Учените получиха още едно потвърждение, че коронавируса може да се разпространява сред белоопашатите елени. Ново проучване установи, че животните, живеещи в Айова, се заразяват с вируса както помежду си, така и от хората.

"Коронавирусът беше открит в тъканите на около една трета от елените, които изследвахме в Айова между септември 2020 г. и януари 2021 г. Тези инфекции са резултат от многобройни контакти с хора, както и с други болни животни", пишат изследователите.

Неочаквано откритие: Много бозайници стават по-големи заради хората

SARS-CoV-2 може да проникне не само в хората, но и в други бозайници. Сред тях са макаци резус, норки, порове и котки, като всички тези животни се повлияват от инфекцията почти по същия начин, както и хората.

Друг обект на изследване е белоопашатият елен. Американски учени многократно са отбелязвали, че коронавирусът може да проникне в организма на тези животни.

Това привлича вниманието на ветеринарните лекари, ръководени от професор Вивек Капур от Университета в Пенсилвания. Учените се интересуват как точно се разпространява коронавирусът сред елените и събират лимфни проби от 283 животни от вида Odocoileus virginianus, обитаващи гори и зоопаркове в Айова.

PCR тестовете показват, че в лимфните възли на всеки трети елен има следи от новия тип коронавирус. По-голямата част от инфекциите са възникнали между ноември 2020 г. и януари 2021 г., по време на пика на втората вълна на епидемията в САЩ.

Финландия започва да ваксинира срещу COVID-19 норките си

Генетичният анализ на пробите от SARS-CoV-2 показва, че някои от инфекциите са се появили само в рамките на животинската популация, докато други са били прихванати от северни елени след контакт с хора. Поради тази причина учените се опасяват, че белоопашатите елени могат да се превърнат в един от най-големите естествени резервоари на инфекцията в страната - в тяхната популация вирусът може да се развива и мутира.

БГНЕС