Народното събрание отложи гласуването на декларацията с искане президентът да изпълни конституционното си задължение да отзове посланиците ни във Вашингтон и Анкара. В мнозинството разполагали с информация, че този в Турция - Бранимир Младенов - е подал оставка, съобщи съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов. Това беше потвърдено и от Министерството на външните работи. Според Костов примерът на Младенов щял да бъде последван и от посланика в САЩ Лъчезар Петков. Пред Дарик обаче посланикът ни във Вашингтон беше категоричен, че няма намерение да подава оставка. Той съобщи, че ще изчака да приключи новата проверка по случая, която по думите му тече в момента.
Костов очаква в някакъв момент правителството да поиска предсрочно прекратяване на мандата и на Любомир Кючуков - посланик във Великобритания, заради изборни нарушения в качеството му на изпълняващ длъжността външен министър по време на вота през юли. Според Костов това ще е тестът за държавния глава и ако Георги Първанов не го издържи, ще стартира процедура по импийчмънт.
Ето какво още каза лидерът на ДСБ: „Аз го призовавам - Първанов, бъди мъж! Да се държи като мъж, не да се крие зад разни хора. Като му е посочено, че е присвоил правомощия, които сега МС си възстановява, той трябва да ги освободи. Сега за пръв път ще управлява с правителство, на което самият той се опитва да играе ролята на контра, което е абсолютно неуместно за всеки държавен глава. Трябва да си изпълни задълженията по конституция. Никой не е задължен да го убеждава, да му дава аргументи. Той назначава и освобождава по предложения, просто трябва да подпише указа. Това казва законът, няма процедура. Ако в момента ГЕРБ отстъпи, то ще се съгласи първо с това да останат ненаказани тези, които са опорочили изборния процес и по този начин няма да изпълни основно свое изборно обещание. Това е много сериозен въпрос. След това ГЕРБ трябва да възстанови истинското конституционно съотношение по отношение на дипломатическите служби, както е уредено в Конституцията, а не както го е направил Първанов и подопечните му правителства. Ако не го направи, това означава, че ГЕРБ е съгласен да направи много сериозен компромис на президента".
Според депутата от Синята коалиция Димо Гяуров до края на деня Лъчезар Петков също ще подаде оставка. По думите му от президентството са посъветвали двамата посланици да постъпят така, за да измъкнат президента от тази тежка ситуация.
Лидерът на РЗС Яне Янев пък каза, че от самото начало е знаел, че процедура по импийчмън на държавния глава няма да има. По думите му само се създава политическа бутафория, която служи за личен пиар на няколко човека в държавата.
Корнелия Нинова от БСП коментира: „По-скоро посланиците вече са дискредитирани вследствие на тази разправия, която се създаде, на това противопоставяне между институциите и на това отдаваме тяхното желание за оставка".
Председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов каза пред Дарик, че не трябва да се върви към крайности, без да се прецизира всичко, в отговор на въпрос дали в крайна сметка ще се стигне до стартиране на процедура по импийчъмн на държавния глава: „По каквото е необходимо разговаряме с другите политически партии. Не трябва да вървим в някакви крайности без да сме преценили и прецизирали всичко, което може да се случи". На въпрос туширано ли е напрежението между институциите президентство и Министерски съвет към момента, Цветанов отговори: „Президентът след вчерашното си изказване признава, че е направил, макар и малка, но недопустима грешка. Той говори за конфликти, които се раждат междуинституционално. А ако се върнем малко назад, ще видим, че всичко се инициира от неговата администрация и президентството. Преди имаше генерал Колев, когато направи едно изказване, когато беше със загиналите в Македония, сега също президентът поде инициативата си със среща със студенти в УНСС. Не знам защо той го провокира, но е важно, че вече възприема основанията и предложението за освобождаването на двамата посланици".