В момента тече кампания за безплатни профилактични мамографски прегледи за рак на гърдата в Специализираната болница за активно лечение по онкология. Кампнията традиционно се организира от Астра Зенека и се разгръща вече 10 години. Статистиката сочи, че в България всеки ден от най-разпространеното онкологично заболяване при жените заболяват почти 10 жени, а 3 умират. Тази година кампанията е насочена към здравнонеосигурени, здрави жени без оплаквания, при които последната мамография е била преди повече от една година, от 45 до 65-годишна възраст. Безплатните профилактични мамографски прегледи ще бъдат в периода 25 април – 15 юни. В следобедния блок на Дарик с водещ Драгомир Симеонов подробности за кампанията дадоха Зоя Паунова, изпълнителен директор на Астра Зенека България и доц. д-р Красимир Катерински, началник на отделение по образна диагностика в СБАЛ по онкология.
Водещ: Въпрос към доктор Катерински – защо към здрави жени е насочена тази кампания?
Доц. Катерински: Проблемът при рака на гърдата е именно да се открива в ранен стадий, когато жените нямат оплаквания. Всеки който не знае, че е болен, не значи че е здрав. Именно за това тази кампания е насочена към жени, които се чувстват здрави, за да може да се открие рака в ранен стадий, когато той е лечим 100% и резултатите са много по-добри.
Водещ: Жени, които повече от една година не са били на преглед и са от 45 до 65-годишна възраст. Не е препоръчително да се изчаква такъв период от време, нали?
Доц. Катерински: По всички стандарти на европейската асоциация по радиология за скрининг на гърдата, мамографските прегледи – знаете, че с новата апаратура те са с много по-ниска вредност от предишните, но въпреки това вредността остава и съотношението полза-риск е от съществено значение. Известни са големи проучвания в Щатите отпреди години, когато в един дълъг период се установило, че са открити по- малко жени с рак, като 10-15 години след провеждането на една такава тотална скринигова програма се увеличил броя на заболелите жени. Така наречените лъчеиндуцирани карциноми. Сега такава опасност с новата апаратура няма, но въпреки това се изследват жени от 40 до 51 г. веднъж през година, а тези, които са над 51 г. - веднъж годишно. Това са основните правила.
Водещ: Г-жо Паунова, кои са способите, чрез които набирате средства за провеждането на безплатни профилактични прегледи?
Зоя Паунова: Аз ще започна с това коя е Астра Зенека, защото наистина в дългите години, разгръщайки се в нашия домейн, който е сферата на здравеопазването, ние сме подкрепяли многобройни значими обществени каузи. Нашият екип е инициирал поредица от добри инициативи. Всяка година сме се старали, както вие казвате повече от 10 години продължава чудесното партньорство с представителите на онкологичната общност в България, българските медии са наши съюзници, пациентските общества, здравните институции също. Ние се опитваме всяка година да надграждаме, да излизаме с креативни, иновативни решения. Разбира се, традиционно провеждаме безплатни прегледи, това което каза и доц. Катерински. Тази година те бяха проведени в Пловдив, Варна и София, като в резултат на благотворителното събитие, което проведохме също тази година, набрахме повече от 12 хил. лв. Подкрепиха ни и плеяда от световни и български известни личности. Ще започна с легендарната звезда Том Джоунс, който даде своя подпис и призив наистина в България повече внимание да се обръща за ранната диагностика и профилактика на заболяването, приятели и партньори на Астра Зенека, каквито са актьорите Христо Мутафчиев, Валентин Танев, Захари Бахаров, Койна Русева, Калин Врачански, известните музиканти Веско Маринов, Кирил Маричков. Те всички застанаха зад кампанията, като в резултат на това наистина събрахме една добра сума. Тя е инвестирана в провежданите в момента безплатни прегледи, които ще продължат повече от месец и половина и които са предназначени за жени, които не са здравноосигурени. В допълнение към това за пръв път тази година организирахме съвместно с АПОЗ и театър “Сълза и смях”, отново съвместно със съюза на актьорите в България, музикална арт-терапия. Осигурихме салона на театъра, близо 400 пациенти, страдащи от онкологични заболявания под ръководството на психолози от АПОЗ, успяхме да осъществим нещо за пръв път, което се случва у нас. В момента финализираме първия проект от създаването на инфраструктура с високотехнологични съоръжения да може да бъде осъществявана видеоконферентна връзка между двата онкодиспансера в София, онкологичният център в Стара Загора и във Варна.
Водещ: Доктор Катерински, при колко от прегледаните жени се открива заболяването и на колко жени е помогнала кампанията?
Доц. Катерински: В дългосрочен аспект за тези 10 години аз благодаря в лицето на г-жа Паунова и Астра Зенека, че тя беше до нас в този период. Ние всяка година провеждаме такива профилактични безплатни прегледи в по-големите градове. Тази година решихме да ги направим кампанията за жени, които са здравнонеосигурени. Но явно тези жени са по-малко информирани, може би някои от тях са с по-ниска култура, не следят нещата и в медиите, които се съобщават и няма такъв голям брой. Тъй като ние сложихме тази ограничителна летва и затова решихме да удължим с една седмица обявения предварително срок за тези профилактични прегледи и да разширим нещата. Като пак запазваме приоритета за неосигурените жени, но и всички здрави жени, които през последните 2 години не са си правили подобен преглед и срещат затруднения, дори и да са осигурени, да заповядат – ще бъдат обслужени. Мога да кажа, че за тези 3 седмици, още е рано да се прави равносметка, но тук е мястото да кажа за здравнонеосигурените жени. Вчера имах случай с жена, която беше в трети стадий. Явно тя си е усетила, но поради невъзможност финансова да потърси лекар дори и за клиничен преглед, се яви на този преглед и откри един карцином и смятам, че ще можем да дадем шанс на тази жена за бъдеще.
Водещ: Дано. Г-жа Паунова, от кога датира кампанията и какви резултати отчитате през годините?
Зоя Паунова: Астра Зенека има наистина дългогодишен и солиден опит, който стартира още от мига на откриването на първият медикамент в световната клинична практика за лечение на рака на гърдата. И той впоследствие е номиниран като златен стандарт. Ние вярваме, че е всичко опира до тревожната статистика. В крайна сметка това заболяване се простира отвъд статистиката, защото засяга българските жени, засяга майки, дъщери, сестри и приятели и затова ние вярваме, че усилието си заслужава. Усилието на едно много простичко послание, че една минута може да спаси живот. Толкова трае прегледа при специалиста. Нашата инициатива стартира в далечната 1998 г. с един разговор с проф. Черноземски да организираме среща в с. Лесидрен, на която бяха поканени и медиите, участваха българските онколози, представители на фармацевтичната индустрия и три смели жени, една от тях ваша колежка журналистка, които се осмелиха за пръв път в България да застанат пред микрофоните и камерите и да говорят смело за заболяването. Оттам насетне се родиха идеите за стартиране на първия скрининг с цел профилактика и ранно откриване, проведени в двата онкодиспансера във Велико Търново и в Стара Загора. Впоследствие създадохме и фонд за набиране на средства и дори и в тези ранни години на градеж на българската демокрация, в рамките на 4 месеца ние събрахме средства и закупихме нов мамофраф, който бе дарен на онкологични диспансер във Велико Търново. Поредица от инициативи, покана на известни европейски онкологични специалисти, които се включват в обществени дебати, обсъждания на проблема, отпечатването на сериозни материали, на книги как да живеем със заболяването, как да полагаме все повече грижи и наистина рано да го откриваме, за да спасяваме човешки животи.
Водещ: Каква е целта в дългосрочен план като виждате какво е постигнато?
Зоя Паунова: Тъй като попитахте за резултата, тук не можем и да не отбележим, че тези дългогодишни усилия в крайна сметка доведоха до почти удвояване на процента жени, които се диагностицират в ранните стадий на болестта, ако то е било 12% в 1985 г., сега са 26%. Разбира се, има какво още да преследваме в тази посока, но нашата цел неминуемо е от самото начало на кампанията в България да стартира национална скринингова програма.