Българските емигранти легално на работа в ЕС
Българските емигранти легално на работа в ЕС / netinfo
Да паднат ограниченията за трудова заетост, наложени на България след приемането в Европейския съюз ще поиска страната ни, съобщи в Пловдив заместник министъра на труда и социалната политика Димитър Димитров. В края на 2007 и началото на 2008 година се очаква част от страните членки да преразгледат ограниченията и да ги вдигнат.

Българите не създават сериозна заплаха за пазара на труда в Евросъюза и на всяка страна членка потделно, сочат данните от три социологически проучвания. Две са направени преди влизането на България в Евросъюза, а третото - 6 месеца след приемането ни, посочи Димитров. Данните ще бъдат изпратени на Европейския икономически и социален комитет.

Ограниченията за трудова заетост на българите в Евросъюза водят до социална несправедливост и нелоялна конкуренция на пазара на труда, заяви заместник министъра. Над 4.5 милиона сезонни работници годишно изкарват прехраната си в Евросъюза.Най-много българи по правителствена спогодба работят в Испания.Те наброяват около 60000 души. Най-предпочитаните за българските гурбетчии държави са Италия, Испания и Великобритания.В момента се наблюдава тенденция към намаляване на емиграционните нагласи у българите, след като отминаха двете емиграционни вълни от началото и средата на 90-те години. Причината е, че все повече българи заминават при предварително уговорени условия за заплащане и сключват трудови договори. Студенти, специализанти и млади учени, които учат в чужбина определят лицето на днешната българска емиграция в страните от Евросъюза.

Това са част от данните които бяха изнесени на започналата днес в Пловдив международна конференция „Трансгранични и сезонни работници в земеделието: Проблеми и перспективи". Във форума участват представители на Комитета на селскостопанските организации в европейската общност, на Европейското обединение на работниците имигранти и на Комитета за подкрепа на нелегалните работници в Европейския съюз.