Управителите на фирмите или членовете на органите на управление са солидарно отговорни за задължения на фирмата, при неподаване на декларации за данъци или задължителни осигурителни вноски. Това е записано в указание на изпълнителния директор на НАП, което беше публикувано на интернет страницата на агенцията.
В документа е указано, че ако дружеството не притежава имущество или активи срещу които да се предприемат обезпечителни мерки за събиране на публичните му задължения, органите по приходите могат да предприемат процедура за принудително събиране срещу управителя на фирмата.
Тази практика се прилага от служителите на НАП в случаите, когато недобросъвестни управители на фирми с големи задължения, установени с ревизионен акт, ги прехвърлят на малограмотни или бедни хора. Така отговорността за неплатените данъци и осигурителни вноски ще се търси от ръководителите на дружеството за времето, когато то е натрупало своите задължения.
Отговорността на управителите на дадено дружество може да възникне за всички видове данъци и задължителни осигурителни вноски, които са дължими от фирмата, пише още в указанието. Това може да са задължения, които се отнасят до фирмата, като например по ДДС, корпоративен данък, или невнасяне на задължителни осигуровки и данък върху доходите на физическите лица за заетите в дружеството. Също така когато фирмата се представлява от повече от едно лице, то тогава отговорността за плащането на дължимите данъци и осигурителни вноски може да възникне за всеки представляващ фирмата.