Над 10 000 русенци подадоха данъчните си декларации
Над 10 000 русенци подадоха данъчните си декларации / netinfo

На 2 май изтича срокът, в който физическите лица могат да платят дължимия данък за довнасяне по годишната си декларация. За повече подробности разговаряме с Николай Николаев – връзки с обществеността в офиса на НАП в Русе

1. Г-н Николаев, колко са подадените до сега декларации от русенци ?

Досега в офиса на НАП в Русе са приети 10 404 декларации по чл. 50 от ЗДДФЛ, от които 574 са изпратени по интернет. До този период на миналата година бяха подадени 9876, а подадените по интернет бяха 604.
От тази година плащането на данъка може да стане и в последния ден, стига сумата да постъпи по сметката на НАП на следващия работен ден.  Най- новата услуга, която отскоро НАП предоставя на своите клиенти е, че плащането на данъци и осигуровки вече може да става и без електронен подпис. За целта е необходимо да се регистрирате в сайта на НАП , както и в един от двата портала - ePay.bg или eBg.bg. Задължително е да притежавате също дебитна или кредитна карта. За да платите задълженията си, трябва да знаете точния им размер, поясняват от НАП . При нареждане за електронно плащане, таксата за услугата е 1 лев.Освен за директно плащане електронната система може да се използва също за попълване и разпечатване на платежно нареждане, което да бъде представено в избрана от клиента банка.

2. Какви облекчения ползват данъкоплатците ?

C до 50 на сто може да се намали данъчната основа с дарение в полза на Центъра "фонд за асистирана репродукция", Центъра "Фонд за лечение на деца" или Центъра "фонд за трансплантации".
Друго данъчно облекчение, което могат да ползват гражданите, е за дарение за културата, тоест в полза на културни институции и организации. C парите, платени за култура, може да се намали с до 15 на сто данъчната основа.
До 5 на сто от всички доходи на физическите лица се намаляват с дарения в полза на здравни или лечебни заведения, на специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и на Агенцията за социално подпомагане и на фонд "Социална закрила" към министъра на труда и социалната политика. Облекчението е валидно и при дарение в полза на специализирани институции за деца, както и на домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, на детски ясли, детски градини, училища, висши училища или академии.
Облекчението може да се ползва и за дарения в полза на бюджетни предприятия, на регистрираните в страната вероизповедания, на специализирани предприятия или кооперации на хората с увреждания, както и в полза на Агенцията за хората с увреждания; на Българския Червен кръст, на културни институти и читалища.
Могат да намалят данъчната си основа и граждани, които даряват на юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, както и на фонд "Енергийна ефективност".
Данъчното облекчение може да се ползва и при дарение в полза на комуни за лечение на наркозависими, а също и в полза на детския фонд на Организацията на обединените нации (УНИЦЕФ).
Данъчните облекчения за дарения могат да се ползват и ако даренията са направени в полза на идентични лица от Европейския съюз. В тези случаи към декларацията задължително се прилага и официален легализиран документ, удостоверяващ статута на получателя на дарението и неговият превод на български език, извършен от заклет преводач.
Според закона, общият размер на данъчните облекчения за дарения не може да е повече от 65 на сто от годишната данъчната основа. Всички данъчни облекчения се ползват с подаване на данъчна декларация за доходите до 2 май 2012 г.

2. От тази година за първи път данъците се внасят със закръгляне на дължимата сума в полза на клиента – това отразява ли се при ползването на отстъпката от 5 % ?

Клиентите трябва да внимават за коректно попълване на документите. Закръглянето на резултата в полза на клиента е само в полетата на ред 13 и 14 (дължим данък за довнасяне или надвнесен данък ). Ако имате данък за довнасяне 105.80 лв., на ред 13 в данъчната декларация се вписва закръглената сума 105 лв. Можете да ползвате 5% отстъпка в размерна 5.25 лв., ако сте подал декларацията си по Интернет, подписана с електронен подпис, до края на кампанията - 30 април, по изключение през 2012 г. до 2 май, тъй като 30 април е почивен ден. В този случай дължимият данък , след приспадането й, е 99.75 лв. (ред 15 от декларацията) и той не се закръгля.

3. За какви други технически детайли трябва да внимават русенци при попълване на годишната си данъчна декларация ?

При надвнесен данък ще следва да се възстановят суми, затова трябва да изписват правилно номерата на банковите сметки и телефони за контакт с Агенцията по приходите. Не трябва да се пропуска попълването на Справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2011 г., когато е необходимо.

4. По какви други начини могат да се внесат сумите за дължимите данъци ?

За улеснение на клиентите на НАП в повечето офиси на агенцията са разкрити банкови гишета, които обслужват гражданите и фирмите. За плащане на данък върху доходите от физическо лице при превод от банково гише в офис на НАП не се събират такси. Плащането на данъци и осигурителните вноски може най-лесно по интернет или  традиционно по пощата, с пощенски запис за плащане към бюджета или по банков път.
Данъците и осигурителните вноски се заплащат по банковите сметки на НАП. За  физическите лица това е сметката на дирекцията по постоянния им адрес. Клиентите на НАП трябва да знаят, че при попълване на преводни нареждания към бюджета е необходимо да се напише точната сума, кодът за вид плащане (например 111213 когато се плаща по данъчна декларация на физическо лице), входящия номер на документа, по който се плаща (декларация, наказателно постановление, ревизионен акт), като задължително се посочва и периодът, за който се отнася плащането.

5. Откъде гражданите могат да получат повече информация за плащането на своите данъци ?

Списъкът на кодовете за видове плащане, както и номерата на банковите сметки на териториалните дирекции на НАП се намират в рубриката „Плащане” на интернет страницата на агенцията (www.nap.bg).
Повече информация, както и помощ при попълване на преводните нареждания и пощенските записи, клиентите на НАП могат да получат на информационния телефон 0700 18 700 на цената на един разговор.