Д-р Нели Нешева стана жертва на недъзите на системата на здравеопазване е позицията на Българска стопанска камара, съобщиха от пресцентъра на БСК.
Зад активната медийна кампания срещу ръководството на НЗОК прозират лобистки интереси на засегнати от новите правила за движение на финансовите потоци, включително по отношение финансирането на здравните заведения и търговете за лекарства, конкретизират се от Камарата. „В качеството си на неправителствена организация, представена в Надзорния съвет на НЗОК, и като представител на работодателите - основни вносители в бюджета на касата, БСК не може да подмине с мълчание разразилите се през изтеклата седмица скандали около премирането на служителите на НЗОК, включително последвалата оставка на управителя на касата - д-р Нели Нешева”, се казва в позицията.
„Чувствителността на общественото мнение към финансовото стимулиране на заетите в администрацията е обяснимо, но то не трябва да бъде водещ аргумент, особено когато се отнася до управлението на огромни финансови потоци, като тези в НЗОК”, посочват от БСК. „В условията на финансова криза и множество наследени проблеми, през последната година ръководството на НЗОК положи много усилия да стабилизира дейността на касата и тушира натрупаното през последните години напрежение, свързано с изплащането на задължения към договорните партньори. Постигната беше стабилност и регулярност при плащанията. Основният проблем - закъснението в плащанията към болниците и аптеките през 2010-а - беше решен. Още през януари 2011 г. финансовата институция изплати всички дължими средства от предходни периоди на аптеките и на болниците.
Беше разработена и започна да се прилага нова лекарствена политика на НЗОК. Утвърдени бяха ясни и категорични правила за договаряне на цените на лекарствата. НЗОК вече има възможност да договаря отстъпки в цените на медикаментите, с което се постига реално намаление на съществуващите цени и, разбира се, по-ефективно изразходване на средствата за лекарства. С приемането на новата лекарствена политика се ограничи съществуващият монопол и лобиране при определяне на цените и влияние на определени фирми и консорциуми.
Въведена беше нова методика за разпределяне на средствата към болниците. Новата методика за разпределяне на средствата към болниците, утвърдена от НС на НЗОК през 2011 г., повиши прозрачността при разпределение на финансовия ресурс и ограничи съществуващия външен натиск и лобиране за преразпределение на финансови средства към точно определени здравни заведения.
Нова методика беше приложена и за разпределяне на направленията за изследвания и за консултация със специалист. През 2011 г. НЗОК осигури повече направления за изследвания и за консултация със специалист. Значително бяха завишени и средствата за медико-диагностични изследвания. Въведен бе нов начин на работа с районните здравноосигурителни каси - делегира им се по-голяма самостоятелност при взимането на управленски решения.
Осигурен беше по-лесен достъп до лекарства. От 2011 г. бе разширен достъпът на хроничноболните пациенти до отпускане на частично или напълно платени от НЗОК лекарства. От 2011-а хроничноболните получават своите лекарства, в която и да е аптека, сключила договор с НЗОК, на територията на цялата страна.
Известни са проблемите, които са натрупани от години с информационното обслужване на дейността на НЗОК. Извършеният одит позволи да се разкрият и преодолеят онези „бели петна” в дейността, които не позволяват да се предоставя обективна и точна информация за дейността на касата и особено и сферата на лекарствената политика. Създава се възможност ръководството на НЗОК да има точна информация, с която да се осветлят основните доставчици, периодично да се анализират цените на лекарствата, на които са закупени, да се знаят кои са фирмите, които разполагат с монополно положение, т.н”, заявяват още от БСК.
От организацията изразяват своите опасения, че персоналните промени в НЗОК могат да доведат до нежелани сътресения, които ще намалят или заличат ефектите от постигнатото през изтеклата година. От БСК очакват управленската далновидност да надделее над популистките реакции и стабилността на НЗОК да бъде съхранена.
„Българската стопанска камара е принципно против изплащането на бонуси за сметка на такси и глоби, набирани, от която и да е администрация. Същевременно, БСК е за премирането на работещите в администрацията, когато се отнася до реални резултати и е в съответствие с действаща нормативна уредба. Стабилизирането на обществените фондове и системи, освен през стриктно изпълнение на осигурителните задължения, минава и през поддържането на финансово осигурени и мотивирани по регламентиран начин служители.
Запазете професионализма, отстранете бързо лъжицата катран от бурето с мед, не се поддавайте на лобистки натиск и популистки настроения! Професионализмът е национално богатство. Грижете се за него”, призовават от Българската стопанска камара.
Във връзка с оставката на д-р Нели Нешева по-късно през деня от Българския лекарски съюз разпространиха становища в нейна подкрепа, подписани от Националната асоциация на работодателите в здравеопазването и Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение.
„Категорично подкрепяме управителя на НЗОК д-р Нели Нешева, както и създадения и ръководен от нея екип”, се казва в първото писмо. „В условията на финансова криза и множество наследени проблеми, през последната година Ръководството на НЗОК положи много усилия да стабилизира дейността на здравната каса и успокои натрупаното през последните години напрежение, свързано с изплащането на задължения към договорни партньори. Беше разработена и се прилага нова лекарствена политика на НЗОК с ясни и категорични правила за договаряне на цените на лекарствата. Нова методика беше приложена и за разпределяне на направленията за изследвания и за консултации със специалист, през 2012 г. бяха завишени цените на някои клинични пътеки”, се посочва още в писмото, подписано от всички водещи в страната университетски болници (УМБАЛ „Света Анна”-София; УМБАЛ „Света Екатерина”; УМБАЛ „Александровска”; УМБАЛ „Царица Йоанна”; ВМА; УМБАЛ „Пирогов”; УМБАЛ „Св.Георги”-Пловдив; УМБАЛ „Света Анна”-Варна).
„С тревога научихме за депозираната оставка на управителя на НЗОК Д-р Нели Нешева”, започва писмото, подписано от членовете на Управителния съвет на Националното сдружение на многопрофилните областни болници за активно лечение. „Считаме за уместно да заявим, че в лицето на д-р Нешева сдружението винаги е намирало един делови и конструктивен опонент, а бихме казали и партньор, с когото сме обсъждали и сме намирали решения на проблемите ни като договорни партньори на НЗОК. С работата си като управител на НЗОК д-р Нешева успя да направи договорния процес с БЛС по-конструктивен, финансирането на нашите лечебни заведения по-гъвкаво и редовно, което позволи да не се стига до сътресения, нарушаващи нормалния ритъм на дейността на областните болници. Понастоящем в НЗОК и РЗОК тече процес на сключване на индивидуалните договори и определяне на прогнозните бюджети на лечебните заведения за дейността им през 2012 г. Забавянето на този процес поради евентуална оставка и смяна на управителя на НЗОК би могло да доведе до сериозно нарушаване на ритмичността на плащанията от страна на касата и респективно до сериозни затруднения в дейността на областните болници”, посочват организацията. Документът е подписан от председателя на сдружението д-р Иван Светулков и членовете на управителния съвет Минчо Вичев, Нели Савчева, Тодор Черкезов - член и Красимир Михайлов.
Управителят на Националната здравноосигурителна каса Нели Нешева подаде оставка, след скандал заради раздадени бонуси във ведомството. Тя заемаше поста от пролетта на 2010 г.