Остава тревожна статистиката за донорите и трансплантациите у нас
Остава тревожна статистиката за донорите и трансплантациите у нас / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Остава тревожна статистиката за донорите и трансплантациите у нас
62262
Остава тревожна статистиката за донорите и трансплантациите у нас
  • Остава тревожна статистиката за донорите и трансплантациите у нас

130 годишно са донорите в Хърватия, а за миналата година в България били само двама. Сравнението направи зам.-министърът на здравеопазването в оставка д-р Минчо Вичев. Той допълни, че ситуацията у нас с бъбречно болните, които чакат за трансплантация, била отчайваща, тъй като ставало въпрос за над 1000 души. Нямало обаче как Европейският съюз да окаже помощ на тези болни, тъй като това щяло да постави под заплаха пациентите с подобна участ от другите европейски държави.

За да подобрим тревожната статистика, от министерството са убедени, че са нужни няколко стъпки. Първата е промяна на заплащането на медицинските екипи, които реализират донорските ситуации, обясни Винчев.

„Намерението на министерството е в две посоки. Първо да увеличи процента на сумата, която ще получат лекарите, затова че са кондиционирали донори или въобще са ги изолирали като такъв, от 30 на 50%, като максималната сума е 7000 лева, т.е. 3500 лева ще получи екип”, обясни той.

Втората стъпка не е правена досега и тя ще се състои във възнаграждение на всеки от координаторите между лечебните заведения и Изпълнителната агенция по трансплантация.

„За да може и сами я координатор, и Агенцията по трансплантация да бъде наясно какво се е случило в съответното интензивно отделение на болницата, която е донорска база. Т.е. да не изпуснем потенциален донор”, разясни още ди-р Вичев.

В България координаторските бази са 24, а координаторите - около 50, поясни директорът на агенцията д-р Мариана Симеонова. Тя допълни, че са нужни и организационни промени за подобряване на донорството у нас, а като пример посочи, че директорите на болници, в които се извършват транплантации, могат по-често да обновяват информацията за вече трансплантираните пациенти.