/ БТА

Главата на втората статуя, открита в Хераклея Синтика, както и находки от Мелник са представени в изложбата „Българска археология 2024“, информират от Община Петрич и Община Сандански. Главата на намерената втора мраморна статуя в Големия канал на античния град Хераклея Синтика от археологическо лято 2024 година вече е щателно почистена от реставраторите на НАИМ-БАН, уточниха от общинска администрация Петрич.

Сред експонатите на изложбата са и находки от разкопките на църквата „Света Богородица Живоносен източник“ в гр. Мелник през 2024 г. Тези разкопки се провеждат по проект на Националния археологически институт с музей при БАН и Археологически музей Сандански. Финансирането е осигурено от Министерството на културата и е подкрепено от Община Сандански и частни дарители.

Най-представителните находки от 2024 г. са фрагменти от средновековни стенописи от XIII – XIV в.,  които са били рисувани от най-добрите майстори на своето време. Освен тях са представени средновековен мраморен капител и две фаянсови чаши от османския период. Те са малка част от откритите през 2024 г. 471 находки от камък, керамика, метал, седеф, тъкани и стъкло, които ще се съхраняват и излагат в Исторически музей Мелник, добавят от Община Сандански.

Националният археологически институт с музей организира временна изложба „Българска археология 2024“ за осемнадесета поредна година. По традиция тя представя резултатите от проучванията през изминалия археологически сезон, като излага някои от най-интересните находки и богат илюстративен материал. 
Тази година съорганизатори са 19 исторически и археологически музея в страната, един от тях е Исторически музей – Петрич. Експозицията представя над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология, от Праисторията до Късното средновековие. Изложбата „Българска археология 2024“ може да бъде посетена в Централна зала на НАИМ до 8 юни 2025 г.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Деница Кючукова/БТА