Задължават медицинския персонал в градините и училищата да оказва по-широк спектър от грижи за децата
Задължават медицинския персонал в градините и училищата да оказва по-широк спектър от грижи за децата / снимка: БГНЕС, архив
Задължават медицинският персонал в градините и училищата да оказват по-широк спектър от грижи за децата
68665
Задължават медицинският персонал в градините и училищата да оказват по-широк спектър от грижи за децата
  • Задължават медицинският персонал в градините и училищата да оказват по-широк спектър от грижи за децата

Детските градини трудно приемат деца с диабет, а когато това се случи, лекарите и сестрите в тези заведения отказват да съдействат на малчуганите. Това стана ясно днес по време на кръгла маса, организирана от Асоциацията на децата и младите хора с диабет.

За да се реши донякъде проблемът от Здравното министерство предложиха промени, които да задължат медиците в детските градини и училищата да оказват помощ на децата и учениците с диабет. Към момента лекарите и сестрите в детските и учебните заведения са длъжни само и единствено да дават първа помощ до пристигане на специализиран лекарски екип, посочват от ведомството. Никой обаче не може да ги задължи да съдействат при измерване на кръвна захар или поставяне на инсулин.

С предлаганите промени медицинският персонал в училищата и детските градини ще има задължение да обслужва в по-широк смисъл децата и учениците, обясни д-р Ирина Ковачева, експерт в Здравното министерство. Лекарите и сестрите вече ще подпомагат малчуганите при прилагане на вече назначено лечение, ще контролират състоянието им, ще прилагат различни манипулации при необходимост.

„Тези специалисти да могат да съдействат на децата, да ги подпомагат да си поставят кръвната захар, да си поставят инсулина, когато се касае за дете със захарен диабет”, обясни тя. 

Ако децата с диабет получаваха от Здравната каса по 1100 ленти за измерване на кръвната захар годишно, то за лицата над 18 години този брой бе намален до 150, припомни детският ендокринолог д-р Радка Савова.

„При нас голямото нещастие беше 150 ленти годишно, на практика се блокираше контрола на диабета. Диабетната асоциация извоюва  младите хора над 18-годишна възраст да получават 300 ленти, което беше приоритет над инсулиновите помпи”, заяви д-р Савова.

Помпите представляват технологично подобрение на начина, по който се поставя инсулина, но не са от жизнена важност, допълни д-р Савова. Тя уточни, че нито здравеопазването в европейските държави, нито това в САЩ, не покрива напълно цената на инсулиновите помпи.

„Да се съберат експерти и да изработят критерии кои деца и защо ще бъдат лекувани с инсулинови помпи и Касата да обмисли своите възможности от 2015 г. натам. Сега семействата плащат всичко, а помпите струват около 9000 лв. и 500 лева на месец струват консумативите, което се покрива от семействата, които желаят”, коментира още д-р Савова.

До Коледа ще бъде готов и регистърът на диабетно болните, информираха още специалисти.