„Думата на 2015 г. За мен е безпътица. Нямаме ясна позиция, независимо дали става въпрос за пенсионна и съдебна реформа, или в икономически план. Лутаме се хаотично, правим крачка напред и две назад".
Това коментира в „Годината" на Дарик Светлин Танчев, съпредседател на БНС, част от БДЦ.
„Тази съдебна реформа не решава проблемите на системата като цяло, но я подкрепяме, защото е някаква стъпка в правилната посока", добави той.
Борисов не изключи избори две в едно догодина, чака Реформаторите да размислят
По думите му ситуацията в съдебната система и забавянето при електронното управление са двата бича на страната.
„В момента някои твърдят, че прокуратурата надделява и тя ще има повече влияние във ВСС. Но аз лично не смятам, че това е така, защото там остана и министърът на правосъдието, има и следователи, има и съдии, не виждам по какъв начин прокурорите чак толкова могат да надделяват или влияят в този процес", каза още Танчев.
Според него, познавайки похватите и начина, по който ГЕРБ функционират, едва ли може да вървят към коалиция с тях или подкрепа на управляващото мнозинство:
„Но все пак утре ще гласуваме и ще решим дали да подкрепяме управляващите или да сме опозиция. Не знаем още какво ще реши и РБ. Не очаквам обаче чак толкова радушна подкрепа за управлението".
Кънев: По-добре предсрочни избори, отколкото да управляват ГЕРБ, ДПС и АБВ
По отношение на кризата с бежанците Танчев обясни:
„Аз съм израснал в САЩ и смятам, че много внимателно и разумно трябва да гледаме на другите раси, хора, общества и невинаги да смятаме, че те ще ни вземат нещо. Аз съм против оградата, трябва да търсим други начини да взаимодействаме с бежаците. Още повече, че много наши сънародници са зад граница, не искам и тях да ги третират като хора втора ръка".
Той добави, че тези процеси винаги са се случвали и хората са мигрирали:
„Да участваме в образованието на тези хора, сами да осъзнаят какво е по-добро за тях, а не да се търсят само военни похвати".
За взимането на заеми от държавата Танчев обясни:
„Когато подкрепих заема, уверението беше, че ще видим пари, отиващи в електронно управление, пари ще се завъртят в икономиката. Това, което виждаме в момента е, че не е ясно точно за какво отиват парите. Проблемът не е, че ще вземем заем, а как ще го оползотворим. С тази политика сме заплашени от навлизане в дългова спирала".
Танчев заяви, че категорично ще подкрепят електронното гласуване:
„Електронното гласуване и електронното управление са неща, които наистина ще променят начина, по който функционира държавата".