Мери Уорлик, съпругата на американския посланик в София Джеймс Уорлик, напусна дипломатическия си пост в Белград.
В последното си интервю Мери Уорлик каза, че през последните години Сърбия е направила много в областта на реформите, сътрудничеството с Трибунала в Хага и в отношенията си с Косово. Благодарение на всичко това Сърбия е получила статут на кандидат за членство в Европейския съюз.
Пред агенция Бета Мери Уорлик каза, че независимо кой ще бъде избран за президент на САЩ властите във Вашингтон ще продължават да подкрепят интеграцията на Западните Балкани и на Сърбия в ЕС. Според нея сред най-важните събития по време на мандата й са арестите на Ратко Младич и Горан Хаджич, както и стартът на преговорите между властите в Белград и Прищина, пише БГНЕС.
"Постигнат е голям напредък в областта на икономическите и политически реформи. Сърбия получи статута на страна кандидат за членство в ЕС. Изпълнени са задълженията към Трибунала в Хага - арестите на Младич и Хаджич, което беше много важно. Започнаха преговорите с Прищина и бяха постигнати няколко споразумения, които ще подобрят живота на хората на място... Това са няколко ключови резултата от предишното правителство и новият кабинет е длъжен да продължи с европейската програма", каза г-жа Уорлик.
Тя допълни, че в Сърбия трябва да се води сериозна борба с корупцията и подчерта, че това означава "нещо повече от арести".
Мери Уорлик каза още, че се е опитала да промени имиджа на САЩ в сръбското общество и се надява много скоро хората да припознаят САЩ не само като велика сила и значима държава, която помага, но и като искрен приятел и партньор.
Посланикът на Съединените щати в България Джеймс Уорлик също напуска поста си в София, а на негово място идва бившата посланичка на Вашингтон в Албания Марси Рийс.
Американката до момента бе главен помощник-държавен секретар по ядрените въпроси. В миналото тя бе заместник-преговарящ в разговорите с Руската федерация за постепенно намаляване на стратегическите оръжия.
Рийс има 31-годишен опит в Европа, Карибския регион и Близкия изток. Тя е специалист по национална сигурност и политическо-военни въпроси. Има опит в работата с НАТО, Балканите и Ирак. Тя бе ръководител на мисията в Косово и посланик на САЩ в Албания. Тя също прекара една година в офиса на председателя на Комисията по международни отношения към Камарата на представителите.
Преди да поеме поста си в Бюрото за контрол на въоръженията, Рийс бе главен заместник на помощник-държавния секретар по европейските и евразийски въпроси (EUR). В това си качество тя отговаряше за отношенията със Северноатлантическия пакт (НАТО), Европейския съюз (ЕС), Западна Европа. EUR включва 50 държави и 72 поста.
Рийс е работила четири години в посолството на САЩ в Лондон, още толкова като заместник-политически съветник на мисията в Брюксел, била е в Турция и Доминиканската република.
Говори турски, испански и френски. Възпитаничка е на университета "Джон Хопкинс".