"И все пак усилията не са напразни! Все още има надежда да бъдат открити хора сред разрушенията. Вчера, 11 февруари, в късния следобед, след повече от 135 часа под развалините в центъра на Антакия успешно беше спасена жена." Това съобщава българската организация "Пещерно спасяване" на своята страница във Facebook.

Преди дни екип от 20 души доброволци на "Пещерно спасяване", сред които има лекар и парамедик, както и доброволци от "Планинско спасяване" - област Пазарджик заминаха към пострадалите райони. Това е вторият екип от доброволци на Националната асоциация на доброволците в Република България. Първият замина на 7 февруари в Турция. Сред тях са доброволци от "Аварийно спасяване - Пловдив", "Пловдив 112", Доброволно формирование "Мейдей" и доброволното формирование на Столичната община.

Български спасители, върнали се от Турция: Оставихме сърцата си на руините

Вчера, след установена звукова връзка, екип 1 на "Пещерно спасяване" се отзовава, за да съдейства за локализиране на точното местоположение на затрупана жена. За да достигнат до нея, пещерните спасители са използвали специфичните си умения, пролазвайки през тесни кухини и паднали плочи. По подаденото от тях описание, екипите с тежка механизирана техника са започнали работа, за да извадят успешно жената.

"Пещерно спасяване" е доброволна, независима и неполитическа организация, осъществяваща дейности по издирване и спасяване в пещери и пропасти на хора, попаднали в екстремални ситуации, оказване на помощ при природни бедствия и аварии чрез добре подготвени екипи от пещерни спасители. "Пещерно спасяване - България" е член на европейската асоциация ECRA - European Cave Rescue Association.

Пещерните спасители със специфичните си знания и умения за проникване, издирване и спасяване в подземни кухини са изключително полезни при подобни опустошителни бедствия. Българските пещерни спасители са използвани за проникване и издирване на оцелели на места, на които не биха могли да достигнат обикновени доброволци.
София Господинова/БТА