За осъществяването на една „невъзможна" задача пише днес вестник „100 вести" днес. Изданието описва споделени преживявания от посещението в Изео на Таня Христова, Нела Рачевиц и Маргарита Доровско.
Да се срещнеш с Кристо на Изео? Невъзможна задача! Освен ако не си от ранга на Джермано Челант - човекът, направил възможна идеята „Плаващите кейове". Със същата вероятност можеш да отнемеш минутки от времето на Владимир Явашев, директор на проекта.
Особено, когато до края остават два дни, по златистите понтони на италианското езеро вече са минали 1.3 милиона души и се очакват поне още 200 000. Да докажат, че мисията е възможна, се заеха кметът на Габрово Таня Христова, зам.-кметът „Социално-икономическо развитие" Нела Рачевиц и новоназначеният директор на Дома на хумора и сатирата, културологът Маргарита Доровска, чиято визитка просто изисква тя да е част от случващото се на Изео - завършила е Кралския колеж на изкуствата в Лондон, специалност „Куриране на съвременно изкуство".
Задачата - да съпреживеят, да почувстват, да подкрепят последното творение на Почетния гражданин на Габрово Христо Явашев. И сами да получат подкрепа за една стара идея - изграждането на Център на модерното изкуство в родния град на твореца. Успяха. Хванаха кажи-речи последния влак, в случая лодка, за да преминат боси, като хиляди други българи, по златистата пътека на една сбъдната приказка и да се върнат с думите: „Аз съм щастлив човек!"
Таня Христова: „Кристо, от първо лице вече преживяно, наистина е емоция, която е неповторима! Вече мога да кажа - аз съм един щастлив човек, защото се докоснах до неговото наистина велико изкуство!"
Нела Рачевиц: „Какво ще видим, в голяма степен беше очаквано поради съвременните медии - достъп до снимки, видеа и т. н. Това, което особено ме впечатли, бяха хората! Многото хора!"
Маргарита Доровска: „Много голямо очакване, признавам си, донякъде умора от това постоянно оранжево, което се появяваше във Фейсбук, в медиите, някакъв гняв, че толкова много образност, това ще ти развали усещането, когато най-накрая отидеш там. Много силно преживяване от гледна точка на изкуството! Особено силен момент беше, че това е преживяване за всички сетива! Това е нещо, което чувстваш с цялото си същество, защото очите лъжат много, образът лъже много. В съвременното изкуство определено има тенденция за ангажиране на повече сетива и за намаляване на този приоритет на образа, на това, което виждаме с очите си".