1120 души са излъчените делегати за днешната извънредна национална конференция на мюсюлманското вероизповедание, сред които е и районният мюфтия от Гоце Делчев - Айдън Мохамед. Форумът се свиква от последния избран за главен мюфтия, но нерегистриран от съда - Мустафа Алиш Хаджи. Въпреки надеждата конференцията да сложи край на дългогодишните спорове за легитимното ръководство на вероизповеданието, основният опонент на Мустафа Алиш Хаджи - Недим Генджев, заяви пред Дарик, че няма да участва в „партийни събрания” и даже ще свика Висшия духовен мюсюлмански съвет, чийто председател е той според съда. Форумът ще бъде легитимен и ще излезе с решение кой ще бъде новият главен мюфтия, обяви пред Дарик Хасан Имамов - правен съветник на мюфтийството.
Извънредната конференция на мюсюлманите идва след като с решенията си през последните години съдът практически остави вероизповеданието без легитимно ръководство. Мюсюлманите са събрали над 213 000 подписа за свикването на нова конференция, която да сложи край на хаоса във вероизповеданието. Двете спорещи страни така и не постигнаха обаче преди конференцията договорка да приемат решенията на форума, каквито призиви имаше от средите на мюсюлманите. Според правния съветник на мюфтийството Хасан Имамов присъствието на 800 делегати от излъчените над 1100 ще осигурят нужния кворум за легитимна конференция.
Хасан Имамов: Конференцията ще си бъде в съответствие със закона и устава. Ако тръгнем да се съобразяваме само с мнението на Генджев и само неговият Висш мюсюлмански съвет да свика форума, то се знае, че няма как да се събере това ВМС. Една част от него, която може да бъде поканена и да подкрепи свикването на конференцията, тя го е подкрепила. А другата част не може, понеже хората са починали или в чужбина и няма как да бъде на 100% подкрепата.
Въпреки че му е изпратена покана за участие в конференцията Недим Генджев беше категоричен, че няма да отиде:
Недим Генджев: Какво да правя там? То това е сборище и за нас то се организира от ДПС и от турското посолство.
Вярно ли е, че ще събирате ВМС, на който вие сте председател?
Недим Генджев: Той е законният, защо да не го събера?!? Какво разбирателство, с кого искате аз да се разбера, след като аз съм законният председател на Висшия духовен съвет. Това е партийно събрание за нас. Национална мюсюлманска конференция ние ще свикаме, след като бъде извършена ревизия в Главното мюфтийство.
За следобедните часове Генджев е обявил даже брифинг, на който съобщава, че ще представи кой е избран за главен мюфтия от неговия Висш мюсюлмански съвет. Районният мюфтия на Смолян Неджми Дъбов се надява днешната извънредна конференция да сложи точка на казуса с ръководството на мюфтийството.
Неджми Дъбов: Недим Генджев е една личност в изповеданието, подкрепян от 10-20-30 души. При положение, че има повече от един милион мюсюлмани е силно казано, че има две крила. Мюсюлманите като цяло сме убедени, че Генджев не е алтернатива, но се надяваме това нещо да се разбере и от българското общество. Надяваме се всички решения на конференцията да бъдат взети насериозно от съда, да бъдат вписани и този въпрос да остане в историята.
Спорът за легитимността на ръководството на мюсюлманското вероизповедание в България датира още от 1997 г. Висшият мюсюлмански съвет на Недим Генджев, избран през 1996 г., остава последният законен по регистрация, след като съдът отменя трите мюсюлмански конференции след това.
През май 2010 г. Върховният касационен съд възстанови Генджев като председател на Висшия мюсюлмански съвет, въпреки че част от членовете на ръководството се оказа, че не са измежду живите повече от десет години след избора им. Решението на съда предизвика недоволството на хиляди мюсюлмани и местни общности, а районни мюфтии настояха за регистрация на избрания през 2009 г. за главен мюфтия Мустафа Алиш Хаджи. През последните няколко месеца те организираха подписки и протести срещу „опита да им бъде наложен Генджев". Генджев пък обяви, че ще влезе в Главно мюфтийство след като там бъде направена ревизия, защото очаква да бъдат открити много нарушения. След като взаимните обвинения не спряха и след като Недим Генджев изпрати охрана на ул. „Братя Миладинови” в София, на 27 ноември миналата година прокуратурата запечата сградата на Главното мюфтийство.
Междувременно с аргумента, че не искат да се месят във вероизповеданието мнозинството от ГЕРБ отхвърли през ноември 2010 г. предлаганата от ДПС законова промяна за решаването на казуса с мюфтийството. Промените в Закона за вероизповеданията предвиждаха Софийският градски съд да може в извънредни случаи да свиква заседание на върховния орган на вероизповеданията.