Механизмът на компромиса от Янина
Механизмът на компромиса от Янина / снимкa: БГНЕС

Така нареченият "компромис от Янина" е един от най-дискутираните въпроси във връзка с приемането на новия европейски договор. Той обаче си остава и един от най-неясните въпроси, свързани с договора за реформи на ЕС, който лидерите на държавите членки ще трябва да приемат на срещата си в Лисабон тази седмица, припомня ДПА.

Терминът "компромисът от Янина" се заражда на неофициалната среща на външните министри на ЕС през 1994 година, състояла се в гръцкия град Янина. Това е нещо като джентълменско споразумение или отлагане във времето на взимането на дадено решение.

Този механизъм има за цел да успокои онези държави членки на съюза, които са против приемането на дадено решение с квалифицирано мнозинство и които се притесняват, че останалите страни биха могли да го приемат пряко волята им. Тоест ако една страна членка сметне, че дадено решение заплашва нейните жизненоважни интереси, но не може да осигури необходимото блокиращо мнозинство, то съгласно "компромиса от Янина" приемането на решението се отлага за разумен период, през който държавите членки се стремят да намерят изход от създалата се криза, да изгладят противоречията и да постигнат компромис.

Механизмът на "компромиса от Янина" беше предложен за първи път, когато външните министри на държавите членки на ЕС трябваше да обсъдят правилата за гласуване на решения в ЕС, ако Норвегия стане част от него. Норвегия така и не стана част от ЕС, но механизмът на "компромиса от Янина" беше запазен. През 2000 година той обаче беше заменен от новата система за гласуване, въведена от Договора от Ница в навечерието на поредната вълна от разширяване на ЕС с 10 нови членки през май 2004 година.

За механизма на "компромиса от Янина" се заговори тази година. Припомни го именно една от онези страни, които станаха еврочленки през 2004 година - Полша. Варшава положи всички усилия да възстанови механизма и по време на германското председателство на ЕС Берлин се съгласи "компромисът от Янина" да бъде споменат в един от анексите към новия европейски договор.

През юни тази година лидерите на държавите членки на ЕС се споразумяха какво трябва да се съдържа в новия европейски договор, припомня ДПА. Те решиха, че Европейският съвет ще трябва да замрази процеса на взимане на дадено решение в два случая. Първо, ако срещу приемането на това решение в Европейския съвет се обявят държави членки, представляващи най-малко три четвърти от населението на ЕС. Второ, ако срещу приемането на това решение в Европейския съвет се обявят най-малко три четвърти от страните в ЕС, необходими за установяване на блокиращо мнозинство.

Въпреки че в анекса към новия европейски договор ще се спомене за "компромиса от Янина", там няма да има установен конкретен срок от време, в който трябва да се стигне до намирането на приемливо за всички държави членки решение. В анекса се говори само за разумен период. Варшава обаче настоява този разумен срок да бъде от две години. Полша иска също така на срещата на върха в Лисабон да се вземе официално решение за механизма на "компромиса от Янина" и той да бъде превърнат в законово обвързващ под една или друга форма за държавите членки, отбелязва ДПА. (БТА)