Депутатите разрешиха ловците и спортистите да имат право на производство на патрони в домашни условия - до 1000 бр. капсули и до 1000 грама барут. Това на практика означава, че около 1000 патрона годишно ще могат да бъдат направени в домашни условия от ловците и спортистите. Това стана след като парламентът прие окончателно част от промените в Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия. Според Димо Гяуров от Синята коалиция тази практика е застъпена в Европа, докато у нас досега това е било забранено.
Според него предишните условия са създавали предпоставка за контрабанда. Гяуров допълни, че би трябвало да се помисли за организирането на обучителни курсове за тези, решили да правят патрони у дома.
Димо Гяуров: „Правенето на патрони за ловни цели при домашни условия винаги е било традиция в България, включително и по времето на социализма. И в настоящия момент в рамките на целия ЕС това е разрешено. Единствено в България от няколко години отпадна разрешението за това, което води до необходимостта част от ловците, които искат да си приготвят патрони, да извършват незаконосъобразни дейности, като например внос на елементи за патрони, включително и барут, през границата, което е контрабанда и практически е престъпление. Именно, за да се избегне това и за да се осветли тази дейност, ние предложихме един регистрационен режим, който предполага ограничаване на конкретни количества, които може да закупи всеки един конкретен ловец и по този начин считаме, че ще бъде извършван контрол от страна на органите на МВР и тази дейност ще излезе на светло. Мотивите човек да си прави сам патрони са най-различни. От една страна, направеният при домашни условия патрон е по-евтин. Спортистите, тези, които тренират високоточна стрелба, имат необходимостта да си правят патрони със специални характеристики, които не могат да бъдат купени готови на пазара. Това е тяхната мотивация".
Производството и търговията с оръжие, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия ще може да става само след разрешение на МВР. В МВР ще бъде изграден и поддържан единен автоматизиран регистър за данните, които ще бъдат съхранявани 20 години от момента на вписването им. Според приетите промени производителите на взривни вещества, оръжия, боеприпаси и пиротехнически средства трябва да разполагат с подходящи обекти за това, собствени или наети мобилни производствени установки, както и служители, които да контролират за спазването на правилата за безопасност при работа с взривни вещества.