ПОТВЪРДИХА СМЪРТНИТЕ ПРИСЪДИ НА МЕДИЦИТЕ НИ В ЛИБИЯ
ПОТВЪРДИХА СМЪРТНИТЕ ПРИСЪДИ НА МЕДИЦИТЕ НИ В ЛИБИЯ / снимки: BGNES
Върховният съд на Либия потвърди смъртните присъди на българските медицински сестри и палестинския лекар. С това бе сложен край на СПИН-процеса срещу сънародниците ни за умишленото заразяване с вируса на СПИН на повече от 400 либийски деца. Тяхната съдба е в ръцете на Висшия съдебен съвет на Джамахирията, който ще заседава на 16 юли, идния понеделник.

На извънредната пресконференция министърът на външните работи на Либия Абдел Шалкам даде да се разбере, че каквото и да е решението на Висшия съдебен съвет, българските медици ще се завърнат у дома.

Най-висшата съдебна инстанция на Либия потвърди смъртните присъди на българските медицински сестри и палестинския лекар. Шестимата получиха присъди и по по-леките обвинения, всички трябва да заплатят по 10000 динара за валутни престъпления. За погазване на морала на Джамахирията присъдите са три години затвор и по 10000 динара. За злоупотреба с алкохол медицинската сестра Кристияна Вълчева получи четири години затвор и глоба от 2000 динара, а останалите подсъдими – по три години затвор и глоба от по 1000 динара.

Минути след заседанието адвокат Пламен Ялнъзов заяви, че защитниците на българките са свършили работата си и благодарение на техните усилия целият свят е разбрал, че сънародниците ни са невинни.

„Всичко, което е било възможно, от наша страна е направено. От там нататък следват дипломацията и политиката”, заяви Ялнъзов. Той каза още, че е спокоен за живота на своите клиенти, без да може логически да обоснове своето съждение. „Аз съм спокоен за техния живот, не мога да обясня защо, но така го чувствам – независимо от постановената смъртна присъда”. По думите му въпреки потвърждаването на смъртните присъди, търсенето на истинския причинител на СПИН епидемията трябва да продължи.

Неговият колега Хари Хараламбиев заяви, че това е най-тежкият му момент в кариерата му на адвокат.

Хари Хараламабиев: „Сломен, сломен - от жестокостта на решението, което беше постановено в съдебната зала, за която преди десетина дни казах, че тя беше място, в което се твори правосъдие. Очевидно съм се излъгал. Юридическите доводи като че ли нямаха никаква стойност, щом като беше потвърдена смъртната присъда. Страдам, истински страдам – за правото, и за морала, и за справедливостта, и най-вече за тези, които ни се довериха. Явно е, че не можахме да им помогнем. Лично аз не съм удовлетворен от себе си, след като не постигнах абсолютно нищо в този наказателен процес. Жалко”.

Председателят на Асоциацията на семействата на заразените със СПИН либийски деца Идрис Лага съобщи, че споразумението за изплащане на компенсации за жертвите на СПИН епидемията е подписано и оповестяването му е въпрос на дни. „Според нас споразумението, което ще бъде обявено до два дни, действително ще сложи край на тази криза по справедлив начин”, заяви Идрис Лага.

На извънредна пресконференция министърът на външните работи Абдел Шалкам заяви, че с потвърждаването на смъртните присъди са изчерпани юридическите средства за решаването на казуса с медиците ни и че Висшият съдебен съвет, който може да ревизира смъртните присъди, се събира на 16 юли.

Абдел Шалкам каза още: „Този Висш съдебен съвет не е юридически в истинския смисъл на тази дума. При решението си той ще вземе под внимание няколко неща: постигането на споразумение с жертвите от Бенгази; времето, което сестрите и палестинецът са прекарали в затвора, както и възрастта на обвиняемите. Ще бъдат взети под внимание и други социални фактори.”

По време на 30-минутната пресконференция либийският външен министър намекна, че каквото и да решението на Висшия съдебен съвет, сънародниците ни ще се завърнат в България.