Тракийски погребения от римско време (ІІ – началото на ІІІ в. от н.е.) проучва експедиция „Темп”, ръководена от д-р Георги Китов, във втората от поредицата предвидени за разкопаване могили в Сливенско. Погребенията са направени в кратък период от време и над тях е насипана обща могила. При повечето от гробовете ритуалът е трупоизгаряне на място върху дървена скара, с глава на изток, а не на запад, както е обичайно.
В седем от погребенията като погребален инвентар са открити два чифта и една единична златни обеци, два пръстена, единият от които с гема (вдълбан в полускъпоценен камък животински образ, вероятно лъв), сребърна халкичка, ритуално натрошени и цели съдове, керамична лампичка. Във всеки от гробовете има и по една монета, с която починалият да плати за преминаването си в отвъдното. Интересна ситуация се откри под едно от каменните струпвания на север от центъра на могилата. Оказа се, че там са погребани три деца, чрез трупополагане. В един от гробовете, наред с гробните дарове и стъкления лакримарий за събиране сълзите на оплаквачките, бе открит и череп на куче.
Погребенията и инвентарът в тях подсказват, че и по време на римското владичество траките са запазили своята самобитност, а тракийската аристокрация е запазила и богатствата си, смята Диана Димитрова, заместник ръководител на експедицията. В документацията на „Темп” безименната досега могила (северно от Тополчане) е записана като Лечкова, по името на сливенския кмет Йордан Лечков, който чрез фондацията си „Стоте войводи” е един от спонсорите на мащабното археологическо проучване.