Сирени прозвучаха в третия по големина град на Австралия Брисбейн, след като водната стихия, нанесла големи щети и отнела живота на най-малко 22 души в североизточната част на страната, наводни центъра на града и някои квартали. Това може да е най-голямото наводнение в Брисбейн от 100 години насам, предаде Асошиейтед прес.
Зради водната стихия се е подпалил централният стадион по ръгби, съобщи телевизия Скай-нюз, цитирана от ИТАР-ТАСС. Противопожарното управление на града обясни, че водата, заляла 90 на сто от стадиона, стигнала до един от генераторите, от което станало късо съединение и избухнал пожар. Пожарникарите решават как да се доберат до огнището му, тъй като нивото на водата около стадиона и в помещенията на първия етаж е над един метър.
Калните води стигнаха до върха на светофарите в някои части на града. Има опасност най-малко 20 000 домове в града с 2 милиона жители да бъдат наводнени. Очаква се нивото на водата да достигне 5,5 метра.
Жителите на Брисбейн прекараха два дни в подготовка за наводненията. Някои се установиха на по-високи места, а други качиха ценностите си в таванските помещения на къщите си. Някои дори качиха мебели на покривите.
Офис сградите в града са празни, след като обичайно оживеният централен бизнес район се превърна в наводнен призрачен град. Повечето пътища в града са затворени, а хората се движат с каяци и лодки. Един от стадионите, където протичат международни състезания по ръгби, е потънал до метър в кална вода. Лодки, откъснати от кейове, се носят в надигащите се води. Известен ресторант-понтон на река Брисбейн бе отнесен от водата. Служители казаха, че вероятно ще се наложи да потопят баржа, която се използва за тържества, за да не се откъсне и да се превърне в носещо се торпедо.
Два евакуационни центъра са създадени в града и според кмета Кембъл Нюман до 6500 души се очаква да ги използват през идните дни.
Нивото на водата ще стигне своя пик в четвъртък и ще се задържи така до събота.
Някои жители чакаха в продължение на четири часа на опашка, за да се снабдят с чували за пясък, раздавани в центрове за извънредни ситуации, а в супермаркетите бяха изкупени бутилираната вода, млякото и батериите. Петролът се продава в ограничени количества, а мобилните мрежи не работят добре, защото са захранвани от батерии. Жителите са приканени да стоят далеч от водата заради опасност от зараза от наводнените канализации, предаде ДПА.
Град Ипсуич, на 30 км на югоизток и с население от 140 000 души, е една трета под водата. "Водата се повишава и поглъща града. Наистина е сърцераздирателно", каза кметът на Ипсуич Пол Писасейл, цитиран от БТА.
Учени от университети в Австралия казаха, че климатичните промени вероятно са засилили мусонните дъждове, които предизвикаха наводненията в щата Куинсленд. Според тях проливните дъждове и бури ще продължат още няколко месеца, предаде Ройтерс. Учените смятат, че по-топлото време ще доведе до по-интензивни засушавания и наводнения, но все още е неясно дали климатичните промени ще засилят климатичните феномени Ла Ниня и Ел Ниньо, които могат да предизвикат климатичен хаос на планетата, отбелязва агенцията.
Смята се, че на дъждовете се дължи един от най-силните модели на феномена Ла Ниня досега. Ла Ниня е охлаждане на водите в източната и централна част на Тихия океан, което обикновено води до повече дъждове над Австралия, Индонезия и други части на Югоизточна Азия. Това е така, защото феноменът предизвиква по-силни източни ветрове в тропиците, което води до затопляне в западната част на Тихия океан и около Австралия.