Разкриват най-голямата извънградска крепост в Бургаския залив
Разкриват най-голямата извънградска крепост в Бургаския залив / netinfo

Започна втория археологически сезон на полуостров Хрисосотира или Христос Спасител, разположен край Черноморец. Проучвания се ръководят от доц. д-р Иван Христов от Национален исторически музей.
Разкопките се финансират от НИМ и Министерство на културата с активната подкрепа на кметовете Панайот Рейзи и Добри Добрев.
Изледванията са главно върху ранновизантийската крепост на полуострова, издигната при управлението на император Анастасий в края на V век. Крепостта е обхващала площ от 63 дка. Приютявала 2000 души.
Археолозите за кратко време са проучили трасето на 300 м крепостната стена простираща се в западната и североизточна част на полуостров Хрисосотира. Дебелата 2, 40 м стена е притежавала 4 кули. Предстои подводна екпедиция за трасето на стената и в морето, където освен края на западната крепостна стена се очаква да се открият и пристанищни съоръжения от VІ век.
През юни д-р Христов попадна на основите на голяма сграда прилепена до крепостната стена с размери 13/6 метра. Сградата е била обществена трапезария, богата на керамични съдове и монети запазени на място под рухналия опожарен покрив. Монетите намерени на пода са от времето на императорите Юстиниян Велики, Тиберий Константин, Маврикий Тиберий, Фока и Ираклий. Най-късната открита за сега е от 614 г. С тази година се свързва и съкрушителния поход на авари и славяни които опустошават много селище и крепости в дн. Югоизточна България.
По време на реставрацията на предоставените на Музея в Черноморец артефакти, реставраторът Койчева е попаднала на две амфори, които променят представата за развитието на Черноморец и региона през най-ранното Средновековие. На амфорите е открит текст, който разкрива, че са попаднали в земите на днешна Червенка от бреговете на Северна Африка. Това откритие допълва историята на района, който през 7 век е бил важен търговски и мореплавателен център.
Археолозите се надяват да проникнат и в най-дълбоките пластове на полуострова където миналата година бяха открити находки от времето на гръцката колонизация през VІ в. пр. Хр.