Софийският градски съд разпита свидетели по делото срещу групата, обвинена в извършването на знаковите отвличания у нас през последните години. Показания по делото срещу така наречените "Наглите" дадоха Михаил Краус, Илиян Цанев и Румен Гунински.
Пред съда и двамата заявиха, че са били отведени със завързани очи в тъмна стая, където са скубали косми от тялото си, за да оставят следи от отвличането си.
Михаил Краус, син на бившия транспортен министър Вилхелм Краус, каза пред съда, че се познава с покойния Иван Пайнвелов, известен в ъндърграунда с прякора си Сапата, за когото имал съмнения, че имал участие в групата за отвличания. Краус каза още, че познава и подсъдимия Даниел Димитров - Релето, с когото обаче не е бил особено близък.
Другият разпитан свидетел - Илиян Цанев, който беше отвлечен през 2007 г., си спомни, че единият от похитителите му заеквал. Той обаче не можа да отговори на адвокатските въпроси дали е казал преди повече от 3 години на разледващите важния факт за говорния дефект. Цанев каза още, че по време на разпит в СДВР чул познат глас, който почти 100% приличал на гласа на един от похитителите. Гласът идвал от униформен служител на полицията.
От своя страна бащата на Цанев разказа, че е комуникирал с похитителите чрез есемеси и записи. Той подчерта, че по телефона те са мълчали и са дишали тежко, по думите му, както диша едър човек. Съдът обаче не допусна възможността синът да разпознае по гласа един от подсъдимите като свой похитител.
Малко повече от година след като бе освободен от похитителите си, Румен Гунински не можа да посочи пред съда точната сума, която е била платена за свободата му, и заяви, че едва ли би могъл да разпознае гласовете на похитителите си. Той си спомни, че служители от НСБОП са го водили в две къщи, но в нито една от тях той не разпознал стая, в която е държан в плен.
Вечерта на отвличането си първоначално Гунински опитал да заблуди похитителите си, като отрекъл да се казва Румен и отричал да са верни твърденията на нападателите за роднините му. Младежът отричал баща му да е близък с бизнесмена Валентин Златев, защото разбирал, че е жертва на отвличане. В залата Гунински каза, че са му останали белези от това, че е стоял с белезници дълго време. Подобно на други жертви, след като бил похитен Гунински бил преоблечен с други дрехи. Той бе категоричен в залата, че никога не е виждал когото и да е било от подсъдимите. И в неговия случай, както и в другите два, които бяха разказани в съдебната зала, нападателите били с маски и облечени в тъмни дрехи.
Когато нападнали Гунински, похитителите му казали, че са полицаи и го арестуват заради наркотици. Младежът бил заплашван, че ако не бъде платена исканата сума за свободата му, ще му бъде отрязан един от пръстите и ще бъде изпратен на баща му в плик.
Бандата на "Наглите" беше разбита след две мащабни полицейски операции, проведени в края на миналата година. Тогава бяха арестувани над 30 души, но по-голямата част от тях бяха пуснати от ареста.
Процесът продължава на 17 януари, когато се очаква да бъдат разпитани още свидетели.
Подсъдими по делото са Ивайло Евтимов, Прокопий Прокопиев, Даниел Димитров, Любомир Димитров, Радослав Лебешковски, Павел Петков и Митко Лебешковски, Кирил Кирилов и Цветозар Славчев.
Ивайло Евтимов и Прокопий Прокопиев са обвинени в това, че в София, в периода октомври 2007 г. - декември 2009 г., са образували и ръководили организирана престъпна група, създадена, за да извършва отвличания на лица, с цел да бъдат противозаконно лишени от свобода.
Даниел Димитров, Любомир Димитров, Радослав Лебешковски, Павел Петков и Митко Лебешковски са привлечени към наказателна отговорност за участие в организирана престъпна група.
Всички от групата са обвинени и за извършени с користна цел 11 довършени отвличания и един опит, съответно на Мехмед Чакър, Михаил Краус, Джорджио Марков, Венислав Величков, Ангел Бончев, Камелия Бончева, Георги Георгиев, Васил Маникатов, Киро Киров, Борислав Атанасов, Румен Гунински и Борислав Динев (опит), като от деянията са настъпили значителни вредни последици.
На 29 ноември 2010 г. съдът не даде ход на делото. Причина за решението беше отсъствието на защитника на един от подсъдимите - Ивайло Евтимов, както и това, че подсъдимия Прокопий Прокопиев не се беше запознал с обвинителния акт. На следващото заседание жертвите на групата предявиха граждански искове за нанесени имуществени и неимуществени вреди, които съдът обаче не прие тъй като ги предявяват самите пострадали, а откупите са плащани от техните близки. За да получат парите от подкупите, близките на жертвите ще трябва а заведат гражданско дело. Искането за неимуществени вреди, което съдът уважи, е на стойност над 3 млн. лева.