Бившите президенти на САЩ и съпругите им трябва да имат право на доживотна охрана, осигурявана от Сикрет Сървис. Така смятат американските законодатели от долната камара на Конгреса, гласували в сряда съответния законопроект, предаде ИТАР-ТАСС.
В САЩ имаше подобен закон, но впоследствие бе решено тази практика да се преустанови. Президентите, избрани след 1 януари 1997 г., след края на мандата си получаваха охрана само за 10 години напред. И както отбелязват авторите на новия законопроект, се стигна до "аномална ситуация": Барбара Буш ще бъде охранявана до живот, но това правило не важи за нейния син - Джордж Буш младши.
Случаят не е подходящ за пестене на средства. Не бива да чакаме, докато стане трагедия, за да отменим днешните ограничения, заяви сенаторът демократ Робърт Скот, съавтор на проекта. Подкрепи го и републиканецът Трей Гауди, според когото "светът до голяма степен е различен в сравнение с 90-те и гарантирането на сигурност е основна задача на американското правителство".
Джордж Буш и Барак Обама съвсем не са стари. Според мен, щом става дума за хора, трудили се за благото на страната, доживотното гарантиране на сигурността им няма да е прекомерен лукс, добави Гауди, цитиран от БТА.
Бившите президенти остават символ на страната, тъй че може да бъдат избрани за мишени от онези, които искат да навредят на САЩ. Освен това те изпълняват дипломатически и хуманитарни мисии в различни краища на света и наистина се нуждаят от охрана, изтъкна неназован представител на американско силово ведомство.
Предвижда се промените да засегнат и децата на бившите държавни глави. В момента Сикрет Сървис ги охранява 10 години, след като родителите им напуснат Белия дом, ако преди това не навършат 16. Новият документ отменя 10-годишния "таван" и малките деца ще бъдат охранявани до 16-годишна възраст, уточнява ИТАР-ТАСС.