Висшият екологичен експертен съвет при Министерството на околната среда и водите одобри докладите за екологична оценка на проекта за изграждане на Обход на град Габрово с тунел под връх Шипка. В заседанието на съвета, което се проведе във ведомството в края на миналата седмица, участва зам.-кметът на Община Габрово инж. Добрин Савчев.
Самият тунел под Шипка, за чието строителство се говори периодично още от миналия век насам, бе внесен в МОСВ като проект от пътната агенция през 2009 г. Той е предвиден за финансиране със средства от Европейския съюз след 2014 г. Предвидено е да е дълъг около 3,2 км и пътят до него да има връзка с югозападното обходно трасе на Габрово. От икономическа гледна точка, възможната дължина на тунела, която би финансирал Европейския съюз, не е дължина от 7 км.
Югозападното обходно трасе е елемент от Проекта за Обход на град Габрово и е част от инвестиционното предложение, което в цялост е предмет на екологичната оценка.
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България" разпространи становище, в което се изразява тревога "от факта, че Висшият експертен екологичен съвет (ВЕЕС) към Министерство на околната среда и водите одобри доклада по Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на проект за обходен път на град Габрово и тунел под Шипка, който ще породи сериозни проблеми както от социална, така и от екологична гледна точка".
Позицията на Община Габрово е, че разпространяваната информация, че „Тунелът под Шипка нарушава европейското законодателство, вкарва трафика в квартали на Габрово и разсича на две Природен парк Българка", съдържа разбираема емоция. Трябва да се има предвид обаче, че екодокладите са напълно съобразени с аргументите в разпространяваното становище.
В екодокладите е направен подробен количествен и ефектен анализ, на засегнатите от проекта защитени територии и зони, от който става ясно че са засегнати под 0,1 % от площите им, набелязани са и конкретни задължителни мерки за предотвратяване и ограничаване на вредното въздействие от реализацията на проекта.Тези мерки следва да бъдат отразени в решението на Министъра на околната среда и водите за одобрение на докладите.