С притчи и усещане за дежа вю в НС разискваха вота на недоверие
С притчи и усещане за дежа вю в НС разискваха вота на недоверие / cнимкa: Sofia Photo Agency, Надя Коцева

Близо седем часа в парламента продължиха разисквания по шестото искане за оставка на кабинета „Станишев” с основен мотив нанесените материални и морални щети на страната ни при усвояването на евросредства. Опозицията отново поиска предсрочни избори, мнозинството контрира, че така ще се дестабилизира страната и не е ясно за колко време ще бъдат блокирани средствата от европейските фондове. Дебатът беше вял, по думите на самите депутати дори с усещане за „дежа вю”.

В присъствието на министър-председателя Сергей Станишев и повечето членове на кабинета, зам.-председателят на Народното събрание Надежда Михайлова представи мотивите към искания вот на недоверие. „В резултат на вашето управление България получи много сериозни санкции от Европейската комисия, довели до спирането на 1,5 млрд. евро”, обърна се към премиера Михайлова и го призова да каже кои са вълците, на които не иска да хвърли критикуваните ресорни министри – дали това е ЕК или опозицията. „Няма как да няма виновни”, посочи тя.

„Да започнат незабавни преговори между политическите сили за насрочване и провеждане на предсрочни парламентарни избори”, призова независимият депутат Лъчезар Иванов, който е член на ГЕРБ. „Вашата партия е филм, който българинът вече е гледал”, репликира го Кирил Добрев от левицата.

НДСВ ще отхвърли искания вот на недоверие към правителството, защото е коректен партньор, обяви председателят на жълтата парламентарна група Пламен Моллов. По думите му евентуално падане на правителството би довело до дестабилизация на страната и разсрочване за неопределено време на получаването на евросредствата. По думите му е необходимо въвеждане не само на парламентарен, но и обществено- експертен контрол.

Съпредседателят на Български народен съюз (БНС) Красимир Каракачанов каза, че Пламен Моллов говори сякаш е опозиция и поиска ясен отговор как ще гласува НДСВ за искането за оставка на кабинета. Моллов отговори, че жълтите ще бъдат коректен партньор.

Лидерът на Демократи за силна България (ДСБ) Иван Костов заяви, че опозицията иска вот на недоверие, за да се потърси национално съгласие на най-сериозна основа срещу мафията, която като „гангрена е окупирала българската власт”.

Председателят на Българска нова демокрация (БНД) Николай Свинаров каза, че България не върви по своя европейски път и се превръща в обичайния заподозрян. 

Лидерът на парламентарната група на левицата Ангел Найденов заяви, че за разлика от десницата и "Атака", управляващите са в състояние да признаят трудностите, докато те не виждали напредъка на страната ни в резултат на сегашното управление. "Макар лидерът на мандатоносителя ДПС да не е в залата, всичко се пише на вашия "задник", който все повече става червен и се надяваме да е от срам", репликира го Любен Дилов-син. Може да отидем и към смяна и оставки, но няма да го направим под натиск, възползва се от правото на дуплика Ангел Найденов.

"Докладът с ясен език казва, че има сфери, в които не сме достатъчно готови", заяви зам.-председателят на ДПС Лютви Местан и добави, че докладът показа, че не е възможно побългаряване на европейските правила.

„Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски каза в Банско, че коалицията е трайна, но ако не се вземат необходимите мерки, той може да каже, че тя не е безкрайна", заяви колегата му Минчо Спасов

Вицепремиерът Меглена Плугчиева призова за реалистичен поглед към критиките. „Ако вие тук се нападате като на Женския пазар, как искате българския народ да черпи самочувствие за себе си”, каза тя. „В Германия имах по-голямо самочувствие, отколкото тук”, добави Плугчиева. Вицепремиерът разказа притча за група хора, носещи тежки камъни. Попитали първият какво прави, той отговорил „Нося камъни”, вторият казал „Изкарвам хляба си”, а третият – „Ще строим храм”. „В момента сме в процес на изграждане на храма на европейското бъдеще на България”, заключи Плугчиева.

Към края на изказванията Антония Първанова от НДСВ констатира, че в залата са останали "десет малки негърчета".

Гласуването на вота на недоверие към правителството е утре следобед точно в 16 часа и 10 минути. Очаква се кабинетът да оцелее, тъй като и трите партии от управляващата коалиция обявиха, че ще отхвърлят искането, а опозицията не разполага с необходимите 121 депутатски гласа, за да събори кабинета.