Все по-влошаващото се качество на образованието у нас и икономическите ефекти от неграмотността на българското общество ще изследват Българската стопанска камара (БСК) и Българската академия на науките (БАН). За това са се договорили по време на среща новият председател на БАН акад. Стефан Дудунеков, председателят на УС на БСК Сашо Дончев и изпълнителният председател на камарата Божидар Данев. Научното изследване има за цел да изясни кои са финансовите и икономическите щети върху обществото от ниската грамотност и проблемите в образованието, сред които намаляването на потреблението, неплащането на данъци и влошеното качество на работната сила у нас. Последните прогнози показват, че ако се намали броят на хората с ниско образование или се подобри качеството на училищната подготовка, БВП ще спечели между 3 и 5 млрд. лева. Изследването ще даде препоръки към държавата за политиките, които ще решат проблема, коментира Божидар Данев.
"В България има средства за образование и наука. В същото време се харчат милиони, за да се образоват и преквалифицират безработни, които да се превърнат в предприемачи. Съкрушителни са резултатите от тази инициатива - само 2% от всички обучени безработни ще стартират собствен бизнес", допълни председателят на УС на БСК Сашо Дончев. Той допълни, че науката и бизнесът трябва да настояват държавата да прави внимателни проучвания на потребностите на обществото и икономиката, преди разпределението на каквито и да е публични средства.
Предстои среща с президента Росен Плевнелиев, на която да се обсъди идеята за изграждането на технологичния парк, неговото ресурсно осигуряване, в т.ч. с научни кадри и финансирането му. Проектът ще доведе и до прекратяване на порочната практика да се дублират изследвания на университетите и БАН. С образователния министър Сергей Игнатов ще се дискутира възможността учебните програми и матурите да бъдат преориентирани към природонаучните дисциплини. По този начин ще се гарантира по-добрата подготовка на учениците за технологичните професии, както и ще се осигурят качествени кандидати за висшите училища.
„Не виждаме сериозно „маркетиране" на дейността на институтите на БАН в стопанските среди. Голяма част от българските компании дори не подозират, че има завършени разработки, които с определена адаптация биха се превърнали в иновации. За жалост, науката се е отдалечила от бизнеса. Необходимо е да променим това", категоричен е изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.
От БАН ще настояват държавата да финансира научни разработки и изследвания, които са от обществена значимост.