, на принципа на доминото. ВЕЦ „Пасарел", бент „Кокаляне" не могат да приемат това преляло водно количество и при това задръстване. „Панчарево" също, прелива и разрушава магистралата, оттам отива в тунела, ликвидира го, ликвидира и пистата на летището".

Хитров обаче обясни, че са водени разговори с МРРБ, като има уверението, че парите ще се търсят и ще се работи по въпроса. Очаква се до края на седмицата да стане ясно дали има вариант за съвместно финансиране на ремонта на стената, но при всички положения трябва да се действа бързо, категоричен беше той. „Съгласихме се, че можем да приемем двугодишно финансиране, за да облекчим във финансово отношение, но основните укрепителни работи трябва да започнат още през тази година", подчерта председателят на комитета за подобряване водоснабдяването.

От 2004 г. язовирът работи на авариен режим, а при трус от 5,4 по Рихтер стената му ще се скъса, са изчислили още от комитета.