/ ThinkStock/Getty Images
Учени извлякоха ДНК на трима души от дъвка на 10 000 години, намерена на западното крайбрежие на Швеция, съобщи в. "Мирър".

Специалистите се надяват да установят произхода на пещерните хора, заселили се на север след последната Ледникова епоха. Те са били предци на скандинавските народи.

Първите хора, заселили се на Скандинавския полуостров преди 10 000 години, са дъвчели смола от брезова кора и са я използвали за закрепване на кремъчни сечива. От тези времена не са запазени достатъчно кости, а и в намерените няма съхранена ДНК. Учените от университета на Упсала, изследвали древната дъвка, обаче успяха да секвенират ДНК на две жени и един мъж. Това е най-старата човешка ДНК, намирана в района.

Дъвката е намерена още през 90-те години на миналия век на археологическия обект Хусеби-Клев. Тогава обаче не е било възможно да бъде анализирана древната ДНК. "Извлечената от тези древни дъвки ДНК има огромен потенциал не само за проследяване на произхода и движението на хората преди много време, но и за получаване на информация за социалните им взаимоотношения, болести, храна - каза доцент Пер Персон от музея по история на културата в Осло.

Резултатите от изследването показват, че и тримата души са имали генетична връзка с други племена на територията на Швеция и с ранни мезолитни популации в Европа. Сечивата на обекта обаче са изработвани по начин, характерен за Източноевропейската равнина на територията на днешна Русия.

Този сценарий за културен и генетичен поток към Скандинавския полуостров от две посоки е предлаган и в по-ранни изследвания. Интересен е и фактът, че и мъже, и жени, са дъвчели смолата за сечивата.
БТА