Органите на Регионална дирекция "Гранична полиция" да информират РВМС -Кюстендил при случай на преминаване на животни от Република Македония и Сърбия.Това допълниха към мерките, приети за предотвратяване епидемия от шап на територията на община Кюстендил, набелязани със заповед на областния управител. Предложението направи д-р Николай Стойчев от РВМС на заседание на общинската епизоотична комисия.
"Допълнение към мерките се налага заради констатираното заболяване в село Резово, причинено от биволи, преминали по река Резовска от Турция. Хубаво е органите на "Гранична полиция" да ни подадат информация при преминаване на животни от съседните държави, за да направим изследвания", уточни д-р Николай Стойчев.
На територията на община Кюстендил няма постъпили сигнали за случаи на шап. Заболяването не е установено и при извършените клинични прегледи от РВМС-Кюстендил.
"Последният случай на шап в България е бил в Ямболско през 1996-та година. Болестта се разпространява бързо при движение на заразени животни, а след това и при транспортиране на продукти от животински произход. От съществуващи три метода за реакция срещу епидемията страната ни работи по този, при който се унищожават инфектираните и възприемчиви животни", каза още д-р Николай Стойчев.
Председател на епизоотичната комисия за община Кюстендил бе заместник-кметът по хуманитарни дейности Виктор Янев. Подобни заседания ще се проведат в останалите осем общини в областта.