Най-значимата революция в бита на българина - ясна на Нова година
Най-значимата революция в бита на българина - ясна на Нова година / снимка: БНТ

На 31 декември от 21:00 ч. зрителите на БНТ могат да направят своя избор за най-съществената революция в бита на българина за 20-ти век на телефоните за гласуване и в сайта vek.bnt.bg. Цялата седмица от 24 до 31 декември зрителите гласуват и избират свое събитие.

Десетте номинации в категорията са:

1. Електричеството

Вечерта на 1-ви ноември 1900 г. улиците на град София са облени от свръхмодерното тогава електрическо осветление, с което столицата се нарежда сред първите градове в Европа, които използват електроенергията за обществени нужди. Постепенно меката електрическа светлина започва да се прокрадва във все повече български домове, газовата лампа и лоената свещ са изпратени на вечна почивка в тавана или мазето.

2. Автомобилът

Истерията започва още в началото на столетието, когато държавните институции у нас започват да се снабдяват с пъргавата машина за нуждите на администрацията. Масово обаче леката кола навлиза в българския бит след Втората световна война и то чрез расовите представители на съветската автомобилна школа, като Москвич, Жигули, Запорожец или Волга, допълвани от гедерманските фъртуни Вартбург и Трабант.

3. Телевизорът и радиото

През изминалото столетие българското семейство подчини своето съществуване на две дървени кутии - телевизора и радиото! Естествено в центъра на събитията са националното радио, създадено през 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ-ти, и Българската телевизия, основана през 1959-та. Първи на централното място в хола застана радиоапаратът, който ни радваше с любимата музика и ни даваше възможност да слушаме удобни или неудобни истини за родината и света. По-късно до радиото се появи и телевизионният апарат, който сприятели съседи и роднини, накара ги да си идват на гости и завинаги прогони неловкото мълчание в българския дом.

4. Почивката на море

Трудно може да се открие друг народ по света, за когото крайморската отмора да е придобила толкова голямо социално-психологическо значение. В не особено богатото на забавления социалистическо ежедневие сдобиването с карта за лелеян черноморски курорт е въпрос на живот и смърт, а напливът от побратими, и най-вече посестрими от Източния блок, превърна пространството от Дуранкулак до Резово в същинска райска градина.

5. Софийското жителство

До Втората световна война, всеки жител на страната се гордее с родното си място и дори не подозира, че само след няколко години ще дава мило и драго, за да се засели в панелна кутия из някой от новоизникналите столични квартали. След унищожаването на частната инициатива и одържавяването на селското стопанство София се превръща не просто в притегателен център, а направо в панацея за битово оцеляване.

6. Чушкопекът

Франция подари на човечеството кинопрожекционния апарат, Великобритания - хладилника, а България потресе света с революционното си битово откритие - чушкопека! Уредът има приятно закръглена форма с цилиндрична кухина, заобиколена от нагревател, в която се събира голяма чушка. Познати са чушкопеци и за повече от една чушка, например тип „Мерцедес"- с разделителна пластина в средата, тройка, петица и дори седмица!

7. Остъкленият балкон

Пряко свързан с изкласяването на панелните комплекси в страната, експерименталният соцвитраж е закономерен резултат от една абсурдна реалност, в която като че ли наистина е по-добре да прибавиш някой и друг квадратен метър към оскъдното си жилищно пространство, отколкото да се взираш в потискащите панелни клонинги наоколо. От друга страна, в одухотворяването на остъкления балкон българското семейство показа пословичната си изобретателност, превърна го в работилница, зимна градина, изгони неприятната миризма на пържена риба от кухнята, оборудва го дори за наблюдателна кула. Остъкленият балкон - един от най-характерните белези на родния бит през 20 в...

8. Указ 56

Историческият указ е издаден на 9-ти януари 1989 г. и по същество признава, че партията няма работа в стопанството на страната и определя, че стопанската дейност трябва да се извършва въз основата на собствеността от най-различни фирми - държавни, общински и частни! Естествено Указ 56 е използван и от определени групи за прехвърляне на държавни средства в подходящи частни ръце, което на практика определи развитието на бита ни и през следващите десетилетия...

9. Попфолкът

В цялостното разместване на масовата култура след промените попфолкът се наложи не просто като ново музикално течение, а като социален феномен, който започна да определя обществените ценности по отношение на финансовото състояние, личния автомобил, облеклото, любовта. Попфолкът стана онова средство, с което битът наистина определи съзнанието на съвременния българин.

10.Мобилният телефон

Мобилният телефон е знаков елемент от кардиналните трансформации във веществената култура на българина в края на 20-тото столетие. Започна се с едри мъже и предизвикателни дами от средата на 90-те години, гордо демонстриращи повишаването на социалния си статус с мобилни телефонни апарати тип тухла, които разхождаха по улици и актуални заведения в цялата страна. Подобно на дрехите, часовника или автомобила, мобифонът, а после и джиесемът, неусетно се превърнаха в ярък пример за благополучие и модерност.

В предаването, с водещ Георги Тенев, ще бъдат обявени и номинациите в следващата категория "Политическите събития на ХХ век".

Целта на кампанията е да направи преценка на историята чрез зрителските гласове. Кампанията се излъчва на живо по БНТ 1, БНТ САТ и онлайн на специалния сайт vek.bnt.bg.