Как змиите „виждат топлината на бозайниците?
Как змиите „виждат топлината на бозайниците? / снимка: Reuters

Учените разкриха как змиите могат да усещат телесната топлина на дребен бозайник, намиращ се на метър разстояние, което им позволява да ловуват в тъмното.

От десетилетия е известно, че гърмящите змии и питоните имат органи, които "виждат" топлината в заобикалящата ги среда, като действат в инфрачервения спектър. Сред тях шампион е западната гърмяща змия, живееща в северно Мексико, чиято способност да усеща топлина е такава, че може да лови жертвите си с превръзка на очите. Досега обаче оставаше мистерия как влечугите улавят и превръщат инфрачервените сигнали в нервни импулси.

Дейвид Джулиус, молекулярен биолог от Университета на Калифорния в Сан Фрнациско, е доказал с лабораторни експерименти, че за това е отговорна тънка мембрана в специални кухи органи. Тя се затопля при навлизането на топлината и след това подава сигнал в мозъка, като активира рецептори, известни с обозначението TRPA1, пише БГНЕС.

Неврохимичният път подсказва, че змиите усещат топлината, вместо да я виждат. "Молекулата, която открихме, принадлежи на семейство от рецептори, свързани с болката при бозайниците", обяснява Джулиус. При хората, същите рецептори усещат дразнители, но не се задействат от топлината. Изследването показва, че един и същ механизъм се е появил независимо при различни видове змии по различно време. "Невероятно е, че случайните мутации може да са достигнали до едно и също решение повече от един път", смята самият откривател.